Pretraga tekstova
Cijena šećera manja je za 6,8 posto, biljnih ulja 5,6%, mesa 1,4%. Istodobno, mlijeko je skuplje za 2,4, a sir 7,6 posto, stoji u izvješću Organizacije za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih naroda
Globalne cijene prehrambenih roba smanjile su se u siječnju 2025. godine, ponajprije zahvaljujući padu cijena šećera i biljnih ulja, objavila je Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih naroda (FAO).
Indeks cijena hrane, koji prati međunarodne cijene ključnih prehrambenih proizvoda, pao je na 124,9 bodova, što predstavlja pad od 1,6% u odnosu na prosinac.
Iako je indeks veći za 6,2% u odnosu na prošlu godinu, još je uvijek 22% ispod rekordne razine postignute u ožujku 2022. godine.
FAO navodi da je indeks cijena šećera pao za 6,8% u odnosu na prosinac, a čak 18,5% u odnosu na prošlu godinu, zahvaljujući povoljnim uvjetima za proizvodnju u Brazilu i odluci Indije da obnovi izvoz šećera.
Cijene biljnih ulja smanjile su se za 5,6% zbog pada međunarodnih cijena palminog ulja i uljane repice, dok su cijene sojinog i suncokretovog ostale stabilne.
S druge strane poskupjeli su mliječni proizvodi. Tako je indeks cijena mlijeka porastao za 2,4% u odnosu na prosinac, što je uglavnom posljedica povećanja cijena sira, koji je poskupio za 7,6%.
Istodobno, cijene mesa su pale za 1,4%, dok su cijene žitarica porasle za 0,3%. Iako su cijene pšenice tek neznatno pale, cijene kukuruza su porasle zbog niže proizvodnje u Sjedinjenim Američkim Državama.
Organizacija za hranu i poljoprivredu je revidirala prognoze za globalnu proizvodnju i potrošnju žitarica u 2024./25. godini.
Očekuje se porast korištenja žitarica za 0,9%, na ukupno 2.869 milijuna tona, uglavnom zbog veće potrošnje kukuruza za stočnu hranu. Prognozira se i smanjenje zaliha žitarica za 2,2% do kraja 2025. godine, prvenstveno zbog manjih zaliha kukuruza u SAD-u.
FAO je revidirao prognozu za 2024. godinu ukazujući na smanjenje globalne proizvodnje žitarica za 0,6%, što je posljedica smanjenih prinosa kukuruza u SAD-u.
Međutim, proizvodnja riže u 2024./2025. u nekim zemljama poput Kine, Vijetnama i Malija premašila je očekivanja, pa se procjenjuje da će globalna proizvodnja doseći rekordnih 539,4 milijuna tona, što je povećanje od 0,9% na godišnjoj razini i najviša vrijednost svih vremena.
FAO je također objavio izvješće u kojem se navodi da dugoročni rast globalnog prinosa poljoprivrednih usjeva nije usporio, unatoč klimatskim promjenama.
Ovaj trend ističe potrebu za razvojem novih kultivara otpornijih na klimatske varijacije i promjene u padalinama.
Tagovi
FAO Hrana Cijene Šećer Ulje Žitarice
Autor
Više [+]
Diplomirani novinar, biciklist, hedonist (ne nužno tim redom). Dugogodišnji novinar i urednik u dnevnim tiskanim medijima, a posljednjih nekoliko godina radio je kao glavni urednik dvotjednog časopisa za poljoprivredu Agroglas.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Suncokret je krajem tjedna posijan, krećemo na kukuruz!
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Ispravak krivoga navoda. Zbog i dalje nastavka obilnih kiša, moj suncokret i kuruza će istrunuti ne na polju nego u zapakiranim vrečama. Nema kraja Više [+] kiši niti poslije Uskrsa do daljnjega ili do iduče godine. A potrošena hrpetna ovih euriča koje po nikavim cijenama teško i prikupiti. Koliko gledao satelitske snimke jedino za optimalnu sadnju šanse ima Slavonija, ostatak Hrvatske ko u Veneciji i dalje u čamce.
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Moj je suncokret još u vrečama zapakiran. Kod mene u Bilogorskome kraju optimalni dio za sadnju je od 20.4 kada smo več sigorni 90% da neče po novom Više [+] pasti i snijeg. Ako udari koja kišurina tada sjeme sakupljamo po kanalima.
Vedran Stapić
prije 2 tjedna
Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom