Pretraga tekstova
U najvećem broju nalaze se od druge polovice lipnja do kraja rujna
Gusjenice kupusne sovice (Mamestra brassicae) hrane se grižući lišće, tako što u početku prave male rupice na listovima, a kasnije se ubušuju u kupus, praveći hodnike. Veliki problem pravi i njihov izmet, zbog čega listovi trunu i nastaje njihovo trajno oštećenje.
Tragovi koji ostaju djeluju kao da list ima ožegotine od sunca, ali uz prisustvo rupa koje znače prisutnost ovog štetnika. Povećana vlažnost, navodnjavanje povrća i gusta kupusišta koja zadržavaju vlagu, kao i intenzivna ishrana dušičnim gnojivima pogoduju razvoju ovog kukca.
U najvećem broju nalaze se od druge polovice lipnja do kraja rujna. Ovaj štetnik napada najviše kupus i kupusnjače općenito, ali pravi štete i na drugim poljoprivrednim kulturama kao što su salata, špinat, šećerna repa, paprika, rajčica i drugo. Ukoliko se javi masovna pojava cjelokupna lisna masa uzgajanih biljaka može biti uništena.
Leptir je sivosmeđ, s poprečnim tamnim i svijetlim linijama na prvom paru krila. Dužine tijela oko 20 mm. Mlade gusjenice su zelene, dok su odrasle sivosmeđe, duge do 40 - 45 mm. Javljaju se u proljeće, a u najvećoj mjeri se roje krajem svibnja i poćetkom lipnja. Gusjenice prve generacije najčešće napadaju krajem lipnja i početkom srpnja, a druge generacije krajem kolovoza i u prvoj dekadi rujna. Opasnije su one druge generacije, koje često izazivaju "golobrst".
Pojava kupusne sovice se ograničava dubokom obradom tla. Kemijsko suzbijanje se izvodi dok su gusjenice mlađe (20 - 25 mm) - prije ubušivanja u glavicu. Kritičan broj za kupus i šećernu repu je jedna po biljci.
Značajnom smanjenju gusjenica i kukuljica može doprinijeti ljetno duboko ili jesensko oranje izvedeno nakon uzgoja šećerne repe i kupusa. Kemijsko tretiranje se primjenjuje i najbolji rezultati suzbijanja se postižu kada dominiraju mlađi stadiji gusjenica. Primjena insekticida se najčešće obavlja u drugoj polovici kolovoza i početkom rujna. Primjenjuju se preparati na bazi aktivne tvar cipermetrina, deltametrina, bifentrina i drugih. Ukoliko se zabilježi jače prisustvo ovog štetnika preporučuje se primjena i novijih registriranih insekticida na bazi acetamiprida 0,2-0,4 kg/ha (karenca 14 dana) ili klorantraniliprola u količini 0,14-0,2 l/ha (karenca sedam dana).
Tagovi
Kupusna sovica Duboka obrada zemljišta Insekticidi Golobrst Štetnici kupusnjača
Autor
Više [+]
Diplomirani inženjer agronomije, specijaliziran za voćarstvo, vinogradarstvo, ratarstvo, povrćarstvo i fitomedicinu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
OPG Petrović već deset godina uspješno uzgaja šparoge u Šaptinovcima pored Našica. Njihove proizvode možete kušati u brojnim restoranima i kupiti u trgovačkim centrima. U prosjeku, godišnje uberu oko 2 tone po hektaru, ovisno o vremenskim u... Više [+]
OPG Petrović već deset godina uspješno uzgaja šparoge u Šaptinovcima pored Našica. Njihove proizvode možete kušati u brojnim restoranima i kupiti u trgovačkim centrima. U prosjeku, godišnje uberu oko 2 tone po hektaru, ovisno o vremenskim uvjetima.
Uskoro više!