Moderna proizvodnja povrća pred povrtlare stavlja i nove izazove jer je osim fizičkog rada na zemlji potrebna je i stalna edukacija i unapređivanje proizvodnje.
Osječko-baranjska županija sve je zapaženija po broju povrtlara i voćara koji hranu proizvode u skladu sa strogim zakonskim propisima eko proizvodnje. Među tom, sve brojnijom obitelji, je i Ivica Černi iz Valpova koji u svom plasteniku cijele godine proizvodi povrće, a sustavno uvodi i inovacije. Najveći izazov eko proizvodnje je kako zaštititi povrće i kako povećati prinose.
Na plasteničku proizvodnju odlučio se zato što na taj način može kontrolirati uvjete proizvodnje. Naime, nagle klimatske promjene sve su češće, a u plasteniku se povrće i voće štiti od takvih promjena kao i od vremenskih nepogoda kao što su primjerice led i mraz, a kontrolira se i vlaga i temperatura.
Moderna proizvodnja povrća pred povrtlare stavlja i nove izazove jer je osim fizičkog rada na zemlji potrebna i stalna edukacija i pronalaženje novih sorti te unapređivanje proizvodnje. Uz cjelogodišnju proizvodnju, Ivica je odlučio i napraviti iskorak prema kupcima s inovacijama pa će tako iz Valpova uskoro do kupaca stići i nove vrste mrkve. Naime, uz narančastu, počinje saditi i ljubičastu, bijelu i žutu mrkvu.
Domaći proizvođači uspiju proizvesti voća i povrća tek za 20% tržišta, a kvalitetan proizvod, poput ovog eko povrća, uvijek će pronaći put do novih kupaca.
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Partner
Sv.L.B.Mandića bb,
Osijek,
Hrvatska
tel: (031) 400 - 000,
e-mail: marketing@ostv.hr
web: http://www.osjecka.com
Semir Suljić
prije 10 godina
Koliko ja osobno znam s dužnim poštovanjem kolegi al te boje mrkve odavno postoje.Ja osobno sam sijao večinu tih boja al slabo se prodavale i ostao sam samo na naranđastoj.Kažu u članku da proizvodimo 20 voća i povrća za tržište,onda jedno pitanje zašto nemožemo i tih 20 prodat več bacamo skoro pa sigurno 30-40 proizvodnje?