Tržište uljarica pod utjecajem je niske cijene ulja kao sirovine. Tako je zbog visokog sadržaja ulja pala vrijednost budućnosnica uljane repice, a cijene soje porasle. U Brazilu je u tijeku žetva soje, a prognoze uroda padaju zbog sušnih uvjeta.
Tržište uljarica pod utjecajem je niske cijene ulja kao sirovine. Tako je zbog visokog sadržaja ulja pala vrijednost budućnosnica uljane repice, a cijene soje porasle. U Brazilu je u tijeku žetva soje, a prognoze uroda padaju zbog sušnih uvjeta.
Indija nastavlja brojčano rasti, a sa povećanjem stanovništva rastu i potrebe za biljnim uljima.
Kompleks uljarica je bio na udaru različitih utjecaja prošlog tjedna. Cijene soje su porasle, ali su pale budućnosnice uljane repice i palminog ulja. Neočekivana prognoza Ministarstva poljoprivrede za povećan urod soje u sezoni 2015/16 stavilo je ovu uljaricu u povoljan tržišni položaj. Nasuprot tome, slabe cijene ulja kao sirovine stavile su pritisak na budućnosnice uljane repice zbog viskog sadržaja ulja koji imaju.
Započela je rana žetva soje u Brazilu pa je tako ovršeno 2% područja u ključnoj regiji Mato Grosso (4%, 2015). No, udar suhog vremena u sjevernim i središnjim područjima u prosincu i dalje ostaje problem za tržišta, a prognoze uroda već počinju padati. Trenutne prognoze još uvijek ukazuju na rekordnu proizvodnju, a procjena utjecaja vremenskih prilika na urod onemogućena je zasad zbog nemogućnosti prognoze za tako veliko područje kao što je Brazil.
Indija je u prosincu 2015. uvezla 1.42Mt biljnih ulja, za četvrtinu više od prosinca 2014. To je za 2.75Mt, tj. za 21% više nego u istom periodu u sezoni 2014/15 zbog niskih cijena. Konzumacija biljnih ulja u Indiji nastavlja trend rasta većinom zbog rasta populacije, ali postoji i zabrinutost oko utjecaja suhog vremena na proizvodnju u 2016.
Budućnosnice malezijskog ulja pale su za 0.9%. Zabrinutost vlada i zbog smanjene potražnje iz Kine zbog ekonomske situacije i jakog uvoza soje.
Izvor: hgca.com, Foto: igor stevanovic/bigstock.com
Povezane biljne vrste
Tagovi
Autorica
pege25
prije 9 godina
Stomak me oma zaboli na spomen CIJENE PADAJU ... stoga molim redakciju milog mi agroklub-a da ne iznose ovakve i slične pesimistične članke ..hvala !lp od STRAP25