Pretraga tekstova
Dok se za većinu fermentiranih mliječnih napitaka koristi pasterizirano mlijeko, za proizvodnju acidofila se koristi samo sterilizirano mlijeko.
Jogurt, kiselo mlijeko, kiselo vrhnje, kefir, ajran, voćni jogurt i fermentirani sirevi su najčešče fermentirani mliječni proizvodi koji se nalaze na tržištu i koji se često konzumiraju. Varijacije u tehnologiji proizvodnje uzrokovane su, tradicijom ili kulturom i običajima mjesta na kojima se spravljaju mliječni fermentirani napitci. Ipak jedan mliječni fermentirani napitak ima jedinstvenu formulu po kojoj se spravlja, a to je acidofilno mlijeko. Osvježavajućeg je i kiselkastog okusa sa jako povoljnim terapeutskim djelovanjem za probavni trakt i povoljnu mikrofloru.
Od 1969. godine i prve definicije Franka V. Kosikowskog koji pojašnjava šta su to fermentirani mliječni napitci pa sve do 2003. godine kada IDF Međunarodna mljekarska federacija izdaje dokument CODEX STAN 243-2003, popularnost fermentiranih mliječnih napitaka je konstantno rasla, takav trend se zadržao i do dan danas. Jednostavno rečeno, fermentacija predstavlja oblik i mogućnost konzerviranja, korištenjem bakterija iz roda Lactobacillus koje imaju sposobnost pretvaranja šećera u mliječnu kiselinu koja je ujedno i prirodni konzervans, te inhibira rast štetnih bakterija.
Danas u svijetu Francuska predvodi u proizvodnji fermentiranih mliječnih napitaka, ali i u konzumiranju istih. EU se smatra kolijevkom današnje proizvodnje fermentiranih mliječnih napitaka, a najrazvijenija su tržišta i postotak konzumacije po stanovniku je u Španjolskoj, Njemačkoj, Francuskoj, Italiji i Poljskoj. Spoj tradicionalnih receptura sa Istoka i novih tehnologija proizvodnje rezultirali su nizom različitih fermentiranih mliječnih napitaka s blago kiselim okusom, a među njima i acidofilno mijeko. Prednost svih vrsta fermentiranih mliječnih napitaka je što se vrlo brzo i jednostavno mogu spravljati i u domaćinstvima, gdje su i nastale razne varijacije, novi proizvodi i okusi zahvaljujući širom spektru tradicije, kulture i običaja iz mjesta gdje nastaju.
Tehnološki postupak proizvodnje acidofilnog mlijeka je sličan proizvodnji jogurta, a u osnovi razlika je u obradi mlijeka. Dok se za većinu fermentiranih mliječnih napitaka koristi pasterizirano mlijeko, za proizvodnju acidofila se koristi samo sterilizirano mlijeko. Postupkom sterilizacije mlijeka na temperaturama većim od 100 ºC uništavaju se svi mikroorganizmi, gljivice i bakterije, što predstavlja idealnu podlogu za inokulaciju čiste kulture Lactobacillus acidophillus koja se jako sporo razmnožava. Zbog toga se ne može koristiti pasterizirano mlijeko gdje bi se razvili drugi mikroorganizmi i ometali pravilnu fermentaciju. Proces kiseljenja traje i do osam sati, pri čemu se stvaraju aromatične tvari dajući ovom napitku specifičan blago kiseli okus.
Acidofilno mlijeko do prije pedesetak godina jedino se moglo nabaviti u apotekama, industrije koje su proizvodile mlijeko dostavljale su apotekama ovu dragocijenu tekućinu za koju je dokazano da ima blagotvoran učinak na zdravlje i probavni trakt zahvaljujući probiotičkom djelovanju bakterija Lactobacillus acidophillus. Skupina ovih bakterija ne samo da u organizmu smanjuje, već i uništava štetne bakterije i mikroorganizme. Osim što je regulator povoljne mikroflore probavnog trakta, preporučuje se djeci kod poboljšanja apetita, trudnicama, u postoperativnom periodu kao i poslije terapija sa jakim antibioticama. Kiselkast okus acidofilnog mlijeka idealno se ublažava jednom kašikom meda koja se jednostavno u čaši sa mlijekom promiješa.
Također, za razliku od drugih fermentiranih mliječnih napitaka, acidofil se u organizmu potpuno apsorbira, zahvaljujući fermentaciji laktoze.
Tagovi
Acidofilno mlijeko Sterilizirano mlijeko Fermentirani proizvod
Autor
Više [+]
Magistar Poljoprivredno - prehrambenog fakulteta u Sarajevu sa specijalizacijom na odsjeku Tehnologija uzgoja životinja. Autor je dva samostalna razvojna projekta i jednog istraživačkog rada iz područja mljekarstva. Najviše ga zanimaju teme iz područja uzgojno selekcijskog rada i farmerskog poslovanja.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Sjeti se ja kako to bolje unovčiti, bereš lišče i prodaješ na moru kao kupače gače ili bade kostim od lista suncokreta pa nam možda i turizam Više [+] procjeta 😂😂😂😂😂. Ako su mogli Adam i Eva što nibi mogli i mi prodavati turistima novi Hrvatski brend sa nazivom KOSTIM BADE smirisom ulja. Vedran će biti honorarno zaposlen na fiksnoj blagajni, da nemamo problem sa poreznom 🤔. Maja nek udara turistima Q ar-kod ako Vedran zabrlja oko naplate 😂😂😂😂😂.
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Karolina ja sam ti svaki dan sada u njemu sa kčerkom poslije 18:00. Ima gdje koja ambrozija i koji grm divljega sirka da to počistimo. Previše Više [+] hodanja, grebe po nogama i rukama ali to moramo počisti ali vragec još nije procvijetao. Na svakoj parceli jedan cvijetič, kao da me zeza a ja jedva čekam da polje bude u punom cvatu da vidim što sam to zasadio.
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Syngentinom NK Neoma tu sam se ja dvoumio Syengeta Neoma ili Lidea , pa kod tebe to izgleda odlično. U mom kraju tko pasadio Neoma ni sličan tvome na Više [+] slici ili mome na polju. Imate bolje zemlje nego mi ovdje. Dobro da sam se ja predomislio pa uzeo Lidea od svih u okolici i okolnih sela bar za ovaj moj dio tvrde škrte ilovače, odlično izgleda kao da sam posadi šumu sa ogromnim listovima za pokriti pračni krevet. Hvala ti na infu Karolina i samo da nebude tuče poslije ovih užasnih vručina da bolje zaulji.
Karolina Rastija
prije 2 tjedna
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
prije 2 tjedna
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.