Pretraga tekstova
Pad temperature, visoka vlaga i jutarnja magla mogu dovesti do pojave plamenjače. Držite se nekoliko pravila za oporavak biljaka i sprječavanje daljnje zaraze
Kiša koja nam je stigla proteklih dana, a ponegdje će padati i u sljedećim, donijela je osvježenje kako za ljude, tako i za biljke. No, pad temperature, visoka vlaga i jutarnja magla mogu dovesti do pojave plamenjače.
Simptom je pahuljasta ili brašnasta gljivica koja se razvija s donje strane listova plodonosnog povrća. Na njegovoj gornjoj strani, pak, javljaju se žute ili smeđe mrlje. Stariji listovi su obično najjače zahvaćeni. Biljka pod njenim utjecajem postaje kržljava i osjetljiva na sekundarne infekcije kao što je, primjerice, siva plijesan.
Optimalne temperature za razvoj plamenjače su oko 20 C° i visoka vlažnost zraka.
Ako ju primijetite, prvo uklonite oštećeno lišće te ga iznesite iz vrta kako se bolest ne bi širila dalje.
Najvažnije je ojačati biljke kako bi mogle izdržati i premostiti ovo stresno razdoblje jer, kako znamo, već idući tjedan nas ponovo čekaju visoke temperature i sušno razdoblje.
Dakle, prvenstveno ga prihranite, čak dva puta tjedno, a što možete učiniti ekološkim gnojivima i pripravcima na bazi bilja, kao što su kopriva, gavez, prirodni NPK i sl. Možete ih zaliti ili pak prskati lišće, folijarno. Prihranu obavljajte nakon kiše.
Zaštitite rajčicu, krumpir i patlidžan od plamenjače prirodnim pripravcima
Također, oko biljke možete dodati dvije - tri šake glistenjaka te zaliti vodom ili razmutite peletirano gnojivo te zalijte tom tekućinom. Držite se mjera jer ćete inače spaliti bilje.
Kako bi spriječili razvoj bolesti kao što je plamenjača, rajčice, krastavce, tikvice, ali i paprike, patlidžane i drugo plodonosno povrće špricajte pripravkom od mlijeka.
U slučaju da je plamenjača zahvatila rajčicu, odrežite škarama zaražene bočne grančice, ali zaperke ostavite. Iz njih se mogu formirati novi plodovi koji će nadoknaditi gubitak u onima zahvaćenim oboljenjem.
Plamenjača tikvenjača: Kako ju prepoznati, spriječiti i liječiti?
Jedna od mjera protiv ove bolesti je i čupanje korova između redova i oko biljaka kako bi imale što više zraka. Također, oko njih postavite suho sijeno ili slamu kako bi se smanjilo nakupljanje vlage u međurednom i razmaku u redu. To učinite nakon što se kiša ispada i zemlja malo prosuši.
Tagovi
Plamenjača Bolest rajčice Bolest krastavaca Zaštita bilja Prihrana bilja Žute mrlje Simptomi
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Naveliko se radi 🚜🌾
Damir Senjan
prije 6 dana
Goran Vizintin Ma ja sam ti takav od rođenja, uvjek nekako iako problem to prebaciti na neki šaljivi dio, pa si od problema malo i uveseliš dan. Od Više [+] tolikoga gledanja u nebo i nebo me prevarilo, pa udri Mujo u polje brže bolje da se nešto zasadi evo do današnje kiše ako ne i sutrašnje, ako nebo da pa do 1.5 bit ću gotov sa sadnjom.
Goran Vizintin
prije 1 tjedan
Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍 Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍
Damir Senjan
prije 3 tjedna
U mom kraju se to radi nabrzaka, pretežno naporno negledajuči koliko je naveliko, već gledajuči u nebo. Previše kiše i teško u polje. Eto i ja Više [+] nabrzaka u dva dana uspio izvoziti stajnjak uz jedno izvlačenje trakotra sprikolicom punom iz muljavoga polja i samo jedno prevtanje pune prikolice, ali ovaj put ne ja već sinček.