Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Začini
  • 26.07.2025. 14:00

Kurkuma u kombinaciji s crnim paprom može izazvati oštećenje jetre?

Popularnost dodataka prehrani s kurkuminom i piperinom raste, ali s njom dolaze i pitanja o sigurnosti. Što kažu stručnjaci?

Kurkuma u kombinaciji s crnim paprom može izazvati oštećenje jetre?
Foto: Shutterstock/ThamKC
109
11
0

Kombinacija kurkume i crnog papra poznata je po povećanoj bioraspoloživosti kurkumina, glavne aktivne supstance kurkume.

Prema tvrdnjama pojedinih portala ovakva kombinacija začina mogla bi predstavljati prijetnju za zdravlje jetre. Tako i portal indeks.hr u svojem članku navodi da, između ostalog, može izazvati probleme s jetrom.

index.hr

Ima li istine u tome i je li doza važna, provjerio je foodfacts.news.

"Postoje znanstveni dokazi iako je učestalost štetnih posljedica vjerojatno izuzetno rijetka", kaže nam prof. dr. sc. Tomislav Klapec s Prehrambeno – tehnološkog fakulteta Osijek.

U jelima se obično nalaze u niskim koncentracijama

Utvrđeno je, objašnjava, da se aktivni sastojci kurkume (kurkuminoidi) jako slabo apsorbiraju iz dodataka prehrani, pri čemu im dodatak piperina iz crnog papra može poboljšati bioraspoloživost odnosno apsorpciju i prelazak u sustavnu cirkulaciju 20- ak puta.

Kako navodi, dokumentirani slučajevi oštećenja jetre se povezuju s dodacima koji su sadržavali samo kurkumu/kurkuminoide, ali se posljednjih godina povećava i broj oštećenja vezanih uz konzumaciju kombinacije s piperinom. "Treba napomenuti da nisu zabilježeni slučajevi toksičnog djelovanja samog crnog papra odnosno piperina na jetru", ističe ovaj profesor.

Žvakanje klinčića smanjuje probavne tegobe i snižava "loš" kolesterol?

Preporučena doza dodataka prehrani, saznajemo, varira u širokom rasponu zbog različitih udjela kurkuminoida te iako je na temelju kliničkih studija preporučen sigurni raspon dnevnih doza od četiri do osam grama kurkume, toksično djelovanje je kod pojedinih konzumenata ustanovljeno već kod dnevne doze od 250 mg nakon dva tjedna primjene.

Klapec objašnjava da se kurkuma i crni papar kao začini ne povezuju sa štetnim učincima jer se obično nalaze u znatno nižim koncentracijama u jelima iako je bioraspoloživost kurkumina bolja u prisustvu masnoća.

Prema njegovim riječima, postoje naznake da je dio populacije (do 7%) genetski podložniji toksičnim posljedicama viših doza kurkuminoida. "Osobe s bolestima jetre i redovitom terapijom s više lijekova trebale bi biti posebno oprezne", napominje sveučilišni profesor.

Dodaci prehrani koji uzrokuju ošetećenje jetre

Magistrica nutricionizma, Merdijana Dugonjić navodi da postoje jasni, znanstveno potvrđeni dokazi da visoko-dozirani dodaci prehrani koji sadrže kurkumu, posebno uz dodatak piperina koji pojačava apsorpciju, dokazano mogu uzrokovati oštećenje jetre.

Kako navodi, brojne studije slučaja i analiza iz američke mreže DILIN (Drug-Induced Liver Injury Network) dokumentirale su hepatotoksičnost povezanom s uzimanjem kurkume/kurkuminoida, često s dodatkom piperina.

"U analizi iz 2004–2022. identificirano je 10 takvih slučajeva, te je u većini bilo prisutno oštećenje s hepatocelularnim uzorkom, a jedna osoba je preminula. U 8 od 10 slučajeva bile su žene, većinom srednjih godina", napomenula je.

Još jedna talijanska analiza iz Phytovigilance sustava navodi barem 7 slučajeva akutnog hepatitisa povezano s visoko dostupnim formulacijama kurkume. "Crni papar (piperin) djeluje kao "bioenhancer", odnosno značajno povećava apsorpciju kurkumina i do 2000 % više. Ova povećana apsorpcija može biti ključni čimbenik odgovoran za oštećenje jetre", istaknula je.

Također, povezivanje s genetskim markerom HLA‑B*35:01 ukazuje na to da su neki pojedinci zbog genetske predispozicije posebno osjetljivi na oštećenja izazvana kurkumom.

"Dnevna doza ≤ 3 mg/kg tjelesne mase kurkumina smatra se sigurnom", napomenula je Dugonjić dodavši da tipični dodaci s 1–8 g dnevno kurkumina, osobito s piperinom, značajno povećavaju apsorpciju i mogu biti hepatotoksični. "Najčešći period pojave oštećenja je 1 do 4 mjeseca uzimanja visokih doza", dodaje.

Doze u kulinarstvu su sigurne

Osvrnula se i na studiju iz DILI Networka koja navodi da je do 6 g/dan kurkumina bez crnog papra kao u većini slučajeva sigurno, ali čak i tada je prisutna mogućnost oštećenja kod predisponiranih osoba. "U praksi, bez piperina i u kulinarskim dozama kurkuma je općenito sigurna. Veliki rizik nastaje s dodacima visokih doza i dodatkom piperina", upozorila je.

Prema njezinim riječima, dodaci prehrani su rizičniji. "Kurkuma kao začin sadrži relativno malo kurkumina i apsorbira se slabo. Dok bez piperina nema znatnog povećanja apsorpcije. Suprotno tome, dodaci s višestrukom koncentracijom kurkumina i piperina povećavaju apsorpciju i rizik", istaknula je.

Kurkuma
Aktivni sastojci kurkume su kurkuminoidi (Foto: Shutterstock/worlditravelilove)

Upozorava da u trudnoći i dojenju, visoke doze kurkume/kurkumina nisu preporučljive zbog nedostatka istraživanja i potencijalnih rizika. "Osobe s već postojećim bolestima jetre, također trebaju izbjegavati takve dodatke zbog povećane osjetljivosti", napominje dodavši da djeca, trudnice i pacijenti s komorbiditetima (npr. P450 inhibitori) nisu ciljne skupine za visoko dozirane dodatke.

"Postoje jasni, znanstveno potvrđeni dokazi o potencijalnoj hepatotoksičnosti dodataka kurkumina, osobito u kombinaciji s piperinom", poručuje i ponavlja da su doze iz kulinarske upotrebe sigurne, ali dodaci prehrani visokih doza mogu izazvati ozbiljna oštećenja jetre, osobito kod genetski predisponiranih osoba i onih s postojećim bolestima jetre. "Ukoliko razmišljate o takvim dodacima, prvo se posavjetujte s liječnikom i redovito radite kontrole jetrenih enzima", savjetuje.

Tvrdnja da kurkuma u kombinaciji s crnim paprom može izazvati oštećenje jetre je točna. Međutim, kurkuma i crni papar, kao začini u količinama koje se upotrebljavaju u kulinarstvu su sigurni za konzumaciju i korisni za zdravlje. No, kada se uzimaju kao dodaci prehrani u visokim dozama – osobito u kombinaciji kurkumina i piperina – mogu predstavljati ozbiljan rizik za jetru. Znanstveni dokazi potvrđuju da povećana apsorpcija kurkumina zbog piperina može kod nekih osoba, osobito onih s genetskom predispozicijom ili bolestima jetre, dovesti do hepatotoksičnosti. Stoga se preporučuje oprez pri korištenju takvih dodataka prehrani, konzultacija s liječnikom i izbjegavanje njihove primjene kod rizičnih skupina poput trudnica, djece i osoba na višestrukoj terapiji.


Tagovi

Kurkuma Crni papar Tomislav Klapec Merdijana Dugonjić


Autorica

Martina Pavlović

Više [+]

Magistra agronomije sa specijalizacijom zaštite bilja.


Partner

FoodFacts

Ul. Franje Kuhača 18, 31000 Osijek, Hrvatska
e-mail: info@foodfacts.news web: https://www.foodfacts.news/

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Muž u našem preko 3,5 m visokom kukuruzu kod Drave 🫣🌽🌻 i suncokret je na jednoj njivi jako, jako dobar. Iako nam prijeti nevrijeme danas i suša već uzima svoje, ali nadamo se da će nešto i biti na kraju na vagi