Pretraga tekstova
S ciljem optimizacije korištenja resursa, svi se dijelovi proizvodnje moraju iskoristiti - pa je tako i otpad koji nastaje uzgojem rajčice postao njezin medij za proizvodnju!
Budućnost proizvodnje hrane mogli bi biti upravo tzv. sustavi zatvorenih petlji, u kojima se otpad koristi kao nutrijent. Sve se veća važnost stavlja na optimalno korištenje energije i minimalizaciju stvaranja otpada. Sa ciljem optimizacije korištenja resursa, svi se dijelovi proizvodnje moraju iskoristiti - pa je tako i otpad koji nastaje uzgojem rajčice postao njezin medij za proizvodnju.
Postoji mnogo načina za korištenje otpada u biljnoj proizvodnji, a jedan od najstarijih je kompost. Iako je riječ o izuzetno važnom proizvodu, njegova je uporaba ograničena kada je riječ o uzgojnim tipovima koji ne podrazumijevaju korištenje tla nego uporabu supstrata, kao što je primjerice hidroponija ili aeroponija.
Studija izrađena na Novom Zelandu i objavljena u časopisu HartScience predstavila je način korištenja zelenog otpada u hidroponskim sustavima, a zeleni otpad može čak doći iz samog usjeva!
Ovo je istraživanje predstavilo dva koncepta. To su biougljen i supstrat, prenosi magazin modernfarmer.
Kao što i sama riječ govori, biougljen je u osnovi stvoren od zelenog otpada. Inače ugljen nastaje u uvjetima topline, bez prisustva kisika, što se često simulira zakapanjem u tlo. Biougljen u ovoj studiji dolazi iz biljnih otpadaka rajčice - stabljike, korijenja i lišća.
Supstrat je drugi važan koncept ovog sustava. Primjerice u hidroponskom sustavu, kada se biljka nalazi u supstratu s otopljenim mikronutrijentima, supstrat je porozna materija koja održava biljku stabilnom. Supstrat je najčešće mineralna vuna te perlit, pijesak i piljevina.
Znanstvenici su u ovoj studiji pokušali iskoristiti drveni ugljen od otpada od rajčice kao supstrat za hidroponski uzgoj rajčice i usporedili ga s borovom piljevinom. Iako su rezultati pokazali da supstrat od otpada nije dodatno potaknuo rast i razvoj rajčica, to nije niti bio cilj istraživanja. Cilj je bio pronaći učinkovit način korištenja zelenog otpada - i on je postignut!
Prema tome, istraživanje je pokazalo da je biougljen jednako dobar u uzgoju rajčica kao i piljevina. Studija predviđa i da biougljen stvoren iz usjeva može producirati od 13 do 50% supstrata potrebnog za uzgoj bilja. Veliko je to otkriće koje vodi ka smanjenju nepotrebnog rasipanja resursa.
Foto: pixabay.com
Tagovi
Uzgoj rajčice Otpad Biougljen Hidroponija
Autorica
Više [+]
Marina je urednica na AgroKlubu, specijalizirana za AgroBaze. Diplomirani je magistar agronomije te volonter Francuske Alijanse Osijek i Emmaüs zajednice Francuska.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Naveliko se radi 🚜🌾
Damir Senjan
prije 6 dana
Goran Vizintin Ma ja sam ti takav od rođenja, uvjek nekako iako problem to prebaciti na neki šaljivi dio, pa si od problema malo i uveseliš dan. Od Više [+] tolikoga gledanja u nebo i nebo me prevarilo, pa udri Mujo u polje brže bolje da se nešto zasadi evo do današnje kiše ako ne i sutrašnje, ako nebo da pa do 1.5 bit ću gotov sa sadnjom.
Goran Vizintin
prije 1 tjedan
Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍 Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍
Damir Senjan
prije 3 tjedna
U mom kraju se to radi nabrzaka, pretežno naporno negledajuči koliko je naveliko, već gledajuči u nebo. Previše kiše i teško u polje. Eto i ja Više [+] nabrzaka u dva dana uspio izvoziti stajnjak uz jedno izvlačenje trakotra sprikolicom punom iz muljavoga polja i samo jedno prevtanje pune prikolice, ali ovaj put ne ja već sinček.