Pretraga tekstova
Na japanskoj urbanoj farmi roboti će proizvoditi 10 milijuna glavica salate godišnje, a proizvodnja ne ovisi o vremenskim uvjetima!
Zatvoreni sustavi uzgoja, futurističke i besprijekorne high-tech farme već dugo se smatraju kao vrlo moguća budućnost poljoprivredne proizvodnje. Ovakvi sustavi koji imaju minimalan utjecaj na okoliš mogu biti upotrijebljeni u proizvodnji velike količine poljoprivredno-prehrambenih proizvoda, osobito kod brzo rastućih kultura, kao što je salata.
U svijetu je predstavljena najnovija farma takvoga tipa, s jednom osobinom - upravljana je potpuno od strane robota!
Proizvodnja u zatvorenim prostorima, koja je često smještena u nekorištenim urbanim prostorima, više je nalik kemiijskom laboratoriju nego tipičnoj poljoprivrednoj proizvodnji. Umjesto zemlje i blata, ovakve proizvodne jedinice koriste najčešće hidroponske ili aeroponske sustave, koji koriste samo vodu i u njoj otopljene hranjive tvari, koji se dovode direktno do golog korijena. Umjesto sunčevog svjetla na ovakvim se farmama koriste LED svjetla, a mnoge od njih za svoj rad koriste obnovljive izvore energije. Stoga, na ovakvim farmama nećete zaprljati ruke!
Jedna od najnovijih primjeraka ovakve proizvodnje dolazi iz Japana i to iz poduzeća Spread, koje je cijeli koncept zatvorenih farmi odlučio pomaknuti korak unaprijed. Ovo poduzeće koje već sada vodi nekoliko ovakvih farmi, u 2017. godini planira otvoriti golemu farmu, tzv. tvornicu povrća u blizini grada Kyota, javlja magazin Modern Farmer.
Proizvodnja će na farmi biti fokusirana na uzgoju salate, a smatra se da će godišnje proizvesti 10 milijuna glavica salate, što je čak tri puta više od dosadašnje najveće Spread-ove farme. A za ovu golemu proizvodnju farma neće zahtijevati ljudsku snagu!
Cijelim proizvodnim procesom trebali bi upravljati roboti, koji će obavljati sve potrebne radnje - od sadnje, presađivanja i berbe. Trenutno još uvijek pokušavaju naći najbolji način kojim će roboti pravilno utvrditi faze klijanja i pravo vrijeme za presađivanje, ali očekuje se da će i taj problem uskoro biti riješen. Farma je već sada opremljena sustavima koji mogu pratiti rast i razvoj, raditi provjeru vlažnosti i temperature te prilagođavati količinu svjetla i nutrijenata.
Budućnost bi na ovoj farmi uskoro mogla postati sadašnjost - hranu ćemo proizvoditi samo jednim pritiskom gumba.
Prema informacijama magazina Wall Street Journal salata iz ove proizvodnje u trgovinama će se prodavati po istoj cijeni kao i konvencionalna salata, no nakon nekog vremena se očekuje smanjenje cijene. Važno je također spomenuti da ovaj koncept uzgoja ne ovisi o vremenskim uvjetima, a moguće ga je provoditi u prostorima mnogo manjim od konvencionalnih poljoprivrednih gospodarstava.
Foto: spread.com.jp
Tagovi
Farma salate Roboti Hidropon Aeropon
Autorica
Više [+]
Marina je urednica na AgroKlubu, specijalizirana za AgroBaze. Diplomirani je magistar agronomije te volonter Francuske Alijanse Osijek i Emmaüs zajednice Francuska.
Velika subota u Osijeku. Tržnica i Uskrsni sajam.
Više na:
https://www.agroklub.com/agrogalerija/velika-subota-u-osijeku-20387/
pege25
prije 9 godina
Ja mrzim robote .