Dezinformacijski sadržaji se mogu širiti i nenamjerno, ali to ne znači da oni ne mogu izazvati štetu, istaknuo je Tomislav Levak, medijski stručnjak, predavač na Akademiji za umjetnost i kulturu Osijek, ali i član projektnog tima projekta FoodFacts tijekom radionice na temu provjere točnosti informacija.
Prema anketi koja je obuhvatila 1.600 ljudi, mahom visoko obrazovanih, trećina populacije se izjasnila da bi bez problema podijelila određeni sadržaj ako bi ju podijelio njihov prijatelj iako ne znaju je li informacija provjerena, moglo se čuti na početku informativne radionice na temu Fact – checkinga odnosno provjere točnosti informacija.
Cilj ove radionice koja je održana jučer, 29. travnja u Kinu Urania u Osijeku, navode, podizanje je svijesti o borbi protiv dezinformacija i unaprjeđenje medijske pismenosti. Organizirao ju je Centar Europe Direct Osijek koji djeluje pri Županijskoj razvojnoj agenciji Osječko – baranjske županije u suradnji s Europskim dokumentacijskim centrom osječkog Pravnog fakulteta i tamošnjom Akademijom za umjetnost i kulturu.
U uvodnom dijelu o medijskoj pismenosti i problemu dezinformacija govorio je dr. sc. Tomislav Levak naglašavajući da ukoliko neki sadržaj i slučajno podijelite, ne mora predstavljati manju štetu od uobičajenih dezinformacija. "Jako pazite što dijelite i širite", istaknuo je.
Prije nego neke vijesti podijelite, dodao je, zastanite i odvojite deset sekundi kako biste razmislili zašto biste ih trebali proširiti i zašto su one važne te koliko su provjerene jer se na taj način sprječava širenje lažnih vijesti.
Projekt FoodFacts – internetski sustav provjere točnosti informacija o hrani predstavila je prof. dr. sc. Ines Banjari s Prehrambeno – tehnološkog fakulteta koja je upozorila također na širenje dezinformacija u području prehrane.
Prisutne je upoznala s radom projektnog tima te otkrila gdje i kako pronaći aktualne članke o hrani i prehrani pritom skrećući pažnju na nekoliko tekstova koji su ostvarili najveću pažnju čitatelja.
Ujedno je pozvala sve prisutne da se pretplate na newsletter FoodFacts - a kako bi saznali najnovije informacije i aktualne teme vezane uz hranu donesene od strane relevantnih stručnjaka.
Također je poručila: "Ukoliko primijetite nekakvu sumnjivu vijest koja vam se ne čini točna, slobodno nam dojavite i mi ćemo ju provjeriti za vas".
Osim FoodFacts-a, prof. dr. sc. Ines Drenjančević s Medicinskog fakulteta Osijek predstavila je projekt "Medicinski potvrđeno" koja je upozorila da je izbor prehrane izrazito važan za naše zdravlje.
Također, Dragana Tubić, stručna suradnica – psihologinja iz Centra za nestalu i zlostavljanu djecu upoznala je nazočne s projektom "VerifEye – jačanje otpornosti društva na dezinformacije", a s "FACT@FERIT - uspostava novog neovisnog provjeravatelja u okviru Fakulteta elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija Osijek" prof. dr. sc. Josip Job.
U interaktivnom i praktičnom dijelu programa sudionici su iznijeli primjere i svoje prijedloge o tome kako prepoznati dezinformacije te kako provjeriti točnost informacija, a imali su priliku i upoznati se s radom tiskanog medija "Glas Slavonije".
Na radionici su sudjelovali učenici i nastavnici osječkih obrazovnih institucija: Obrtničke škole, Elektrotehničke i prometne škole, Medicinske škole i Isusovačke klasične gimnazije s pravom javnosti, studenti Akademije za umjetnost i kulturu i Pravnog fakulteta te članovi Matice umirovljenika grada Osijeka.
Tagovi
Autorica
Partner
Ul. Franje Kuhača 18,
31000 Osijek,
Hrvatska
e-mail: info@foodfacts.news
web: https://www.foodfacts.news/