Pretraga tekstova
U ovom pogonu će se moći sušiti gotovo sve vrste povrća te potom koristiti u osušenom stanju. Povezat će se velik broj kooperanata, a i otvoriti nova radna mjesta
U Virovitici će se graditi sušionica povrća kapaciteta 410 kg/h osušenog povrća s fotonaponskom sunčanom elektranom. Gradski Upravni odjel za prostorno uređenje i gradnju izdao je investitoru Virovitičko-podravskoj županiji građevinsku dozvolu.
Kako ističu, na domaćem i inozemnom tržištu postoji znatna potražnja za sušenim povrćem. Općenito, većina se uvozi, dok se u Hrvatskoj proizvedu zanemarive količine, a uvozimo ga iz Poljske, Njemačke i Francuske, pa i Egipta.
"U pogonu će se moći sušiti gotovo sve vrste povrća te potom koristiti u osušenom stanju mrkva, češnjak, luk, peršinov i celerov korijen, poriluk, hren, cikla…", priopćili su iz Grada Virovitice.
Ističu da će se sunčana elektrana instalirane snage od 2,0 MW, primarno za vlastite potrebe, nalaziti na krovu sa sušarama, skladištem osušenog povrća, hladnjačama, iznad parkirnih mjesta i upravno-administrativne zgrade.
Dodaju kako bi fotonaponska elektrana na sušionici povrća pokrila ukupne potrebe za električnom energijom u radu od 2 smjene 220 dana u godini. Uključuje i akumulaciju tople vode, kao i sustav za dogrijavanje tople vode za potrebe rada stroja za sušenje povrća.
Predviđen je i sustav za prikupljanje kišnice s krovova građevina predviđenih na postrojenju za sušenje, a koja bi se koristila za grubo pranje povrća prije ulaska u pogon za pripremu za sušenje. Kišnica bi se skupljala u podzemnom spremniku, a koristila bi se i u sanitarnom sustavu. Time bi se značajno smanjila potrošnja vode iz vodoopskrbnog sustava, a što bi posredno dovelo do smanjenja pogonskih troškova sušionice povrća, objasnili su.
Ovim projektom planira se povezati velik broj kooperanata, a otvorit će se i nova radna mjesta. Prijavljen je za dodjelu bespovratnih sredstava iz Prioritetne osi 10 - Tehnička pomoć Operativnog programa "Konkurentnost i kohezija 2014-2020" za sufinanciranje pripreme strateških projekata regionalno razvoja u Slavoniji, Baranji i Srijemu. Za njega je odobreno 536.100,47 eura bespovratnih sredstava, a 94.606,81 eura je pridodala Virovitičko-podravska županija. Zemljište za gradnju darovao je Grad Virovitica. Sušionica povrća nalazit će se zoni Zapad 2 na zemljištu veličine 103.000 m2.
Poljoprivrednici na području Virovitičko-podravske županije proizvodnju povrtlarskih kultura uzgajaju na 1.252 hektara pa je po tome ova županija i poznata.
"Kako je riječ o visokodohodovnim kulturama, cilj je da sušeno povrće dobavljači više ne nabavljaju izvana, već iz Hrvatske, iz naše županije, a da naši poljoprivrednici koriste sustave navodnjavanja i proizvode korjenasto povrće koje je potrebno za sušenje", naglasio je virovitičko-podravski župan Igor Andrović.
Tagovi
Sušionica povrća Virovitica Virovitičko-podravska županija Kooperanti Sušeno povrće
Autorica
Više [+]
Magistra agroekonomike s iskustvom u poljoprivredi. Svoje znanje i savjete dijeli i s čitateljima Agrokluba.
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 3 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/
Đuro Japaric
prije 1 godinu
Bila je izgrađena sušionica i u Vrpolju , samo prije toga nisu naučili ljude da se bave sa povrćem i nisu osigurali navodnjavanje ! Jasno da je propala investicija !
Damir Senjan
prije 1 godinu
Marta Radić to su tamo ciganka posla, to mi je tu pod nosom. Naprave koperaciju, jedan dio kupe od tebe a dalje uvuz gdje je jeftinije. Jedino može uspjeti ako neki stranac to sagradi. Od Pitomače do Virovidice nema dvorišta a da u dvorištu nije Mercedes.
Marta Radić
prije 1 godinu
Očito se vremena mijenjaju....te su shvatili da im domaća sirovina itekako treba
Damir Senjan
prije 1 godinu
E sad prekasno, dok sam ja tražio da sušim češnjak ili prodaja podravki ili vlastita proizvodnja češnjak u prahu. Odgovor podravke mi netrebamo sušeni češnjak MOLIM a koriste ga u večini svoih proizvoda. U principu uvozili su gotov proizvod iz Argentine, samo prepakiravali.