Pretraga tekstova
Obavijest Savjetodavne službe za povrćare.
Plamenjača luka (Peronospora destructor) je najčešća i najštetnija bolest luka koja se razvija u uvjetima visoke vlažnosti i umjerenih temperatura. Štetnost se očituje na dva načina. Tijekom vegetacije uništava lisnu masu, čime se direktno smanjuje prinos, a nakon berbe dolazi do brzog propadanja zaraženih glavica u skladištu.
Stoga je potrebno provoditi preventivna tretiranja luka nekim od kontaktnih sredstava na osnovi bakra, a za kasnija tretiranja birati neko od sredstava kao što su Acrobat MZ WG, Aliette Flash, Galben - C, Fantic - M, Ortiva, Quadris ili Ridomil Gold MZ Pepite, uz obavezan dodatak sredstva za poboljšanje prianjanja.
Podatke o sredstvima registriranim za ovu namjenu možete pronaći na web stranici Ministarstva poljoprivrede u bazi podataka Fitosanitarnog informacijskog sustava (FIS-a), putem internetske tražilice web adresi.
Prije upotrebe sredstva, obavezno pročitajte priloženu uputu o primjeni, o provedenom tretiranju vodite evidenciju, a praznu ambalažu zbrinite na propisani način.
Mirta Križanić Božurić, dipl.ing.
E-mail: mirta.krizanic.bozuric@savjetodavna.hr
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Luk Plamenjača Savjeti Bakar Smanjenje prinosa Quadris Savjetodavna služba Preporuke Lisna masa Mirta Križanić Božurić Ortiva Aliette Flash Peronospora destructor Zaražene glavice
Autorica
Više [+]
Autorica i upravna pravnica Sandra Špoljar dolazi iz Koprivnice, gdje je na razne načine, tradicijom i obiteljski, vezana uz poljoprivredu. Godinama je radila kao novinarka u informativnom programu HTV-a te za Plodove zemlje i Agroglas.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Prvi snjeg uz pečenje rakije. Može li bolja kulisa uz pucketanje vatre iz kazana? PS. Za desert ledena berba
Maja Celing Celić
prije 3 tjedna
Nekoliko dimenzija zimske idile ;) Nekoliko dimenzija zimske idile ;)
Vedran Stapić
prije 3 tjedna
Ostalo je samo na par loza nekog kasnog stolnog grožđa, za nas i ptice 😊 Ostalo je samo na par loza nekog kasnog stolnog grožđa, za nas i ptice 😊
Đuro Japaric
prije 3 tjedna
Da li će berači biti ptice ? Rakiju sam ispekao sa sebe i nešto koji su kupili šljive od mene ! Neka paze kada voze rakiju , da imaju neke dokumente ! Da li će berači biti ptice ? Rakiju sam ispekao sa sebe i nešto koji su kupili šljive od mene ! Neka paze kada voze rakiju , da imaju neke dokumente !