Pretraga tekstova
Kako bi trudnoća bila uredna i istovremeno osigurala sve potrebne hranjive tvari, važno je pridržavati se određenih preporuka. Koliko je zapravo potrebno povećati unos hrane i što se preporučuje? Stručnjaci otkrivaju.
Prehrana žene prije začeća i tijekom trudnoće bitno utječe na zdravlje djeteta nakon rođenja i tijekom cijelog njegovog života.
Često se čuju savjeti poput “ti sada trebaš jesti za dvoje“. No, ovakvi savjeti mogu dovesti do nepotrebnog nakupljanja kilograma i povećanog rizika od razvijanja komplikacija kao što su gestacijski dijabetes, visoki tlak, preeklampsija (visoki krvni tlak i visoka razina proteina u urinu), induciranje poroda i sl.
Stoga je portal foodfacts.news postavio pitanje stručnjacima, a ono glasi: "je li potrebno unositi dvostruko više hrane"?
“Vjerujem da nema trudnice koja nije čula da bi trebala jesti za dvoje“, kaže Tea Štefanac, mag. ing. biotehn. s Prehrambeno – biotehnološkog fakulteta u Zagrebu.
Ipak, dodaje, to je mit koji može dovesti do nepotrebnog nakupljanja kilograma.
Kako pojašnjava, energetske potrebe tijekom trudnoće rastu i pri njenom kraju je potrebno dodati oko 300 kcal više što svakako ne zahtijeva jedenje za dvoje.
Ono što definitivno raste su potrebe za nutrijentima poput vitamina A, folata, vitamina B12, željeza, kolina i drugih. “Stoga bi naglasak trebao biti na kvaliteti, a ne količini hrane“, poručuje.
Podsjeća da je poželjno birati nutritivno bogate namirnice i balansirane obroke kako bi se zadovoljile sve majčine i bebine potrebe.
“Prehrana u tom razdoblju ima važnu ulogu u zdravlju budućih generacija i tako bi joj se trebalo pristupati“, zaključuje Štefanac.
Da ne treba "jesti za dvoje", ističe i nutricionistica Zvezdana Ljubenković Marković iz Holistic Nutri. "Ali je izuzetno važno da se kroz prehranu osigura dovoljno nutrijenata i energije za pravilan rast i razvoj bebe“, savjetuje.
Kako kaže, od velikog je značaja da majka ima sve nutritivne potrebe za optimalno i dobro zdravlje.
Kalorijski unos raste, ali nije neophodno da udvostruči unos već je potrebno da ga poveća za nekoliko stotina kalorija u različitim potrebama trimestara.
“Idealno je da porast tjelesne mase bude između 12 – 15 kg od početka do kraja trudnoće“, ističe.
Kako bi trudnoća bila vitalna i istovremeno osigurala sve potrebne nutritivne sastojke, potrebno je pridržavati se sljedećih pravila:
Naglašava također da je izuzetno bitan unos kalcija, cinka i željeza kroz namirnice.
Za kraj kaže da je u tijeku trudnoće važno izbjegavati nedovoljno termički obrađeno meso, nepasterizirane sireve, svježu ribu i plodove mora, svježa jaja, namirnice koje sadrže prazne kalorije poput slatkiša i grickalica, a alkohol, kofeinske napitke i cigarete svesti na minimum.
Tagovi
Trudnoća Jedi za dvoje Kalorijski unos Mitovi o hrani Tea Štefanac Zvezdana Ljubenković Marković
Autorica
Više [+]
Magistra nutricionizma i znanosti o hrani. Ljubiteljica hrane i zaljubljenica u prirodu. Rado potiče svijest o važnosti pravilne i zdrave prehrane.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Što jest, jest.
Karolina Rastija
prije 6 dana
Mene boli od sekiracije, od rakije nije nikad 😄 Mene boli od sekiracije, od rakije nije nikad 😄
Damir Senjan
prije 6 dana
Karolina Rastija Ajme majko mila koja rakija, pij vodu od rakije boli glava, za ostale nus pojave neznam kakve su od rakije 🤔 Karolina Rastija Ajme majko mila koja rakija, pij vodu od rakije boli glava, za ostale nus pojave neznam kakve su od rakije 🤔