Vrste roda Phytium napadaju ukrasno bilje, rajčicu, krastavce, lubenicu, salatu, špinat, kupusnjače i druge kulturne biljke, a simptomi se javljaju u obliku truleži sjemena, paleži klijanaca ili tek izniklih biljka.
Iako upravo pojam "zaštićeni prostor", sam po sebi pretpostavlja kontrolirane uvjete proizvodnje kulturnog bilja, čak niti u ovakvim uvjetima biljke ne mogu izbijeći napade patogenih gljivica, uzročnika bolesti. Čak što više, upravo u zaštićenim prostorima bolesti postaju najznačajniji limitirajući čimbenik uspješne proizvodnje.
Najznačajnija bolest zaštićenih prostora svakako je polijeganje rasada. Uzročnici polijeganja rasada su patogene gljivice iz roda Phytium koji obuhvaća više od 100 različitih vrsta gljivica pa napadaju gotovo svaku kulturnu biljku uzgajanu u zaštićenom prostoru. Ove gljivice žive u tlu (tzv. "soil born" gljivice), a njihova patogenost (sposobnost izazivanja oboljenja) ovisi o vlagi, temperaturi, svijetlu, pH vrijednosti i drugim čimbenicima. Upravo optimalni kontrolirani uvjeti koji se postavljaju radi osiguranje najboljeg razvoja biljaka u zaštićenom prostoru, odgovaraju patogenosti ovih gljivica. Drugim rječima, bolji uvjeti za razvoj biljaka znače i bolje uvjete za aktivnost patogenih gljivica koje uzrokuju polijeganje.
Vrste roda Phytium napadaju ukrasno bilje, rajčicu, krastavce, lubenicu, salatu, špinat, kupusnjače i druge kulturne biljke. Biljke su obično napadnute u zoni korijenovog vrata ili prizemnim biljnim organima, a simptomi se javljaju u obliku truleži sjemena, paleži klijanaca ili tek izniklih biljka. Napadnute biljke poliježu, a rast im se zaustavlja.
Jačina napada ovih gljivica ovisit će o dubini sjetve, tipu tla te starosti i kvaliteti sjemena pa je zaštitu od polijeganja potrebno započeti već sa izborom kvalitetnog certificiranog i neoštećenog sjemena, osiguranjem dobre obrade tla i sterilizacijom tla.
Nakon kvalitetne pripreme bit će potrebna i zaštita prikladnim fungicidima tj. zalijevanje fungicidima ili potapanjem lukovica, a svakako se preporuča koristiti fungicide šireg spektra djelovanja kao što je PROPLANT SL. Ovo je sistemični fungicid pa ga biljke provodi od korijena do novoizraslih biljnih dijelova. Preporuka korištenja upravo pripravka PROPLANT SL ne proizlazi samo iz činjenice da se radi o najučinkovitijem pripravku za suzbijanje polijeganja rasada, nego i zbog širine spektra njegovog dijelovanja. Osim što se koristi na izrazito velikom broju kultura koje se uzgajaju u zaštićenom prostoru, PROPLANT SL suzbija i ostale značajne bolesti zaštićenih prostora, kao što je plamenjača krastavaca, dinja, lubenica, tikvica, paprike, rajčice, salate, gerbera i drugih biljka. Kod svih bolesti u klijalištima izuzetno je važno suzbijati ih preventivno odnosno ne dozvoliti da se pojave, a upravo je ovaj pripravak najbolje preventivno rješenje u borbi protiv bolesti zaštićenih prostora.
S obzirom da različiti fungicidni pripravci djeluju na različite uzročnike polijeganja rasada, dobro ih je kombinirati. Zbog toga se preporuča pripravka PROPLANT SL dodati jedan od pripravka na osnovi kaptana, kao što je MERPAN 80 WDG i to na način: Proplant-a SL (0,25% otopina) + Merpan 80 WDG (0,2% otopina) zalijevanjem s većom količinom otopine po jedinici površine (0,2 l po biljci). Kombinacija tih dvaju fungicida pruža vrhunsku i kompletnu zaštitu biljaka u najosjetljivijim fazama razvoja.
Nakon 6-8 dana tretiranje treba ponoviti istim preparatima u istoj koncentraciji, a nakon toga tretiranje više nije potrebno jer biljke prerastu kritičnu fazu i nisu osjetljive na napad uzročnika polijeganja.
Za više informacija o zaštiti i navedenim proizvodima, kontaktirajte tvrtku AgroChem Maks na jedan od niže navedenih kontakata!
Autor: Veronika Radoš, dipl.ing.agr.
Povezane biljne vrste
Tagovi
Partner
Trg žrtava fašizma 6,
10000 Zagreb,
Hrvatska
tel: +385 1 6608 633,
fax: +385 1 6608 632,
e-mail: info@agrochem-maks.com
web: http://www.agrochem-maks.com
Kenan Kenoo Ćordić
prije 4 godine
Pozz zanima me zasto se Proplant Sl 722 ne smije koristit na ljutim papricicama.