Pretraga tekstova
Prosječan Hrvat ima kupovnu moć na razini 61 posto u odnosu na prosjek EU, a niži standard od našeg imaju samo Rumunjska i Bugarska!
Hrvati imaju jedan od najvećih nesrazmjera prihoda i cijene hrane u Europi! Podaci su to Statističkog ureda Europske unije, prilikom čega je uspoređen paritet kupovne moći i cijena troškova života u svim članicama EU. Iako imamo prirodna bogatstva kojima bismo mogli prehraniti pola Europe, apsurd je da hranu plaćamo najviše.
Prema procjeni Eurostata, prosječan Hrvat ima kupovnu moć na razini 61 posto u odnosu na prosjek EU, a niži standard od našeg imaju samo Rumunjska i Bugarska, piše Večernji List. Kako bi podatci bili što točniji, u obzir nisu uzimane cijene koje se nude u restoranima, već je kupovna moć uspoređivana sa cijenama hrane i bezalkoholnih pića u trgovinama i na tržnicama. Isto tako, cijena je hrane i pića u Hrvatskoj na 93 posto prosječne cijene EU, što znači da – ako prosječan Europljanin za 100 eura može kupiti 100 proizvoda, prosječan Hrvat sa 61 eurom može kupiti 93 proizvoda.
Hrvatski nesrazmjer od 32 postotna boda najveći je u članicama Europske unije, a pokazalo se da velika razlika u kupovnoj moći također mori i Dance i Estonce. Iako je kupovna moć Danaca 15 posto iznad europskog prosjeka, radi se o podatku koji često zna zavarati. Naime, cijene prate trend rasta te su za 40 posto veće od prosjeka, a slična situacija trenutno pogađa i Estoniju.
Na drugoj se strani ljestvice pak, nalaze Luksemburg i Njemačka s, prema Eurostatu, najvećom kupovnom moći među članicama Europske unije. Prosječan građanin Luksemburga ima, čini se, za 38 posto veću kupovnu moć od prosjeka ostalih članica Unije, dok se Nijemac može pohvaliti kupovnom moći za 25 posto većom od prosječne. U statističko su istraživanje ušle i zemlje iz okruženja, koje je pokazalo da kupovna moć građana Bosne i Hercegovine iznosi 38 posto europskog prosjeka te su prema tom kriteriju iza građana Hrvatske.
Ekonomski stručnjaci tvrde da je ovakvo stanje nastalo zbog prevelikih poreza koji se nameću našim građanima, a istovremeno se nudi premalo prehrambenih proizvoda po sniženoj stopi PDV-a. Slaba konkurencija i turizam također utječu na povećanje cijena hrane, što je dovelo do opadanja potrošnje. Svi se pak slažu u jednom, ono čemu se trebamo orijentirati jest izvoz.
Foto: freedigitalphotos.net
Tagovi
Kupovna moć Europska unija Eurostat Paritet kupovne moći Nesrazmjer Hrvatska Danska Estonija Luksemburg Njemačka Bosna i Hercegovina Porez na prehrambene proizvode Opadanje potrošnje Cijena hrane
Autorica
Više [+]
Marina je urednica na AgroKlubu, specijalizirana za AgroBaze. Diplomirani je magistar agronomije te volonter Francuske Alijanse Osijek i Emmaüs zajednice Francuska.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/