Ususret proljetnoj sjetvi, na stručnom predavanju tvrtke AgroChem MAKS predstavljen je sjemenski program SelectiS. Razgovarali smo s voditeljem divizije sjemenarstva dr.sc. Darkom Babićem.
"Svjetska genetika prilagođena lokalnim potrebama", moto je pod kojim je i ove godine ususret proljetnoj sjetvi u Čepinu kod Osijeka, u Križevcima i u Višnjici kod Suhopolja, predstavljen sjemenski program SelectiS tvrtke AgroChem MAKS.
Kako mu i ime govori, riječ je o posebno selekcioniranim hibiridima kukuruza i suncokreta te sorti soje u suradnji s poznatim svjetskim proizvođačima.
"Neki su se pitali u početku je li to još jedna sjemenska kuća, sjemenski brend, je li nam to potrebno. Međutim, pokazalo se da je tržištu bila potrebna nova ideja, novi pristup te je SelectiS već u proljeće, a pogotovo na jesen imao impresivan plasman. I 'feedback' proizvođača je bio odličan, bili su jako zadovoljni sortimentom koji im je naš program nudio", rekao je za Agroklub voditelj divizije sjemenarstva dr.sc. Darko Babić.
Prije svega, kaže, pokazali su otpornost na klimatske uvjete te donijeli jako dobre prinose.
"Naglasak stavljamo na stabilnost hibrida i sorti koje odabiremo i to se pokazalo u proizvodnji - da su čak i u najekstremnijim uvjetima naši hibridi na nekim lokacijama, u komparaciji s 50-ak konkurentskih, dali i do 2 tone veće prinose", ističe Babić dodajući da to značajno utječe na rentabilnost i na profitabilnost proizvođača, "pogotovo u ovim godinama kad su cijene 'u škripcu' odnosno kritičan je cjenovni dio s merkantilom".
"Svaka tona više pritom jako puno znači."
Sjemenski program SelectiS za proljetnu sjetvu pronađite ovdje
Asortiman im stoga čine oni hibridi i sorte koji su već etablirani na terenu. U segmentu kukuruza njihov se program zasniva na izboru iz programa oplemenjivanja francuskog Maïsadoura, regionalnog oplemenjivača Zemun polje te američke selekcije tvrtke Bayer. U suncokretu također nude cijeli spektar hibrida iz selekcije Advanta, Lidea i APSOV.
"Advanta je globalna kuća koja nažalost u Hrvatskoj nije toliko dobro poznata, ali je dominantna u velikim proizvodnjama Indije, Afrike, Bliskog istoka i i mnogih drugih zemalja svijeta", objašnjava Babić napominjući da im je drago da su se ti hibridi već potvrdili dobrim rezultatima i stabilnošću te su prepoznati kod proizvođača.
Nadalje, u suncokretu, kaže, imaju odličan program Lidea koji se nastavlja na selekciju francuskog Euralisa. "Tu znate da je naš hibrid ES Agraris CLP u prošloj godini bio rekorder prinosa i uljnosti po hektaru i u Tvornici ulja Čepin, što je definitivno na nacionalnoj razini najreferentniji pokus probne proizvodnje u Hrvatskoj", ističe dalje.
Osim toga imaju i novitete partnerske firme iz Italije Apsov Sementi koja stvara vrhunske sorte ranog do srednje ranog dozrijevanja. U ponudi već imaju sorte soje ove tvrtke koje su dobro poznate hrvatskim proizvođačima - Chiaki i Avril, te dva noviteta sorte Dorothy i Annette.
Na naš upit kakva su očekivanja od proljetne sjetve s obzirom da su prošle godine povećane površine pod suncokretom, potvrđuje nam da se isto očekuje i ove.
"Kod suncokreta definitivno povećanje. Za kukuruz računamo određenu stagnaciju, možda blago smanjenje, ali zbog loše prošle godine na istoku Hrvatske očekujemo nešto manje interesa za sojom", opisuje podsjećajući na sušu koja je prošle godine desetkovala ovu uljaricu.
Međutim, to nije situacija u središnjim i zapadnim dijelovima Hrvatske jer se zbog boljih klimatskih uvjeta ondje očekuje porast potražnje. "Potražnja je čak i iznenađujuća jer to nije bilo toliko uzgojno područje soje, ali dakle, u konačnici ćemo s potražnjom opet imati ravnotežu", napominje.
Agrochem MAKS predstavio rješenja za novu proizvodnu ratarsku godinu
Uz prirodne nepogode, podsjeća i da je soja lani imala dosta lošu klijavost, no u SelectiS-u nisu išli ispod 85%. "Držali smo se tog kriterija, prebacili u merkantilu značajne količine sjemenske soje i otrpjeli taj dodatni trošak. Nismo htjeli riskirati ugled našeg brenda i to nam se jako brzo pokazalo dobrim. Proizvođači su bili zadovoljni, gotovo nijedne reklamacije nismo imali u periodu nicanja vegetacije, a dobili smo samo pozitivne povratne informacije o prinosima krajem vegetacije", kaže dalje.
Odličnu su potražnju imali i za sjemenskim kukuruzom čiji su proizvodnju zasnovali te očekuju vrhunsku kvalitetu sjemena. "Sa sjemenskim kukuruzom ćemo biti itekako dobro pripremljeni", najavljuje.
U razgovoru ističe i da imaju dodatne dobre vijesti za hrvatske proizvođače u ovoj sezoni. One kada je u pitanju - cijena. Kaže, značajno je reći da su upravo zahvaljujući jako dobrom plasmanu i 'feedbacku' u prošloj godini, bili u mogućnosti značajno povećati količine narudžbe kod svojih dobavljača.
"Naravno, jasno je da se s povećanim količinama mogu ostvariti nešto bolji uvjeti u nabavi tako da najavljujem proizvođačima da ove godine program SelectiS zbog dobrih referenci može ponuditi povoljnije cijene odnosno bolje uvjete kod njihovih distributera", zaključuje o proljetnoj sjetvi.
Vezano uz stanje ozimina, dometnuo je da im definitivno ide u prilog snijeg koji smo imali, pa i kontinuirane kiše koje padaju svakih par dana.
"No mi se ne bojimo ni 'debelih' minusa jer je naša selekcija za jesensku sjetvu također podrazumijevala da je jedan od kriterija otpornost na jako niske temperature. Sve to ide u prilog našem sortimentu, a žetva će pokazati da je tako", rezimira Babić.
Da su zadovoljni, potvrdili su nam i proizvođači. Mladi ratar Mirko Vukoja iz Soljana kod Županje napominje da se vidi kvaliteta zbog kojih se odlučuju za sjetvu SelectiS asortimana.
"I sami znamo da nas iz godine u godinu očekuju sve teži uvjeti jer klimatske promjene su sve veće. Ali, moramo se prilagoditi. Sjemenarstvo se prilagođava, genetika, drugi su uvjeti oplemenjivanja, gleda se više na otpornost od suše. Sve to prati jedno drugo", kaže.
Dodaje da je na proizvođačima da odrade svoje da urod bude što bolji jer: "Onda možemo razmišljati o cijeni. Ako nemamo uroda, odnosno prinosa, džaba nama cijena".
Zbog klimatskih promjena, dodaje, proizvodnja se mijenja te prognozu redovno mora pratiti. Kalendarski sjetveni rokovi nisu više 'zacrtani' već se poljoprivrednici prilagođavaju vremenu. "Nekada smo imali prvu žetvu krajem šestog mjeseca, sada je to već 15. lipnja. Do kraja sedmog mi završavamo žetvu", opisuje stanje na terenu dodajući da su i danas na istoku Hrvatske unatoč snijegu i drugim oborinama - kanali opet prazni. Akumulacija vode nije dovoljna, pa koliko god da padne, njima neće biti dosta.
Slično napominje i Tomislav Čulina iz Grabovca u Baranji hvaleći hibride suncokreta iz SelectiS-ova asortimana.
"Dobro je adaptivan, podnosi stresne uvjete i u samoj sjetvi podnosi razmak. Mi imamo naviku sijati na 19 pa čak 21-22 cm i tu se vidi razlika u veličini glave, ali ovaj nadoknadi tu razliku", kaže nam Čulina hvaleći i kvalitetu ulja koju daje.
"Ukratko, jedan suncokret koji je za modernu proizvodnju", rekao nam je ovaj baranjski proizvođač.
Fotoprilog
Tagovi
Autorica
Partner
Trg žrtava fašizma 6,
10000 Zagreb,
Hrvatska
tel: +385 1 6608 633,
e-mail: info@agrochem-maks.com
web: http://www.agrochem-maks.com
Damir Senjan
prije 1 sat
Pa samo kada otvoriš web shop strpaš u košaricu za naruđbu od cijene padneš na guzicu. 20 eur im je skuplje sjeme nego prošle godine. Ostajem ja dalje vjeran OSSK sjemenu, prinos je isti, a sjeme daleko jeftinije.