Pretraga tekstova
Prevaranti prodaju jeftina pića kao visoko kvalitetne brendove, pogrešno označavaju morske plodove kao skuplje vrste i razblažuju masilinovo ulje onima slabije kvalitete.
Istraživači su došli do zaključka da analizom kriminalnih aktivnosti u vezi s hranom, mogu predvidjeti što bi moglo biti na meti prevaranata u budućnosti. Naime, prijevare u prehrambenoj industriji su česte, a provode se tako što se nekvalitetna hrana namjerno pogrešno označava i prodaje kao proizvod visoke kvalitete.
Primjer je jeftino konjsko meso, koje se prije pet godina prodavalo kao govedina širom Europe. Također, u jednom istraživanju je utvrđeno da najmanje 14% testiranih uzoraka meda ne ispunjava standarde u čistoći. To ugrožava i zdravlje potrošača i ekonomsku održivost proizvođača, prenosi Horizon magazine.
EU mreža koja se bavi ovim prijevarama prošle godine je primila 353 izvještaja o nelegalnom pogrešnom označavanju, dok ih je 2016. bilo drastično manje - 39.
"Gdje god postoji mogućost da netko zaradi novac, očekuje se prijevara s hranom. EU ima neke od najstrožih zakona koji se tiču ove teme, ali mislim da se to događa više nego što mislimo", rekao je dr. James Donarski iz britanske agencije "Fera Science".
Istraživači koriste različite pristupe kako bi otkrili djelovanje prevaranata, ali i kako bi utvrdili što bi moglo biti njihova sljedeća meta. U tu svrhu se koristi i forenzičko računovodstvo. To je sistem ranog upozorenja, koji razmatra gdje postoje ekonomski motivi za prijevaru. Osmišljen je u okviru regionalnog projekta "FoodIntegrity". Analizira brojne faktore, kao što su podaci o više od 5.000 proizvoda u više od 200 zemalja, u nastojanju da identificira neobične financijske signale, kao što su nepravilne cijene i količine.
Tri visoko rizična proizvoda su alkoholna pića, morski plodovi i maslinovo ulje. Prevaranti prodaju jeftina pića kao visoko kvalitetne brendove, pogrešno označavaju morske plodove kao skuplje vrste i razblažuju masilinovo ulje onima slabije kvalitete.
Kao druga metoda koristit će se DNK sekvencioniranje. To je napredna tehnika biološke provjere, koja brzo može utvrditi jesu li prehrambeni proizvodi izmijenjeni. "Na taj način će se omogućiti brža identifikacija lažnih proizvoda prije nego što preplave tržišta", naglasio je Donarski.
Ono što će biti izazov je očekivani rast proizvodnje hrane. Do 2050. godine prehrambena industrija će morati nahraniti devet milijardi ljudi, a to je vrlo privlačno i za kriminalne grupe. Također, potrošači očekuju svježe proizvode, neovisno od godišnjeg doba. To je stvorilo ovisnost o globalnom lancu opskrbe. Sve ovo omogućuje da lažni proizvodi prođu neprimijećeno, jer prijevara ne poznaje granice.
Tagovi
Horizon Prijevara Med Govedina James Donarski Forenzičko računovodstvo DNK sekvencioniranje
Autorica
Više [+]
Urednica portala, diplomirana novinarka i ljubiteljica prirode. Omiljena izreka: Tko smije taj može, tko ne zna za strah, taj ide naprijed.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Suncokret je krajem tjedna posijan, krećemo na kukuruz!
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Ispravak krivoga navoda. Zbog i dalje nastavka obilnih kiša, moj suncokret i kuruza će istrunuti ne na polju nego u zapakiranim vrečama. Nema kraja Više [+] kiši niti poslije Uskrsa do daljnjega ili do iduče godine. A potrošena hrpetna ovih euriča koje po nikavim cijenama teško i prikupiti. Koliko gledao satelitske snimke jedino za optimalnu sadnju šanse ima Slavonija, ostatak Hrvatske ko u Veneciji i dalje u čamce.
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Moj je suncokret još u vrečama zapakiran. Kod mene u Bilogorskome kraju optimalni dio za sadnju je od 20.4 kada smo več sigorni 90% da neče po novom Više [+] pasti i snijeg. Ako udari koja kišurina tada sjeme sakupljamo po kanalima.
Vedran Stapić
prije 2 tjedna
Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom