Pretraga tekstova
Temperatura je ključan faktor koji utječe na izbor kultura i način proizvodnje.
Niske temperature u prosincu nisu prepreka za sjetvu u plasteniku. Izbor kultura ovisi o našim planovima za sljedeću godinu i od toga ima li plastenik grijanje ili ne. U negrijanom koristimo razna agroplatna i folije kao zaštitu od smrzavanja.
Osim sjetve i sadnje zatvoreni prostori nam daju mogućnost da produžimo vegetaciju mnogih zimskih kultura koje smo ranije posijali i posadili i da ih beremo tijekom zime.
U ovom razdoblju možemo posijati većinu zimskih kultura, ali i vrsta koje će vam osigurati ranu berbu i veću financijsku dobit, jer je rano povrće najskuplje. Dani su kraći, a osvijetljenost slabija. Ovo je jedan od uvjeta na koji moramo obratiti pažnju i prilagoditi se izborom vrste, sorte, hibrida, ili rješenje pronaći u dodatnom osvjetljenju.
Sada sijemo razne vrste povrća, cvijeća, začinskog i ljekovitog bilja. Vlasnici plastenika sa sustavom grijanja su u prednosti, ali i u obvezama jer je potrebno redovno nadgledati. Još je veći posao ako je sustav grijanja baziran na peći, odnosno loženju.
Siju se razne vrste zimskih salata, matovilac, rikola, grašak, špinat, crveni luk iz sjemena, luk vlasac, ljutika, zimska blitva.
Sjeme luka se sije pojedinačno ili u posudice. Kada je debljine tanje olovčice, obavlja se sadnja na stalno mjesto. Na toplijim područjima sadi se rani krumpir.
Krajem mjeseca će u grijanim plastenicima krenuti sjetva ranog povrća za sadnju u plastenike i sjetva presadnica. Termin sadnje prilagoditi načinu proizvodnje. Rajčice u grijanom plasteniku s dovoljno osvijetljenosti možemo posijati. Presađuje se u drugoj polovici siječnja i početkom veljače, a berba počinje u svibnju.
Razlika u temperaturi između vanjske i unutrašnje temperature može biti i oko 20ºC. Na primjer, ako je vani oko -10ºC unutra može biti i do +10ºC. Problem je što tijekom noći dolazi do naglog pada temperature i potrebno je biljke prekrivati kako bi ih zaštitili od pothlađivanja i smrzavanja. Unutar plastenika se postavljaju niski tuneli ili se obavlja malčiranje.
Zalijevanje, prihranu i ventilaciju je potrebno prilagoditi trenutnoj situaciji, vremenskim uvjetima i kulturama. Svakako treba obratiti pažnju na problem kondenzacije i kapanja, što povećava vlažnost i djeluje kao okidač na pojavu raznih bolesti.
Tagovi
Plastenička proizvodnja Zimska sjetva povrća Sjetva povrća u prosincu Plastenik zimi
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/