Pretraga tekstova
Cikla (lat. Beta vulgaris) je povrće koje najviše uzgajamo zbog njezinog sočnog rumenog korijena koji ima višestruka hranjiva i ljekovita svojstva.
Cikla (lat. Beta vulgaris) je povrće koje najviše uzgajamo zbog njezinog sočnog rumenog korijena koji ima višestruka hranjiva i ljekovita svojstva.
Kao i svo ostalo korjenasto povrće, cikla voli rastresita i propusna zemljišta kako bi mogla razviti korijen. Možete je sijati od proljeća, pa do sredine ljeta. Ukoliko želite imati više berbi, možete je sijati na svakih nekoliko tjedana.
Berba može ići sve do zimskih mjeseci, što je i zgodno ukoliko je nemate gdje skladištiti, jer je možete brati po potrebi. Tako radim i ja, a isto i s mrkvom. Cikla voli bogata zemljišta, a u vrtu se slaže s mahunarkama i kupusnjačama, te s lukom i možete je saditi uz ove kulture.
Prije sijanja, kako biste ubrzali klijanje, sjeme možete potopiti na nekoliko sati u toploj vodi ili ostaviti potopljeno u vodi noć prije sijanja. U početnoj fazi razvoja treba joj dosta vlage, dok kasnije nema velike zahtjeve prema količine vode. Sije se plitko, do 2 cm i u razmaku od oko 10 cm.
U prehrani se danas najviše koristi korijen za koji gotovo svatko od nas zna da pomaže u liječenju anemije, a najveća iskoristivost vitamina i minerala je ukoliko je konzumiramo svježu. Pored konzumiranja u svježem stanju, ciklu kuhamo i kiselimo. Bogata je kalcijem, fluorom, željezom, kalijem, te kobaltom i vitaminom B12. Dobra je u jačanju imuno sustava organizma, djeluje protuupalno, a dobro utječe na rad želuca, crijeva i žuči i reguliranju niskog krvnog tlaka.
Ciklu možete čuvati na hladnom i tamnom mjestu, u vlažnom pijesku, a možete je nakon kuhanja čuvati i u zamrzivaču i do 10 mjeseci.
Iako u prehrani najviše koristimo korijen cikle, nekada se cikla uzgajala isključivo zbog listova, koje mi danas najvećim dijelom odbacujemo što je velika šteta. Listovi su dosta bogati željezom, te magnezijem, kalcijem, kalijem, manganom, itd. Pored minerala, ne izostaju ni vitamini, te lišće cikle obiluje vitaminima C, A, B, K i E, te folnom kiselinom. Ne samo da ima korisna hranjiva svojstva nego je lišće cikle jako ukusno, te ukoliko ste ljubitelj lisnatog povrća, naročito blitve i špinata, lišće cikle obavezno uvrstite u svoj redovni jelovnik. Ja ga pripremam kao blitvu, kratko obarim, i bacim na isjeckani češnjak i maslinovo ulje. Možete ga koristiti i sirovo u salatama ili dodavati varivima, kako god vam je zgodno, samo ga ne bacajte. Ni ja do skoro nisam znala sve ove koristi listova cikle i toliko mi je žao kad se sjetim svog tog divnog i svježeg i prirodno uzgojenog lišća koje je odbačeno zbog neinformiranosti.
Kad sam već spomenula blitvu, cikla i blitva su vrlo bliske rođake, te im je sjeme gotovo identično pa se nemojte iznenaditi ukoliko vam nekad u cikli nikne blitva ili obrnuto. U vrtu ih nikad ne sijte zajedno, što bi i trebala biti praksa kada su u pitanju kulture iz istih porodica.
Autorica
Više [+]
Biologinja po zanimanju, eksperimentira i u poljoprivredi, a svoja iskustva dijeli s čitateljima Agrokluba.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Nakon kiše 🥰🥰🥰
Maja Celing Celić
prije 4 dana
Kod nas nakon petka nije padala, a prema prognozi ni neće. Ovo su fotke od jučer i od petka ;) Kod nas nakon petka nije padala, a prema prognozi ni neće. Ovo su fotke od jučer i od petka ;)
Đuro Japaric
prije 4 dana
Nije nakon kiše , baš pada u brdskom dijelu Sl. Broda ! Samo kajsije mi smrznule u drugom valu , trešanja i nešto višanja ima , na 2 kruške , grožđe Više [+] nije ubijeno , jučer i danas sam vršio odbacivanje dijela izbojaka , ostavim više pupova a onda dio bacim ! Dobro je došla kiša da rastopi pokoricu , a i za puževe !