Pretraga tekstova
Proizvodnju rajčica za tržište nadzirat će Europska komisija
Zbog najava da će na svojim njivama i u vrtovima moći koristiti samo standardizirano i unificirano sjeme, u panici su brojni poljoprivrednici iz doline Neretve. Osim što će tako izgubiti stare tradicionalne sorte, poput rajčice “neretvansko čudo”, koja je nezaobilazna u domaćim vrtovima, mogli bi platiti i kaznu ako sade samo za vlastite potrebe.
Europska komisija donosi novu uredbu kojom će poljoprivrednicima i povrtlarima zakonski propisati kakvo sjeme moraju koristiti, pri čemu će korištenje starih, rijetkih i autohtonih sorti biti kažnjivo. Zbog ovakve odluke, koja najviše pogađa male proizvođače, na uzbunu su zazvonile brojne europske ekološke udruge, no za sada bez značajnijih rezultata.
Tradicionalne sorte su prilagođene podneblju u kojemu godinama rastu pa je za njih potrebna manja ili gotovo nikakva količina umjetnih gnojiva, pesticida i zaštitnih sredstava, što smanjuje zagađenje u okolišu. Također, domaće sorte rajčica, paprika, krastavaca i tikvica su ukusnije u usporedbi s tim novim sortama koje nameće Europska unija.
Stoga je opravdana panika među poljoprivrednicima, koji strahuju da će nova uredba Europske komisije zaustaviti prodaju domaćeg sjemenja, uvesti skupo testiranje za svako sjeme na tržištu, te da će tržište Unije primiti samo desetak posto domaćih sorti. Sve to nije nikakva utjeha domaćim poljopivrednicima koji će prije sijanja morati platiti dodatna testiranja sjemena, koja koštaju i do desetak tisuća kuna.
- To nije dobro za domaću poljoprivredu. Gubi se identitet na tržištu. Autohtone sorte su prilagođene našim uvjetima, što ne možemo reći za uvozne. Zar ćemo se baviti sortama o kojima ništa ne znamo - kazao nam je Jure Stanić, predsjednik Udruge za zaštitu obiteljskog gospodarstva iz Opuzena.
On se nada da će Europski parlament ipak revidirati ovakvu radikalnu odluku, koja bi za posljedicu mogla imati kolaps domaće poljoprivrede, koja je posljednjih godina spala na niske grane. Naime, sve promjene posljednjih godina išle su na štetu poljoprivrednika, koji će se vrlo teško snaći na europskom tržištu nakon 1. srpnja. Agronom Robert Doko nada se da će se nakon ulaska Hrvatske u EU moći sijati i saditi autohtone sorte.
- Autohtona sjemena i sorte svakako su vrijedne, treba ih sačuvati i mislim da ničim nisu ugrožene. Isto tako treba razumjeti i multinacionalne kompanije, koje ulažu golema, milijunska sredstva u razvoj novih selekcija i normalno je da kroz zakonski okvir žele zaštititi svoja ulaganja te osigurati profit.
U svijetu, osim velikih sjemenarskih kompanija koje zapošljavaju tisuće selekcionara, postoji i veliki broj manjih tvrtki i pojedinaca koji se bave istraživanjima, križanjima i stvaranjem novih selekcija koje zatim nude na tržištu. Naravno da tu treba reda i odgovarajući zakonski okvir koji će onemogućiti bilo kakve nepravilnosti i zloupotrebe - zaključio je Doko.
Autor: STANISLAV SOLDO Foto: RGBStock.com
Izvori
Tagovi
Sjemenska roba Europska komisija Autohtona sorta Tržište Rajčice
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Što jest, jest.
Karolina Rastija
prije 5 dana
Mene boli od sekiracije, od rakije nije nikad 😄 Mene boli od sekiracije, od rakije nije nikad 😄
Damir Senjan
prije 6 dana
Karolina Rastija Ajme majko mila koja rakija, pij vodu od rakije boli glava, za ostale nus pojave neznam kakve su od rakije 🤔 Karolina Rastija Ajme majko mila koja rakija, pij vodu od rakije boli glava, za ostale nus pojave neznam kakve su od rakije 🤔