Pretraga tekstova
Infekcije, virusne i bakterijske, u organizam najčešće unesemo prljavim rukama ili hranom. Pročitajte koje simptome ne smijete ignorirati i kako se zaštititi od zaraze izazvane salmonelom.
Salmonela je opasna bakterija koja vreba posebice u toplim ljetnim danima, zbog čega je potreban veći oprez u prehrani. Do infekcija dolazi zbog neopreznog tretiranja namirnica. Zato treba obratiti pažnju na higijenu, i prati ruke prije pripreme hrane. Crijevne zarazne bolesti prvenstveno se prenose zaraženom hranom i vodom, i prljavim rukama, a uzročnici mogu biti različite vrste mikroorganizama. Uzročnici crijevnih infekcija su najčešće različite bakterije i njihovi toksini, zatim, virusi i paraziti.
Pod povećanim rizikom od obolijevanja su djeca, zbog nedovoljno zrelog obrambenog sistema i činjenice da unose veću količinu hrane u odnosu na odrasle osobe. Osim djece, u rizičnu skupinu spadaju i trudnice, koje su zbog promjene razine hormona podložnije ovim bolestima, zatim, osobe s oslabljenim imunitetom, pacijenti koji se liječe od malignih tumora, i stariji od 65 godina, i to iz dva razloga: prvi je što imaju prirodno oslabljene obrambene snage, a drugi što imaju oslabljen vid, pa ne mogu jasno vidjeti je li hrana dovoljno čista i oprana.
Posljednjih godina povećava se broj zaraženih salmonelama iz povrća i voća, posebice z zelenog lisnatog povrća i kupusa, prije svega jer se jedu svježe, a često se navodnjavaju kontaminiranom vodom, koju je teško temeljno sprati.
"Posebno treba obratiti pažnju na namirnice životinjskog podrijetla, jer životinja može biti zaražena salmonelom, pa samim tim i namirnice koje koristimo - mlijeko, meso, jaja mogu biti zaraženi. S druge strane, salmonela se može unijeti u organizam i preko prljavih ruku, odnosno naknadnom kontaminacijom hrane, i to u situacijama kada se hrana priprema za veći broj ljudi u kuhinjama restorana, škola, vrtića", ističe dr Zorica Vasić, epidemiologinja.
Salmonela je bolest prljavih ruku, a simptomi bolesti javljaju se od 12 do 72 sata. Bolest traje najduže sedam dana, ali samo ako se adekvatno liječi. U težim slučajevima je neophodno i bolničko liječenje. Sama dijagnoza se utvrđuje analizom uzorka stolice.
Zbog sumnje na bakteriju listeriju s tržišta povučen čitav niz proizvoda smrznutog povrća!
"Najčešće prolazi bez terapije, i to se salmonela brže izbaci iz crijeva ako se ne koriste antibiotici, međutim ako je u pitanju teža klinička slika, i ako traje duže, potrebno je koristiti terapiju. Poslije terapije pravi se pauza, i onda se radi kontrola stolice, jer se može dogoditi da salmonela ostane u stolici. I kada prođu simptomi, može se zadržati od nekoliko tjedana, do nekoliko mjeseci", kaže dr Vasić.
Simptomi zaraze salmonelom: mučnina, povraćanje, bol u trbuhu, dijareja, groznica, visoka temperatura, glavobolja, bolovi u mišićima i krv u stolici.
Hrana koja je najčešće zaražena salmonelom je termički nedovoljno obrađena. "Termičkom obradom hrane možemo uništiti salmonelu i neće doći do zaraze. Ono što je također važno za nekoga tko radi u kuhinji, i s hranom, ako dobije trbušne tegobe, trebao bi nekoliko dana biti udaljen s posla", zaključuje epidemiologinja.
Tagovi
Salmonela Dr Zorica Vasić Prljave ruke Liječenje salmonele
Autorica
Više [+]
Mirjana je diplomirana novinarka, dijete sa sela i entuzijastica u duši. Novinarstvom se bavi od 2008.godine.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Što jest, jest.
Karolina Rastija
prije 5 dana
Mene boli od sekiracije, od rakije nije nikad 😄 Mene boli od sekiracije, od rakije nije nikad 😄
Damir Senjan
prije 6 dana
Karolina Rastija Ajme majko mila koja rakija, pij vodu od rakije boli glava, za ostale nus pojave neznam kakve su od rakije 🤔 Karolina Rastija Ajme majko mila koja rakija, pij vodu od rakije boli glava, za ostale nus pojave neznam kakve su od rakije 🤔