Pretraga tekstova
Posijana zagrebačka rajčica, koja će se brati od polovine travnja
Prošlog je vikenda u Lomnici kraj Zagreba u komoru za klijanje posijano tridesetak tisuća sjemenki rajčice za hidroponsku proizvodnju u novo dograđenom plasteniku površine 5500 četvornih metara Zlatka Celića i Zlatka Šoštareca. Prvi plodovi će se brati od sredine travnja, a to će biti jedanaesta berba u inače u nas prvom hidroponskom uzgoju rajčice, koji je pod vodstvom prof. dr. sc. Josipa Borošića počeo kao VIP prijekt 2001. godine.
Sijanje u klijalište, pa presađivanje na kocke kamene vune za flance i za dvadesetak dana konačno na blokove za proizvodnju (berba traje i više od pola godine) prakticira se u sterilnim uvjetima, pa se može reći da je kemijska zaštita samo izvanredno i djelomično potrebna. Zato smo ovih dana i zatekli proizvođače u (ribanju) prostora i opreme čime i počinje sezona.
- Velikim radom i odgovornošću došli smo do toga da smo „sami svoji gazde“ i bez kreditnih opterećenja, u poljoprivredi se može živjeti, ali samo pod rečenim uvjetima, kaže Zlatko Celić, koji rajčica najradije prodaje malim i srednjim trgovcima i potrošačima koji su stekli navike i povjerenje u kakvoću proizvoda.
- Mi smo poslovno odgovorni, tehnološki osviješteni i vjerujemo u ono što radimo, pa čak i plodove beremo tek kada su u užitnoj zrelosti što je za potrošača iznimno važno. Naša je rajčica mesnata i zrela, finoga balansa kiselina i šećera i u njoj nema onih tvrdih nezrelih „kocena“ tipičnih za današnju zriobu na tezgi.
- U početnim pokusima isprobavali smo više najboljih hibrida, a sada sijemo i sadimo samo Belle F1 jer se pokazao najbolji za naše podneblje i za potrošače, a tisuću sjemenki u Zelenom hitu plaćamo oko 600 kuna. Rajčica se inače u ovoj godini na početku kratko prodavala po desetak kuna, a kasnije od tri do pet, Kaže Celić priželjkujući normalnu klimatsku godinu, jer su u ekstremnim uvjetima i bumbari za oplodnju razluđeni, pa i pogibaju udarajući u foliju. Tako na vriježama dugim i do sedam metara izostani i cijele etaže plodova.
Autor: Rajko Polić
Povezana biljna vrsta
Sinonim: paradajz, poma, pomidora, kavoda/kavada | Engleski naziv: Tomato | Latinski naziv: Lycopersicum esculentum
Rajčica je jednogodišnja biljka iz porodice Solonaceae. Uzgaja se u plastenicima, staklenicima i na polju. Dijeli se na srednje ranu i kasnu. Ima dobro razvijen vretenast korijen... Više [+]Tagovi
Uzgoj povrća Rajčica Hidroponski uzgoj
Autor
Više [+]
Novinar HND-a od 1973. Studirao filozofiju u Zagrebu, poljoprivredu u Križevcima, profesionalni novinar - reporter u Večernjem listu 30 godina, sudjelovao u pokretanju prvog specijaliziranog priloga Vrt
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/