Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Cijene hrane
  • 16.07.2025. 12:30

Borzan o cijeni hrane: Moramo sankcionirati one koji iz pohlepe 'deru kožu s leđa' građana

Za današnju cijenu 10 jaja u Poljskoj, prije četiri godine ste mogli kupiti 18. U Slovačkoj čak 24. Cijena kruha u Mađarskoj porasla je za 170 posto, u Bugarskoj za 122 posto, a u Hrvatskoj za 65 posto u posljednje četiri godine, upozorila je naša eurozastupnica.

Borzan o cijeni hrane: Moramo sankcionirati one koji iz pohlepe 'deru kožu s leđa' građana
Foto: ured B. Borzan
142
0
0

"Prema posljednjem Eurobarometru, većina građana EU smatra da su inflacija i siromaštvo najveći problemi. To je posebno izraženo u zemljama istočne Europe, gdje je rast cijena hrane najveći", istaknula je hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu Biljana Borzan koja je inicirala saslušanje na Odboru za unutarnje tržište i zaštitu potrošača o visokim cijenama diljem Europske unije, s posebnim naglaskom na rekordne cijene hrane u istočnoj Europi.

Kaže, za današnju cijenu 10 jaja u Poljskoj, prije četiri godine ste mogli kupiti 18. U Slovačkoj čak 24. Cijena kruha u Mađarskoj porasla je za 170 posto, u Bugarskoj za 122 posto, a u Hrvatskoj za 65 posto u posljednje četiri godine. U baltičkim zemljama cijene mesa porasle su i do 50 posto.

"Istovremeno, u zapadnim državama rast cijena uglavnom je ispod 20 posto", istaknula je.

Svi znamo za inflaciju, posebice za rast cijena hrane, no što je najviše poskupjelo?

Borzan napominje i da su stručnjaci iz Europske središnje banke i Europske komisije upozorili da, unatoč padu inflacije, cijene hrane i dalje ostaju visoke. Prema istraživanju koje je provela naša zastupnica, čak 56,4 posto građana Hrvatske zbog inflacije kupuje je manje, a velik broj njih poseže za hranom lošije kvalitete.

"Moramo jasno identificirati i sankcionirati one koji iz pohlepe 'deru kožu s leđa' građana", naglasila je.

Tijekom saslušanja, zaključuje, mnogi su upozorili na velike prehrambene multinacionalne kompanije, od kojih svega 11 kontrolira većinu tržišta. Riječ je o kompanijama poput Nestléa, Unilevera, P&G-a, PepsiCo ili Marsa, koje pokrivaju stotine poznatih brendova, a da toga nismo ni svjesni.

"One ne određuju samo cijene, već i količine i kvalitetu proizvoda dostupnih u pojedinim državama, svjesno izazivajući rast cijena. Tako primjerice boca Coca-Cole u Njemačkoj stoji 1,89 eura, dok u Luksemburgu – zbog teritorijalnih ograničenja – ista ta boca košta 2,89 eura. U istočnoj Europi, unatoč znatno nižem životnom standardu, cijene su iste ili više nego na zapadu", upozorila je navodeći i da se novi europski zakon koji bi trebao smanjiti teritorijalna ograničenja na tržištu očekuje tek sljedeće godine.

Procjenjuje se kako takva ograničenja potrošače u EU godišnje koštaju oko 19 milijardi eura.


Tagovi

Cijene hrane Biljana Borzan Rast cijena


Autorica

Željka Rački-Kristić

Više [+]

Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dva i pol desetljeća dugim iskustvom u novinarstvu, od lokalnih medija preko Večernjeg lista do uređivanja portala civilnih udruga. Urednica je portala Agroklub, predsjednica ogranka dopisnika HND-a, članica Društva agrarnih novinara Hrvatske (DANH) i Međunarodne udruge agrarnih novinara (IFAJ). Dobitnica je nagrade "Zlatno pero".

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Što je sada gore od ovih zadnja tri dana Tuča ili Jaki vjetar. Kod mene vjetar napravio veču štetu nego da bila tuča. Malo prije obišao polja ali suncokret je dobio naj jače i to bar 70% ode u ništa.