Pretraga tekstova
Uspješna proizvodnja povrća podrazumijeva sve neophodne operacije održavanja i čišćenja prostora oko plastenika kao i u samom plasteniku.
Plastenici koji su neočišćeni i zapušteni mogu biti izbor bolesti i štetnika za biljke koje uzgajamo. Uspješna proizvodnja povrća podrazumijeva sve neophodne operacije održavanja i čišćenja prostora oko plastenika kao i u samom plasteniku.
Prilikom uzgoja povrća u plasteniku, za smanjivanje broja nepoželjnih kukaca, treba konstantno vršiti obradu i uništavanje korova pored svih otvora plastenika. Uništavanje korova može biti kemijski i mehanički, odnosno kemijskim sredstvima ili košenjem i rezanjem. Isto tako, preporučuje se korištenje mreža protiv insekata koja ima dvostruku funkciju. Prvo ne dopušta ulazak nepoželjnih kukaca u plastenik, a drugo ne dopušta izlaz poželjnih, koji se nalaze u plasteniku, npr. ako koristimo bumbare za oprašivanje ili ako se vrši biološka zaštita (predatorima).
Završetak vegetacijskog perioda ili jedne sezone u plastenika ovisi od vrste povrća koje uzgajamo kao i samog vremena sadnje. Za svo povrće koje uzgajamo u plasteniku prilikom završetka sezone, odnosno vegetacijskog perioda biljke, pristupa se sljedećim fazama rada:
Kod faze čišćenja plastenika prvo se uklanjaju materijali pomoću kojih se vrši potpora, odnosno držanje biljke. Materijali mogu biti: metalni, drveni ili plastični. Zatim se obavlja čupanje nadzemnih i podzemnih dijelova biljke. Kod nadzemnih dijelova uklanjaju se stablo, list i plod. Posebno treba voditi računa o oštećenim i zaraženim plodovima koje treba posebno odložiti ako se s ostatkom zdrave biljne mase pravi kompost. Kod podzemnih dijelova obavlja se vađenje korijena, u većini slučajeva on ide zajedno sa stablom, međutim prilikom uzgoja kupusa korijen poslije rezanja ostaje u zemlji tako da bi se trebalo posebno izvaditi. Poslije iznošenja biljnih ostataka obavlja se uklanjanje malč folije i sustava za navodnjavanje ("kap po kap").
Preporuka je da se crijeva (trake) za navodnjavanje koriste samo jednu sezonu, odnosno samo za jednu kulturu, posebno ako se kroz sustav za navodnjavanje obavlja zaštita biljaka.
Poslije prve faze, čupanja, iznošenja biljnih ostataka i uklanjanja malč folije i sustava za navodnjavanje, prelazi se na drugu fazu - dezinfekcija plastenika i opreme. Dezinficira se sve, zemlja, konstrukcija, najlon, dodatna oprema u plasteniku, itd. Sredstva koja se koriste za dezinfekciju su pesticidi specijalno namijenjeni za ovu namjenu ili alternativne metode: varikina, vapno, modra galica i dr. Dezinfekciju treba obaviti polako i temeljito da bi se za narednu sezonu postotak patogena sveo na minimalan broj, a samim tim i broj infekcija. Preporuka je da se za svaku novu sezonu koristi novi pomoćni materijal: potpora, vezivo, sustav za navodnjavanje i malč folija. Međutim ako se neke od navedenih stavki koriste više sezona iste je potrebno dezinficirati. Dezinfekcija se vrši van plastenika u prostoru gdje se skladištie pomoćni materijal.
Nakon dezinfekcije slijedi priprema zemljišta i plastenika za narednu sezonu. Kod pripreme zemljišta prvo se radi osnovna gnojidba organskim i mineralnim gnojivima ili njihovom kombinacijom. Količinu gnojiva treba prilagoditi prethodno obavljenoj analizi zemljišta i zahtjevima buduće kulture.
Poslije osnovne gnojidbe radi se osnovna i dodatna obrada. Osnovna obrada podrazumijeva zaoravanje gnojiva, a dodatna stvaranje sitnog i rastresitog sloja zemljišta. Osnovna i dodatna obrada mogu se obaviti zajedno kao jedna operacija (frezanje na dubinu od 15 do 20 centimetara) ako buduća kultura ima plitak korijen i ne zahtijeva duboku obradu (mladi luk, salata, špinat itd.). Sve dalje operacije (nadzemne gredice, sustav za navodnjavanje, malč folije, lutrasil i dr.) ovise od planirane kulture. Najčešće u zimskom razdoblju, bez dodatnog zagrijavanja, uzgaja se mladi luk, salata i špinat, a dok u ranom proljeću krumpir i kupus.
Autor: Živko Šašić, Savjetodavna RS
Tagovi
Plastenik Dezinfekcija Priprema Čišćenje Mreže protiv kukaca Uništavanje korova
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Što je sada gore od ovih zadnja tri dana Tuča ili Jaki vjetar. Kod mene vjetar napravio veču štetu nego da bila tuča. Malo prije obišao polja ali suncokret je dobio naj jače i to bar 70% ode u ništa.
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Đuro Moj kako je je, mi svi iz ove kože ili vremenskih neprilika nemožemo nikuda. Sreča u svemu da kukuruz nije nastradao, ima negdje mestimično malo Više [+] se napio ali će se podignuti. Mom prijatelju kukuruza 12 hektara poravnalo sa zemljom još gore nego meni suncokret. Ništa idemo dalje, ovako i onako elelentarna neče biti proglašena zbog vjetra, pa ćemo ovih dana malo bogu krasti dane. Nema žalovanja od toga nema ništa.
Đuro Japaric
prije 1 tjedan
Oslobodi nas Bože od nevremena , HDZ , SDP i njihovih privjesaka ! Oslobodi nas Bože od nevremena , HDZ , SDP i njihovih privjesaka !
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Karolina Rastoja Ovdje ću komentirati tvoj članak, Klimatski kaos na poljima: Mogu li ih inovacije iz zraka ublažiti? Nemogu, mogu te upozoriti ali Više [+] od ovakvih vremenskih promjena nemogu te ublažiti. Vremenske nepogode su veča sila od bilo koje naj novije tehnologije, ovisiš sam o sebi. Ili onaj način ako se ko sječa Olimpiskih igara u Pekingu kad su vremenom upravljali Harpovima da nepada kiša da se igre održe, kad bio kraj olompiskih igara hapove isključili. Tada nastao kaos sa kišama i poplavama. Danas ti o tome još mnogo ljudi priča što se tamo te godine događalo. Drugi ti primjer Svijetsko nogometno prvenstvo u Rusiji, sudac označio kraj finala, harpovi pogašeni priču dalje znate i nebo je plakalo zajedno sa Kolindom kod dodjele medalja.
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Vedradrane naj gore je onaj dio što sam cijelo vrijeme bio u kontaktu sa Lidea Srbija, da vidimo što i kako i po njihovim uputama radio. Za slijedeču Više [+] godinu trebalo je nešto novo njihovo biti u srcu Bilogore, ali očito ću odustati od toga. Moram dobro razmisliti za slijedeču godinu.
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Karolina Rastija Amazon suncokret, tu su glave trebale biti 28-30 cm. Sada što ostane ako ostane, bumo vidjeli kako kažu slijepci. Ali vremenskim Više [+] nepogodama još nije kraj a uloženo previše.
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Vedrane, na svim tablama. Jedan mi danas iz sela rekao da je to bio primjer kako bi trebao izgledati suncokret a ne što oni imaju. Sada je primjer za Više [+] uđbenike na zemlji. Ništa idemo dalje.
Vedran Stapić
prije 1 tjedan
Gadno, nadam se da nije tako na svim tablama Gadno, nadam se da nije tako na svim tablama