"Prošle godine prinos po hektaru je bio 5 tona, što znači da će ovogodišnji zasijan na 70 hektara dati urod od 350 tona."
Od kada je 2013. u Ceriću kod Vinkovaca osnovana Udruga proizvođača češnjaka Češnjak koja je tada brojala tek pet proizvođača, svake godine je sve veće zanimanje za ovu unosnu povrćarsku kulturu čija su ljekovita i svaka druga svojstva bila poznata i 4.500 godina prije Krista pa su ga, kažu povijesne knjige, svakodnevno jeli i graditelji egipatskih piramida.
Nutricionisti se pozivaju na znanstvena istraživanja koja su pokazala i potvrdila kako češnjak ima antivirusna, antibakterijska i fungicidna svojstva i djeluje povoljno na imunološki sustav, a dobar je i pri liječenju dijabetesa, raka i bolesti srca. U Slavoniji je uobičajeni lijek za gripu - bijeli luk i rakija šljivovica - što se, prisežu oni koji ga redovito koriste, pokazalo kao najdjelotvorniji lijek za prehladu.
Slavonski seljaci su odvajkada uzgajali bijeli luk, kako se na istoku Hrvatske češće naziva češnjak, ali u vrtovima i okućnicama u malim količinama koje su zadovoljavale potrebe njihove obitelji. Tek osnivanjem Udruge Češnjak u Ceriću, počela je proizvodnja značajnijih količina za koje su se zainteresirali trgovački lanci. Kada se pročulo da je proizvodnja češnjaka vrlo unosna, iako zahtijeva dosta posla, posebice ručnog rada, sve više Slavonaca se priključuje Udruzi i sade bijeli luk - ne samo na manjim okućnicama, već i na većim njivama pa danas 15 proizvođača-članova proizvodi češnjak na 70 hektara.
Udruga Češnjak također organizira proizvodnju i plasman zelenog graha, tradicionalne slavonske kulture koja je zadnjih desetljeća bila zapostavljena, a u ovoj je proizvodnoj sezoni 2017/18. zasijan na 350 hektara. Prošla i pretprošla godina je za zeleni grah bila jako nepovoljna što se osjetilo na malom prinosu koji i nije baš motivirao proizvođače, ali je u planu povećanje površina pod zelenim grahom i do tisuću hektara. Bio je čak postignut dogovor s Ministarstvom obrane za isporuku po tisuću tona zelenog graha godišnje za ishranu vojnika, ali za toliku količninu cerićka udruga nije mogla jamčiti.
Projekt za grah traje tri godine, a za češnjak četiri godine. Obveza je proizvođača, pojašnjava Mara Čuljak, predsjednica udruge Češnjak, dobro odnjegovati i obrati urod i po pozivu Udruge vratiti količinu koju su dobili na početku svog ciklusa, a to je 100 kilograma za češnjak i 125 kilograma za zeleni grah. Naime, takva je praksa u Udruzi - za prvu sjetvu poljodjelci dobiju besplatno prvu količinu, a nakon berbe vrate dobiveno kako bi se sadnim materijalom osigurali drugi proizvođači koji kreću u proizvodnju.
"Do prošle godine imali smo 35 hektara pod češnjakom, ali ovakvim načinimo danas imamo 75 hektara jer već uhodani proizvođači pomažu početnike i tako se površine povećavaju. Prošle godine je prinos po hektaru bio 5 tona češnjaka, što znači da će ovogodišnji češnjak dati urod od 350 tona.
Otkupna cijena je dobra i zadovoljni smo avansnim plaćanjem jer smo sigurni za plasman. Po kilogramu nam plaćaju 20 do 25 kuna i naš se češnjak može naći na policama malih trgovačkih lanaca u Vinkovcima i okolici, a Udruga je dogovorila plasman i u Istri i Dalmaciji. Proizvodnjom pokrivamo kontinentalni dio Hrvatske jer kao stručnjak poznajem ovdašnje podneblje, ali zbog klimatskih uvjeta, posebice štetočina i biljnih bolesti, Dalmacija je vrlo povoljna za uzgoj češnjaka. No, još se ne usudim pokrenuti proizvodnju i tamo", kaže Mara Čuljak, dodajući kako prosječna četveročlana obitelj u nas godišnje troši 2 do 3 kilograma češnjaka i 10-tak kilograma graha, što znači da još ima prostora za uključivanje novih proizvođača i češnjaka i zelenog graha.
Foto: Zadruga Češnjak
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Autor
Josip Bandić
prije 4 godine
Pozdrav.početnik sam.Sad sam završio školu i planiram posaditi češnjak,krenuti sa malom proizvodnjom..Načuo sam da ima neka potpora za češnjak potrebno mi je oko 50-ak kilograma češnjaka za posaditi,
darijo grebenić
prije 6 godina
Poštovani...zanima me da li potpora od 100 kg češnjaka vrijedi za sve dijelove Hrvatske ili samo za Slavoniju.Možda bih se okušao sa malom proizvodnjom. Lp Darijo
Marko Barinin
prije 8 godina
Udruga Češnjak Cerić, Mara Čuljak, predsjednica, 099 877 4213
Frano Galić
prije 8 godina
Zanima me kome se treba javit od ovih "uhodanih"proizvođaca?