Globalno sporiji rast pripisuje se brojnim poremećajima, među kojima su pandemija Covid-19, ptičja gripa i afrička svinjska kuga
Prema nedavno objavljenoj svjetskih karti peradi tvrtke RaboResearch, trgovina mesom peradi doživjela je značajne promjene od 2018. godine, a ključni faktori u tim promjenama uključuju sporiji rast tržišta, veću nestabilnost cijena, uvođenje novih trgovinskih ograničenja te pojavu novih globalnih igrača, piše Poultryworld.
Od 2018. do 2023. godine, globalna trgovina porasla je za samo 8%, odnosno za milijun tona. Ovaj sporiji rast pripisuje se brojnim poremećajima, među kojima su pandemija Covid-19, ptičja gripa i afrička svinjska kuga, koji su utjecali na smanjenje potražnje i trgovine.
Uz to, globalno gospodarsko usporavanje, visoki troškovi hrane, geopolitičke napetosti (poput rata u Ukrajini) i trgovinska napetost između zapadnih zemalja i Kine dodatno su stvorili nestabilno trgovinsko okruženje.
U tržištu s ograničenim povećanjem uvoza, Brazil se jasno ističe kao predvodnik, ostvarivši gotovo 90% rasta globalne trgovine mesom peradi.
Nan-Dirk Mulder, viši analitičar u RaboResearchu, ističe da uspjeh Brazila leži u njegovim konkurentskim prednostima, kao i strateškoj diversifikaciji svojih izvoznih tržišta.
Zanimljivo je da su neke zemlje poput Kine, Meksika, Velike Britanije i Filipina povećale uvoz, dok su druge, kao Saudijska Arabija i Južna Afrika, smanjile količinu zbog strategija sigurnosti hrane.
Istovremeno, Tajland, Kina, Ukrajina i Rusija povećali su izvoz, dok su SAD i EU bilježile pad.
Trgovinom kada je u pitanju ovo meso, čija se ukupna vrijednost procjenjuje na 32 milijarde američkih dolara (USD), (48 milijardi USD uključujući trgovinu unutar EU), dominiraju zemlje poput Brazila, SAD-a, EU-a, Tajlanda i Kine.
Brazil prednjači s 30% udjela u globalnoj trgovini prema vrijednosti, dok SAD i EU zauzimaju 16%. Brexit je, pak, povećao tržišni udio EU-a, transformirajući trgovinske tokove između EU-a i Velike Britanije u globalne tokove.
Tajland s udjelom od 13% dolazi na četvrto mjesto, dok Kina, Turska, Ukrajina i Rusija slijede kao najveći izvoznici.
Od 2020. godine, vrijednost globalne trgovine porasla je za 20-25%, većinom zbog viših cijena, dok je rast obujma trgovine ostao na 6%.
Mulder objašnjava kako je prosječna izvozna cijena porasla s 1.400 USD po toni 2004. godine na 2.400 USD u 2025.
Tajland prednjači u vrijednosti izvoza, a slijede ga Kina i Čile. Iako Brazil prednjači po obujmu izvoza, njegova vrijednost izvoza nije najviša, dok su SAD i Argentina na donjem kraju ljestvice.
Stručnjaci prognoziraju da će globalna trgovina mesom peradi u sljedećih pet godina rasti sporim tempom, 1-2% godišnje. Geopolitičke napetosti, gospodarska nestabilnost i bolesti poput ptičje gripe i dalje će biti ključni faktori koji oblikuju trgovinske tokove.
Tagovi
Autor