Pretraga tekstova
Sustav sljedivosti koji će se uspostaviti kroz proces zaštite mesa crne slavonske svinje oznakom izvornosti sadržavat će genetski test roditelja, definirane uvjete držanja i hranidbe te ocjenu mesa na liniji klanja.
Crna slavonska svinja, popularna fajferica, polako ali sigurno počinje zauzimati mjesto u hrvatskom stočarstvu koje zaslužuje. Dugo zanemarivana i podcijenjivana, u posljednje vrijeme počinje opravdavati sav trud zaljublljenika, entuzijasta i uzgajivača koji su imali vjeru u njenu vrijednost, zbog koje s razlogom nosi naziv Crno zlato Slavonije.
Jučerašnjim potpisivanjem ugovora u sufinanciranju izrade specifikacije proizvoda za zaštitu naziva Meso crne slavonske svinje u Ministarstvu poljoprivrede započeo je proces zaštite navedenog proizvoda na nacionalnoj razini oznakom zaštite izvornosti, tj. najvišim stupnjem zaštite poljoprivrednog i prehrambenog proizvoda.
Poljoprivredno-uslužna zadruga LETA iz Vukojevaca, čiji članovi su mahom uzgajivači ove plemenite i autohtone pasmine, prijavila se na natječaj za dodjelu financijske potpore u srpnju ove godine. Uz svu potrebitu dokumentaciju priložena je i predspecifikacija za proizvod Meso crne slavonske svinje.
Ministarstvo poljoprivrede donijelo je 30. rujna 2015. godine odluku o dodjeli financijskih sredstava kojom se Zadruzi LETA dodjeljuje maksimalan iznos od 75 tisuća kuna za izradu specifikacije proizvoda Meso crne slavonske svinje.
"Želim naglasiti značaj jednog ovakvog procesa zaštite koji je usmjeren upravo na uzgajivače fajferice. Kroz zaštitu proizvoda oznakom izvornosti stječu se uvjeti za ostvarivanje veće cijene proizvoda na tržištu, što izravno utječe na veću dohodovnost i profitabilnost svih uzgajivača crne slavonske svinje.
Međutim, jedan od najvažnijih ciljeva zaštite proizvoda oznakom izvornosti jest uspostava kontroliranog sustava proizvodnje i kvalitete te sljedivost koja će vlasniku markice oznake izvornosti, a i kupcima i potrošačima istog, jamčiti da je tako označeni proizvod proizveden u kontroliranim uvjetima koji su u skladu s kriterijima dobrobiti i zdravlja svinja te u funkciji zaštite okoliša", govori Vladimir Margeta, upravitelj Poljoprivredno-uslužne zadruge LETA.
Sustav sljedivosti koji će se uspostaviti kroz proces zaštite mesa crne slavonske svinje oznakom izvornosti sadržavat će genetski test roditelja, definirane uvjete držanja i hranidbe te ocjenu mesa na liniji klanja. Osim zaštite na nacionalnoj razini, krajnji cilj ovog procesa je i zaštita oznakom izvornosti na razini cijele Europske unije.
Budući da se ova zaštita radi prvenstveno zbog uzgajivača, pozivaju se svi uzgajivači crne slavonske svinje da se aktivno uključe u izradu specifikacije svojim savjetima i prijedlozima, te konkretnim iskustvima iz proizvodne prakse. Cilje je stvoriti zajednički održivi sustav proizvodnje koji će omogućiti najvećem broju uzgajivača da se uključi u program zaštite izvornosti proizvoda Meso crne slavonske svinje i na taj način podići proizvodnju, ali i dohodovnost gospodarstava na jednu znatno višu razinu.
Tagovi
Crna slavonska svinja Fajferica Meso fajferice Dohodovnost Vladimir Margeta Tihomir Jakovina Zaštita izvornosti Izrada specifikacije
Autorica
Više [+]
Ivana je urednica na Agroklub portalu. "Vaša uvjerenja ne čine vas boljom osobom. Djelovanje čini."
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/