Pretraga tekstova
Godišnje u prosjeku pojedemo čak 62 kilograma pekarskih proizvoda, po čemu prednjačimo u Europskoj Uniji.
Svaki peti kruh na hrvatskom tržištu uvezen je zamrznut. I ne samo kruh, većina pekarskih proizvoda uvozi se kao polugotov proizvod, doznaje HRT u svojoj emisiji Potrošački kod.
"Podaci su alarmantni ako uzmemo da nam je od ulaska u EU trend uvoza kruha u porastu. U prvih sedam mjeseci uvoz kruha porastao je gotovo 30%, slatkih proizvoda 28%", rekla je za HRT Nada Barišić iz Žitozajednice.
Prema onome što su doznali, upravo kruh, peciva i kolači u samom su vrhu prehrambenih proizvoda kada je riječ o uvozu. Godišnje u prosjeku pojedemo čak 62 kilograma pekarskih proizvoda, po čemu prednjačimo u Europskoj Uniji.
"Hrvatska je lani uvezla kruha vrijednosti 75 milijuna eura, a najviše uvozimo iz Poljske, Njemačke, Slovenije i Italije", rekao im je Dražen Miloloža iz HGK. Hrvati su, inače, veliki potrošači kruha. Svatko od nas na godinu pojede čak 62 kilograma pekarskih proizvoda, po čemu smo u vrhu u Europskoj Uniji, naglašavaju.
Što se tiče uvoza drugih prehrambenih proizvoda, prema podacima Državnog zavoda za statistiku iz studenog, primjetan je pad uvoza jednodnevne peradi te rast izvoza u kolovozu ove godine u odnosu na mjesec ranije. Tako je u srpnju uvezeno 787 tisuća jednodnevne peradi, dok je u kolovozu uvezeno njih 541 tisuću.
Izvoz je manji za 98 tisuća komada od prošle godine, ali veći za 31 tisuću komada od srpnja. Vezano uz meso, prema tvrdnjama Ministarstva poljoprivrede u travnju, prvi put u posljednjih 10 godina, trend uvoza svih vrsta mesa je usporen.
"Izvoz mesnih proizvoda u prošloj godini realiziran je u količini od oko 21.000 tona što je povećanje izvoza za 17%. Vrijednost uvoza živih životinja iznosila je oko 109,8 milijuna eura, a vrijednost izvoza oko 97,3 milijuna eura pa je pokrivenost uvoza izvozom oko 88,6%. Ukupan uvoz mesa peradi u 2018. godini iznosio je 20.806 tona što je više za 7% dok je ukupni izvoz mesa peradi realiziran u količinama od 8.878 tona što je povećanje za 15%. U periodu 2012. do 2018. ukupna europska proizvodnja svih vrsta mesa peradi povećana je za 17%. U tom istom periodu Hrvatska bilježi, prema bilancama jednodnevne peradi povećanje proizvodnje za 9%.
Prvi put u 10 godina, trend uvoza svih vrsta mesa je usporen!
Vrijednost uvoza mesnih proizvoda u prošloj godini iznosio je cca 89 milijuna eura dok je vrijednost izvoza iznosila cca 78 milijuna eura pa je pokrivenost uvoza izvozom na razini od 88%. Pokrivenost uvoza izvozom svih poljoprivredno prehrambenih proizvoda u prošloj godini bila je na razini od 67% dok je pokrivenost uvoza izvozom u sektorima živih životinja i prateće prehrambene industrije bila 41% i najveća je razina pokrivenosti u ovim sektorima u prethodnih 6 godina", naveli su tad iz Ministarstva poljoprivrede.
Izvori
Tagovi
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dva i pol desetljeća dugim iskustvom u novinarstvu, od lokalnih medija preko Večernjeg lista do uređivanja portala civilnih udruga. Urednica je portala Agroklub, predsjednica ogranka dopisnika HND-a, članica Društva agrarnih novinara Hrvatske (DANH) i Međunarodne udruge agrarnih novinara (IFAJ). Dobitnica je nagrade "Zlatno pero".
Naveliko se radi 🚜🌾
Damir Senjan
prije 6 dana
Goran Vizintin Ma ja sam ti takav od rođenja, uvjek nekako iako problem to prebaciti na neki šaljivi dio, pa si od problema malo i uveseliš dan. Od Više [+] tolikoga gledanja u nebo i nebo me prevarilo, pa udri Mujo u polje brže bolje da se nešto zasadi evo do današnje kiše ako ne i sutrašnje, ako nebo da pa do 1.5 bit ću gotov sa sadnjom.
Goran Vizintin
prije 1 tjedan
Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍 Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍
Damir Senjan
prije 3 tjedna
U mom kraju se to radi nabrzaka, pretežno naporno negledajuči koliko je naveliko, već gledajuči u nebo. Previše kiše i teško u polje. Eto i ja Više [+] nabrzaka u dva dana uspio izvoziti stajnjak uz jedno izvlačenje trakotra sprikolicom punom iz muljavoga polja i samo jedno prevtanje pune prikolice, ali ovaj put ne ja već sinček.
Stjepan Žunac
prije 5 godina
Osobno sam patriota, kupujem domaće!!!
Marta Radić
prije 5 godina
Nije problem što su trgovci našli svoju računicu , u uvozu tijesta ili gotovvh pekarskih proizvoda Problem je , što smo kao zemlja bogata sirovinom za izradu pekarskih proizvoda , a nažalost te prednosti ne koristima. S toga je bitno da kupujemo od lokalnih pekara , a ne u trgovačkim centrima , kao i sve drugo što nam je pristupačno.
Stjepan Žunac
prije 5 godina
Nisu samo trgovački lanci poput Lidla, Trgovine Bosso Vinkovci isto imaju smrznuto sve, i peku u svojim trgovinama... otom potom koliko je to friško i domaće ...
Vedran Stapić
prije 5 godina
Pa svi lanci koji peku kruh i peciva ... gdje miriši na pečenje ... tipa Lidl to rade. To tijesto dođe smrznuto, a netko ga tijekom dana pomalo peče i stavlja na police.
Stjepan Žunac
prije 5 godina
Naravno da je uvoz mesa usporen, kada je okolo proglašen ASK, a opet na temelju toga su veterinarski lobiji "obrali" finu lovu na kvalifikacijama odnosno prekvalifikacijama gospodarstava koje su stavili u kategoriju "1"!!!
Đuro Japaric
prije 5 godina
Ne uvozi Hrvatska , već trgovci ! Molim trgovce da ove godine uvezu 151 zastupnika , i 15 ministara , jer sa našom lopovsko - lakrdijaškom organizacijom , nastavlja se gospodarsko i demografsko uništenje HRVATSKOG naroda !
Slavko Kos
prije 5 godina
Molim Vas objavite koji su to proizvodi pa da ih prestajemo kupovati Odlican clanak!
Marta Radić
prije 5 godina
Uvozimo sve i svašta. Trgovački lobi indirektno vodi agrarnu politiku. Nije ni čudo , što se u RH sve manje proizvodi , a sve više uvozi. Trgovačko - uvozni lobi jači je od izvoznog. Taj trend će se nastaviti i dalje.