Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Pucanje rajčice
  • 06.07.2025. 07:30

Zašto rajčica puca baš kad najviše rodi?

Pucanje rajčice nije bolest, ali je jedan od najskupljih gubitaka u plasteničkoj proizvodnji. Dobra vijest? Može se spriječiti!

Zašto rajčica puca baš kad najviše rodi?
Foto: Shutterstock/Miyuki Satake
185
0
0

Zamislite ovo - cijela sezona rada, prihrana, vezanje, zaštita od bolesti i taman kad rajčica počne davati vrhunske plodove, ona puca. Jedan, dva… deset plodova dnevno! Gubici rastu, kvaliteta opada, a frustracija se gomila. Ako ste plasteničar, sigurno ste barem jednom doživjeli takvu situaciju.

Problem je ovo koji ne bira sortu ni plastenik. Ali dobra vijest je da se može spriječiti. I to bez velikih ulaganja.

Zašto puca plod?

Pucanje se događa kada plod upije previše vode u kratkom vremenskom periodu, a njegova kožica ne može izdržati pritisak iznutra.

paradajz
Prevencija je uvijek jeftinija od štete (Foto: Shutterstock/Rohane Hamilton)

Iako zvuči jednostavno, ovaj fenomen ima nekoliko uzroka:

  • Neravnomjerno zalijevanje: Biljka dugo "gladovala", pa dobila veliku količinu vode? Rezultat: korijen povuče sve što može, plod "nabubri", kožica puca. Ovo se posebno događa u plastenicima bez automatiziranog sustava za navodnjavanje.
  • Nagle promjene temperature: Visoka temperatura danju plus hladna noć jednako je šok za biljku. To uzrokuje oscilaciju u transportu vode i hraniva, a plodovi reagiraju pucanjem, najčešće u gornjoj trećini.
  • Nedostatak kalcija (Ca): Kalcij je "građevinski materijal" za stanične zidove. Njegov manjak vodi do tanje i slabije kožice, što plod čini ranjivim čak i uz normalne količine vode.
  • Prezreli plodovi na biljci: Ako rajčica predugo ostaje na biljci, postaje osjetljivija na vlagu. Jedna kiša (ili obilno zalijevanje) može ju "rasprsnuti".
  • Genetske osobine sorte: Neke sorte (npr. one s tankom kožicom za svježu potrošnju) jednostavno su podložnije pucanju. Industrijske sorte su otpornije.

Najskuplja rajčica je ona koju ne prodate

Stabilno navodnjavanje znači - zdravi plodovi. Koristite sustav kap po kap s vremenskim programiranjem, svaki dan po malo, umjesto jednom u tri dana obilno. Vlažnost tla mora biti stalna, ali ne prekomjerna.

Savjet: Uložite u jeftin senzor vlage kako biste znali točno kada i koliko zalijevati.

Folijarni kalcij je često zaboravljen, ali ključan. Naime, folijarna prihrana kalcijevim nitratom ili kalcijevim kloridom na svakih 7 do 10 dana, u fazi zametanja i porasta plodova, znatno povećava čvrstoću pokožice. Dodatno, ovaj element pomaže u sprječavanju fiziološke bolesti "vršna trulež" (blossom end rot).

Što se događa s rajčicama?

Berite na vrijeme plodove, odnosno ne čekajte savršenu boju. Plod koji je 90% zreo mnogo je otporniji od onog koji je potpuno crven. Dozrijevanje se može nastaviti i nakon berbe, posebno ako se planira plasman u prodaju narednih dana.

U srpnju i kolovozu, temperature unutar plastenika lako prelaze 40°C, u tom slučaju:

  • Postavite zasjenjivačke mreže (30–50%)
  • Osigurajte dobru ventilaciju (bočni i krovni otvori)
  • Zalijevajte rano ujutro ili predvečer.

Uz stabilno zalijevanje, kalcijevu prihranu, berbu na vrijeme i prilagođene uvjete u plasteniku, možete sačuvati i plodove i novac. Ne zaboravite: prevencija je uvijek jeftinija od štete. A najskuplja rajčica je ona koja pukne prije nego što ju prodate.


Povezana biljna vrsta

Rajčica

Rajčica

Sinonim: paradajz, poma, pomidora, kavoda/kavada | Engleski naziv: Tomato | Latinski naziv: Lycopersicum esculentum

Rajčica je jednogodišnja biljka iz porodice Solonaceae. Uzgaja se u plastenicima, staklenicima i na polju. Dijeli se na srednje ranu i kasnu. Ima dobro razvijen vretenast korijen... Više [+]

Tagovi

Plastenik Savjeti Zalijevanje Prevencija Pucanje rajčice Rajčica


Autor

Jasmin Hodžić

Više [+]

Diplomirani agronom s višegodišnjim iskustvom u proizvodnji voća i povrća, plastenička i organska proizvodnja.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

#RuralFoto #Životinje
Šišanje ovaca za nas dok smo bili djeca izgledalo je bolno ,dok nismo shvatili da je to potreba i da treba da im nije prevruće ispod tog runa preko ljeta.