Društvene mreže već su neko vrijeme pune fotografija “zelenih čaša“ i tvrdnji o čudesnim učincima soka od celera poput detoksikacije i mršavljenja. No, krije li se iza popularnosti stvarna dobrobit za sve ili je to tek još jedan mit?
U svijetu prehrambenih trendova, sok od celera dolazi u obliku rješenja za umor, probavne probleme, pa čak i kronične bolesti.
Tako u članku naslova "IZAZOV: Šta će vam se desiti ako pijete sok od celera 7 dana?" portal roizdrawoslatko.com navodi da između ostaloga, regulira probavu i čisti crijeva, a odmah možete skinuti i minimalno 1-2 kg.
Može li povrće koje mnogi izbjegavaju na tanjuru postati superjunak našeg zdravlja?
"Sok od celera se iznova pojavljuje kao izvrsna zdrava opcija u sezoni prije ljeta odnosno kada nam raste broj onih koji posežu za brzim dijetama kako bi do ljeta skinuli kilograme", kaže za portal foodfacts.news prof. dr. sc. Ines Banjari s Prehrambeno – tehnološkog fakulteta u Osijeku.
On je doista niskokalorijska nutritivna "bomba" jer u maloj količini imate veliku količinu nutrijenata kao što su folna kiselina, kalcij, magnezij i kalij, a ujedno i hidrirate organizam.
"Unatoč tome, svaki nutricionist će vam prije preporučiti da jedete sirovi celer, a ne da pijete sok jer je i žvakanje i probavljanje hrane važan aspekt prilikom planiranja dijete za gubitak kilograma", otkriva ova profesorica.
Ipak, njegov sok nije čudesan pripravak za detoks organizma, kako se često promovira, dodaje. Većina tvrdnji koja se povezuje sa pijenjem navedenog soka bazirana je na istraživanjima na životinjama i nikako se ne mogu i ne smiju smatrati jednakovrijednima za ljude.
Posebno oprezni, upozorava, trebaju biti ljudi koji imaju visok krvni tlak jer celer sadrži i oko 32 mg natrija na svega 40 g stabljike.
Osim toga, alergija na celer jedna je od najčešćih alergijskih reakcija na povrće, pa se tako procjenjuje da je u Europi na njega alergično između 2,8 posto i čak 11,1, i to u zemljama u kojima se kao sirovi često konzumira.
"Pijenje soka od celera, posebice u većim količinama može dovesti do dermatitisa, preosjetljivosti kože prilikom izlaganja suncu, kao i fotostarenja a kao rezultat psoralena koji se prirodno nalazi u celeru i koji pojačava osjetljivost kože na UV zračenje", poručuje osječka profesorica i nutricionistica.
Specijalistica nutricionizma Angelina Paić navodi također da može biti koristan funkcionalni dodatak prehrani. "No, njegova konzumacija treba biti umjerena i individualizirana, a nikako promatrana kao univerzalni lijek“, ističe.
Kaže da je bogat važnim nutrijentima poput vitamina K i A, beta - karotena, flavonoida i drugih bioaktivnih spojeva te minerala kao što su kalcij, kalij, fosfor i mangan. Također je koncentrirani izvor flavonoida koji se kao i drugi polifenolni spojevi ponašaju kao antioksidansi odnosno pomažu u obrani organizma od nepoželjnih učinaka slobodnih radikala i takozvanog oksidacijskog stresa.
Ipak, dodaje, tijekom cijeđenja uklanjaju se prehrambena vlakna koja su ključna za glikemijsku kontrolu, sitost i zdravlje crijevne mikrobiote, pa je konzumacija cijelog celera nutritivno kompletnija.
"Svakako ga ne bih preporučila svima", naglašava Paić komentirajući da je celer čest alergen pa bi ga osobe s alergijom na njega trebale svakako izbjegavati, dok bi trudnice trebale biti oprezne i ne pretjerivati s konzumacijom zbog mogućeg uterotonog učinka ftalida.
Kao i prof. Banjari mišljenja je da osobe s hipertenzijom mogu osjetiti pogoršanje simptoma, a osobe s dijabetesom trebaju biti oprezne jer se uklanjanjem vlakana ubrzava apsorpcija glukoze, dok osobe, upozorava, na antikoagulantnoj terapiji trebaju izbjegavati sok.
Kako navodi, u većim količinama (više od 500 ml dnevno) sok može izazvati gastrointestinalne tegobe uključujući dijareju, nadutost i grčeve.
"Kod osjetljivih osoba postoji rizik od alergijskih reakcija uključujući anafilaksiju, a kod osoba s oštećenom bubrežnom funkcijom može doći do poremećaja elektrolita", zaključuje ova nutricionistica.
Dakle, tvrdnja da sok od celera čisti organizam i dovodi do mršavljenja nije točna. On je nutritivno bogata namirnica koju možemo uvrstiti u svoju prehranu, ali nije čudesan pripravak za detoksikaciju organizma niti sredstvo za mršavljenje.
Tagovi
Autorica
Partner
Ul. Franje Kuhača 18,
31000 Osijek,
Hrvatska
e-mail: info@foodfacts.news
web: https://www.foodfacts.news/