Vrijedna namirnica u Americi trenutno ima najvišu cijenu od početka tisućljeća, tvrdi Associated Press. Poslali su upite u gotovo svaku zemlju u Europi, kaže danski predstavnik industrije jaja Jørgen Nyberg Larsen.
Dok Amerikanci i dalje brinu zbog daljnjeg rasta cijena jaja, koja su dosegla nevjerojatnih 10 US dolara za 12 komada, Sjedinjene Američke Države su se obratile za pomoć europskim proizvođačima. Međutim, bez većeg uspjeha, piše Euractiv.
"Poslali su upite u gotovo svaku zemlju u Europi. Dobavljači i prehrambene industrije u Njemačkoj, Španjolskoj, Francuskoj, Nizozemskoj, Italiji i drugim zemljama primili su zahtjeve iz Amerike“, rekao je danski predstavnik industrije jaja Jørgen Nyberg Larsen.
Zahtjevi dolaze usred rastuće trgovinske napetosti između SAD-a i europskih partnera, koju je svojim odlukama o uvođenju carina izazvao američki predsjednik Donald Trump.
Larsen kaže da je krajem veljače ured američkog Ministarstva poljoprivrede (USDA) u nizozemskom gradu Haagu kontaktirao europske zemlje u vezi s potencijalnim opskrbama, a početkom ožujka poslao dodatni zahtjev kako bi procijenili količine koje bi im svaka zemlja mogla osigurati, no pozitivnog odgovora nije bilo.
Potrošači u SAD-u suočili su se s velikim porastom cijena osnovnih namirnica, a jaja su osobito poskupjela, što je potaknulo ekonomsko nezadovoljstvo koje je imalo ključnu ulogu u ishodu prošlogodišnjih američkih izbora.
Američka ministrica Rollins šokirala savjetom: Skupa su vam jaja? Nabavite kokoši
Dodatno im je i pojava ptičje gripe podigla cijene koja su bila česta tema tijekom kampanje i ostale su politički osjetljivo pitanje u SAD-u otkako je Trump prisegnuo kao predsjednik u siječnju. Prošlog tjedna pokušao je umiriti javnost izjavivši da su pojeftinila što je demantirao Associated Press koji navodi da su zapravo najskuplja od početka tisućljeća.
Do sada je jedino Turska pristala poslati SAD-u 15.000 tona jaja kako bi se donekle smanjila cijene, no druge europske zemlje ostaju prvenstveno fokusirane na osiguranje opskrbe za potrošače unutar EU.
Još jedan veliki potencijalni problem za izvoznike je to što u SAD-u peru jaja, što je neuobičajena praksa u većini zemalja EU-a i čak je zabranjena u dijelovima Europske unije. Tako da bi svaki izvoz morao proći dodatnu obradu prije nego što stigne do američkih potrošača.
I dok ih Amerikanci bezuspješno pokušavaju uvesti iz Europe, krijumčarenje ovim prehrambenim proizvodom cvjeta na granici s Meksikom i Kanadom.
Prema izvještaju Wall Street Journala, američka carina i granična zaštita (CBP) zabilježila je povećanje zapljena jaja od 36% u ovoj fiskalnoj godini, s određenim pograničnim regijama u Teksasu koje su doživjele porast od čak 54%, dok su se u San Diegu slučajevi krijumčarenja ove namirnice više nego udvostručili, prenosi Nypost.
Inače, pola tuceta razreda A u SAD-u je nedavno koštalo u prosjeku 5,90 USD, što je gotovo dvostruko više nego prije godinu dana.
S druge strane, u Meksiku su i dalje dostupna za manje od 2 dolara za desetak komada. Kako bi spriječili daljnje pokušaje krijumčarenja, granični službenici pojačavaju nadzor, a zaplijenjena jaja odmah se uništavaju spaljivanjem.
Ovaj porast krijumčarenja događa se u trenutku kada američki dužnosnici traže moguće rješenje za smanjenje tereta cijena za potrošače.
Ministarstvo pravosuđa pokrenulo je istragu o mogućim manipulacijama od strane velikih proizvođača dok je USDA najavila plan vrijedan milijardu dolara za poboljšanje biosigurnosti farmi i stabilizaciju opskrbe.
Rijetkost nisu ni krađe u trgovinama, a jednu takvu opisao je NBC news.
Tagovi
Autor