Zvonimir Kalić je hrabro krenuo s proizvodnjom industrijske konoplje pod 10 ha u eko uzgoju.
Uzimajući u obzir da je konoplja biljka koja može zadovoljiti sve ljudske potrebe, a koja se koristi kao hrana, lijek, energent, sirovina za izradu odjeće, građevinski materijal i stočna hrana, marljivi je Zvonimir Kalić prije četiri godine zbog dobrobiti bolesnog, a sada već pokojnog punca te očuvanja zdravlja cijele obitelji hrabro krenuo s proizvodnjom industrijske konoplje pod 10 ha u eko uzgoju.
"S obzirom na to da industrijsku konoplju nije teško uzgojiti, posadili smo sjeme sorte Futura za koje smo dobili preporuku i prepustili uspjeh Božjoj volji. Prihranjujemo ju ekološkim sredstvima i ne koristimo navodnjavanje jer biljka voli malo vlage, a više sunca.
Ulaganja su bila dosta visoka jer je konopljino sjeme dosta skupo, no zahvaljujući dobrim prinosima koji nekad iznose 500-600 kg, a nekad i tonu, planiramo proširiti proizvodnju i preradu, te ići i na vanjsko tržište", priča Zvonimir Kalić.
Zahvaljujući tome, tržište Slavonije i Baranje dobiva 100%-tno eko konopljino brašno koje se dobiva usitnjavanjem i mljevenjem odmašćenih sjemenki industrijske konoplje, hladno prešano konopljino ulje nastalo prešanjem čistog sjemena koje se opreša i ocijedi, a potom (ulje) taloži 7-10 dana, nakon čega se može se i ne mora filtrirati prije točenja u flaše, proteinski prah za sportaše, konopljine sjemenke, čaj, tijesto, kolačiće, med s proteinskim prahom i čokoladice sa sjemenkama od konoplje.
Kao najprodavaniji proizvod ističu najuravnoteženije prirodno ulje za prehranu bogato esencijalnim masnim kiselinama čiji je okus sličan oraščićima. "Za litru ulja potrebito je 5-6 kg lijepo očišćene, čiste konoplje", objašnjava Zvonimir Kalić.
No ne zaostaje tu ni najbolje izbalansiran biljni protein koji sadrži sve aminokiseline, uključujući i 9 esencijalnih, odnosno lako probavljiv proteinski prah od konoplje koji regulira metabolizam masti, pomaže kod mršavljenja, obnavlja i jača mišićnu masu, regulira probavu i izbacuje suvišnu vodu iz organizma.
"Konopljin proteinski prah uzimaju zbog zdrave prehrane, a pokazao se dobrim jer pojačava mišićnu masu i smanjuje masnoću. Osim proteinskog praha, kupci vole i kolače koji se prave od konopljinog brašna bez glutena koje se teško diže, zbog čega se miješa s drugim brašnom", dodaje Kalić koji se često susreće s upitima kao što su "ima li konoplja tetrahidrokanabinola THC-a", na što odgovara kako ga u normalnim agrookolišnim uvjetima ima 0,2% u suhoj tvari te potrošače educira o razlici između indijske i industrijske konoplje koja je sve traženija na domaćem tržištu.
Foto: OPG Zvonimir Kalić Facebook
Povezana biljna vrsta
Sinonim: Kanabis, kanab, kinap | Engleski naziv: Hemp | Latinski naziv: Cannabis sativa L.
Konoplja je poznata kao biljka za proizvodnju vlakana od prije oko 5 000 godina, a znatno kasnije kao ljekovita biljka za korištenje hašiša. Potječe iz srednje Azije. Nastala je... Više [+]Fotoprilog
Tagovi
Autorica
Bojan Jurić
prije 8 godina
Ali prinos od 2000kg je upitan ja znam da je 800kg po ha ok
Roberta Kljenak
prije 8 godina
Bojane, ljudi su skloni etiketirati ludim ono što ne razumiju. Gospodin Zvonimir je prilikom razgovora istaknuo da su prinosi od 700-800kg isplativi.
Bojan Jurić
prije 8 godina
Zvonimire imate moje poštovanje kada Ste jedan od rijetkih koji iznosi stvarni prinos konoplje.Sva ona trabunjanja koja nemaju veze sa vezom evo jedne korisne informacije za druge ljude koji bi se upuštali u sjetvu konoplje ali s prinosom od 2000kg.Kada sam prije 4-5 godina prvi put bio u doticaju sa ind.konopljom govorio sam da je prinos max u dobroj godini 800kg/ha smatrali su me ludim.