Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • DelKerTESZ
  • 22.03.2025. 13:30
  • Szentesi, Mađarska

Szentesi paprike i rajčice ponos su Mađarske, posjetili smo njihovu najveću proizvođačku organizaciju

Kako udruživanje poljoprivrednika funkcionira kod susjeda i sve o zaštićenoj oznaci geografskog podrijetla, doznali smo tijekom trodnevnog press tripa u organizaciji DG AGRI, Glavne uprave za poljoprivredu i ruralni razvoj Europske komisije

Szentesi paprike i rajčice ponos su Mađarske, posjetili smo njihovu najveću proizvođačku organizaciju
Foto: Željka Rački-Kristić
  • 427
  • 99
  • 1

Ima neka tajna veza između Mađara i paprike. Dok je u našoj Baranji ova nacionalna manjina brendirala začinsku, u samoj Mađarskoj posebno su ponosni na onu koja nosi naziv Szentesi.

Riječ je o paprici još 2014. godine zaštićenoj EU oznakom geografskog podrijetla, a dolazi iz grada Szentes odnosno njegova okolna područja. "Krivci" za uzgoj, započeo ondje još u 19. stoljeću, su Bugari. Odnosno, kažu povijesni podaci, pojava omiljene povrtnice u Mađarskoj datira od naseljavanja bugarskih vrtlara oko Szentesa 1880-ih.

Sadili su ju na livadskom černozemu bogatom humusom na području današnje županije Csongrád-Csanád, a uz odlična svojstva tla, uspješnoj priči o vrhunskom proizvodu, pripomogla je mogućnost navodnjavanja, optimalan broj sunčanih sati i rano proljetno zagrijavanje tla. Nekoliko je vrsta: bijela, šiljasta, kapia i paradajz-paprika, a karakteristike su da je izuzetno sočna, ljuta ili slatka, intenzivnog mirisa koji podsjeća na začinsku.

Uzgoj u tunelima na kokosovom vlaknu

Ponosni uzgajivači su i članovi obitelji Jano koje smo posjetili tijekom trodnevnog press tripa u organizaciji DG AGRI, Glavne uprave za poljoprivredu i ruralni razvoj Europske komisije.

Otac i sin Imre i Daniel Jano uzgajaju ju u tzv. tunelima i to na površini od 20.000 četvornih metara od čega na 15 tisuća m2 rastu u hladnim uvjetima odnosno pod hladnom folijom, a pet u toplim za čije zagrijavanje koriste geotermalnu vodu. Posljednjih osam godina, ne sade ih u tlo nego paprike rastu na kokosovim vlaknima.

DG AGRI
Poznata Szentesi paprika

Na taj način osigurali su uzgoj koji ne ovisi o sve nepredvidivijim vremenskim nepogodama i učestalim promjenama klime.

"A otkud dolazi sjeme?", sa smješkom je upitao nizozemski kolega novinar Queisen Gusu aludirajući na činjenicu da je njegova domovina predvodnica proizvodnje sjemena povrća.

"Svo sjeme, bilo gdje, dolazi iz Nizozemske", kroz smijeh je uzvratio otac Imre potvrđujući da dio sjemena naravno stiže i iz uvoza, objašnjavajući pritom da njegovo porijeklo ne utječe na oznaku geografskog podrijetla jer se zaštita odnosi na područje, dakle ovaj jugoistični, plodan dio Mađarske. Nije, dakle, toliko stroga kao kod zaštićene oznake izvornosti.

Osim paprike, kasnije su istom oznakom zaštićeni i rajčica, krastavci, kupus te kineski kupus iz ove regije.

Upravo rajčica, u hidroponskom sustavu, uzgaja se u nedalekoj tvrtki Szentesi Paradiscom. Osnovana još 2013. na početnih 3,6 hektara danas proizvodi na 12,5 hektara na četiri lokacije te je, kada je u pitanju veličina, u top 6 mađarskih tvrtki.

Godišnje proizvedu gotovo 60 tisuća tona kilograma raznih vrsta rajčice, a zapošljavaju 180 osoba.

Zadružni model

Na koncu, rajčice iz ove tvrtke, kao i paprike obitelji Jano, završavaju na istom mjestu - u pogonu DelKerTESZ-a, najveće proizvođačke organizacije u Mađarskoj. Organizacija je osnovana 2002. godine i trenutno okuplja više od 500 uzgajivača povrća.

Zašto nam ne ide udruživanje i tek jedna proizvođačka organizacija koristi operativne fondove?

Djeluju, čuli smo, kao zadruga, gdje svaki član ima jedan glas prilikom donošenja odluka, što je demokratski sustav kojim se osigurava da i najveći i najmanji dobavljač ima jednaka prava i obveze. Količina prodanih proizvoda određuje raspodjelu godišnjih premija – što im član više proda, veća mu je nagrada.

Obračuni cijena provode se na tjednoj bazi. Njihovo formiranje pod budnim je okom nadzornog odbora, a temelji se na prosječnoj prodajnoj cijeni svakog proizvoda u određenom tjednom ciklusu, od koje se zatim oduzimaju troškovi pakiranja, distribucije i operativni troškovi.

DG AGRI
Rajčica iz tvrtke Szentesi Paradiscom

Članovi organizacije uzgajaju povrće u plastenicima i tunelima koji se prostiru na gotovo 150 hektara, dok se na otvorenim poljima uzgaja na dodatnih 2.600 hektara. Ključna proiizvodnja nalazi se unutar 30 km od PO jer im je cilj očuvanje nutritivne vrijednosti i izvornog okusa.

Plodove plasiraju trgovačkim lancima, a najvažnija izvozna tržišta su Češka, Slovačka, Njemačka i Rumunjska. Prema podacima koje su iznijeli, ukupni prihodi od prodaje povrća iznose 53,8 milijuna eura. Ono što je svakako vrijedno za istaknuti je da su, uz osiguranje stabilne opskrbe za maloprodaju, izgradili povjerenje svojih proizvođača kojima osiguravaju isplatu za isporučeno u roku od 21 dan. Također su razvili strogi sustav sljedivosti i sigurnosti hrane, a danas nude 55 različitih vrsta pakiranja. S tim da kapacitet pakiranja u skladištima iznosi 55 do 85 tona dnevno, što znači 18 do 26 kamiona isporuke dnevno.

Biološka zaštita

Ističu da čak 98 posto proizvođača provodi integriranu biološku zaštitu od štetnika odnosnno feromonske zamke i ljepljive ploče. Naime, uzgoj na kokosovim vlaknima podrazumijeva korištenje otpornijih biljnih sorti, cijepljenih sadnica i preciznog biološkog suzbijanja bolesti i štetnika.

"Kemijska sredstva koriste se samo u iznimnim slučajevima i to ciljano, kako bi se spriječilo ugrožavanje korisnih insekata", naglasili su nam domaćini.

Iako su odličan primjer udruživanja te reći će nam - nema drugog načina opstanka na tržištu, čuli smo da i naši susjedi imaju boljku koja prati sve zemlje koje su prošle komunizam/socijalizam. I dalje se mnogi poljoprivrednici opiru udruživanju kad čuju riječ "zadruga" zbog loših iskustava u prošlom društvenom sustavu.

DG AGRI
Tuneli za uzgoj paprike obitelji Jano, zaštićeni i od nevremena koje je uslijedilo

Navode i da je istina da su mnoge proizvođačke grupe i organizacije nestale, ugasile se ili bankrotirale tijekom godina zbog preinvestiranja. Tako ih je prema podacima mađarskog ministarstva poljoprivrede u 2024. godini bilo 157 dok je najveći broj zabilježen 2009. godine. Tada su imali čak 251 registranu organizaciju proizvođača.

"S obzirom što sve prati proizvodnju i plasman na tržište, bez udruživanja je teško opstati. I većina je ipak svjesna toga", zaključili su.

Pogledajte i video, a više možete vidjeti i ovdje, ovdje i ovdje.


Fotoprilog


Tagovi

Imre i Daniel Jano DG AGRI Szentesi Paradiscom DelKerTESZ Povrće Zaštićena oznaka


Autorica

Željka Rački-Kristić

Više [+]

Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dva i pol desetljeća dugim iskustvom u novinarstvu, od lokalnih medija preko Večernjeg lista do uređivanja portala civilnih udruga. Urednica je portala Agroklub, predsjednica ogranka dopisnika HND-a, članica Društva agrarnih novinara Hrvatske (DANH) i Međunarodne udruge agrarnih novinara (IFAJ). Dobitnica je nagrade "Zlatno pero".

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Ja i moj, najbolji prijatelj Milo 🐾💙