Ili još bolje, kojim su aktivnim tvarima u pesticidima tretirani, kaže Toni Grossi, kandidat za delegata u Skupštini HPK koji upozorava i da poljoprivrednici iz urbanih krajeva nisu konkurentni na domaćem tržištu jer EU pomaže ruralnim područjima.
Mandarine je, ako se dobro sjeća, kultivirao još u trećem razredu osnovne škole. Rodom iz doline Neretve, Opuzenac Toni Grossi, posljednje tri godine poljoprivredom se bavi u Zagrebu. Odnosno proizvodi lubenice, dinje, tikvice, rajčice.
No, ovaj diplomirani inženjer matematike, informatičar, programer i poduzetnik te, naglašava, strastveni zaljubljenik u poljoprivrednu proizvodnju, kaže da zagrebački poljoprivrednici nisu konkurentni na domaćem tržištu jer EU pomaže ruralnim područjima. Uspoređujući s rodnim krajem, poljoprivrednik iz Opuzena se može javiti na natječaj i kupiti traktor sredstvima iz fondova EU, onaj iz Zagreba nema tu mogućnost.
"Više je nedostataka za bavljenje poljoprivredom u glavnom gradu nego prednosti i zaista je velika ljubav potrebna kako bi se proizvodnja nastavila", napominje navodeći činjenicu da poljoprivrednici iz urbanih sredina nemaju pravo participirati na natječajima za bespovratna sredstva. Ipak, ističe i prednosti, a to su kratki lanci distribucije i dobro organiziran otkup.
Međutim, teže je pronaći radnike nego li u dolini Neretve.
"Cijena rada je veća, a produktivnost daleko manja", kaže objašnjavajući da ga je i činjenica da više uvozimo nego izvozimo ponukala da se kandidira za delagata u Skupštini Hrvatske poljoprivredne komore. "Nisam jedan od interesnih poljoprivrednika koji ‘bere’ lovu na poticajima i pravi se da je sve dobro", odmah kaže i navodi da će se zalagati za pravilnu raspodjelu državnog zemljišta.
Povećanje poljoprivredne proizvodnje, proširenje tržišta, liberalniji zakoni i kratki lanci opskrbe poljoprivrednih proizvoda, kao i smanjivanje papirologije, planiranje i digitalizacija poljoprivredne proizvodnje, dio su onoga što želi promovirati bude li izabran u Skupštinu.
K tome, kaže, inzistirat će na edukaciji poljoprivrednika s ciljem maksimalizacije profita. Drži da je svježina proizvoda i kvaliteta jedini štit protiv uvoza jer "lubenica koja tri dana putuje iz Maroka u hlađenim komorama ne može biti jednako dobra i kvalitetna kao domaća, jučer ubrana".
Kada su u pitanju uvjeti uzgoja, klima je na zagrebačkom području vrlo blaga te se i ovdje može proizvoditi sve isto kao u Opuzenu.
"Malo kasnije dođu proizvodi, ali kvaliteta bude vrhunska. Kasnije dozrijevanje, doduše, utječe na cijenu koja je u pravilu manja", dodaje opisujući da njegovi roditelji tikvice prodaju po 6 kn za kilogram, a on je bio sretan kada je dobio 3 kn za kg.
Toni Grossi, otkriva nam, orijentirao se na masovnu proizvodnju te vlastite proizvode prodaje distributerima koji robu nude našim trgovačkim centrima.
"Tko ima volje i želju proizvoditi nađe prodajni kanal do kupaca", napominje slikovito objašnjavajući kako bi, prema njemu, trebao biti označen proizvod u trgovinama. "Na A4 papiru velikim slovima pisati odakle je proizvod ili još bolje, s kojim aktivnim tvarima u pesticidima je proizvod tretiran".
Koja imena su u utrci za delegate u Skupštini Hrvatske poljoprivredne komore?
Inače, Grad Zagreb čiji je kandidat, bira dva delegata, a prijavilo ih se ukupno devet. Konkurencija je ondje i najveća, a kandidati, naglašava, vrlo kvalitetni ljudi i poljoprivrednici. Podsjećamo, glasanje traje do 28. veljače.
Fotoprilog
Tagovi
Autorica
Đuro Japaric
prije 3 godine
Toni sa podržavljenom zemljom mogu , ako hoće , raspolagati općine i gradovi ako naprave PROGRAM raspolaganja ! Od 2001 - 2008 , pa od 2018 - 2022 dio lokalnih vlasti NISU napravile program , a znatan nezna ni da li imaju državnu zemlju ! RASPOLAGANJE sa zemljom u PRIVATNOJ svojini u Zapadnoj Srbiji , je u skladu sa članom Ustava Istočne Srbije ! Ovo sranje koju nazvaše RH , mora UKINUTI SRPSKE zakone i napisati NOVE za privatnu zemlju te NOVI Zakon o poljoprivrednom zemljištu koji nije u interesu za OPG !