Pretraga tekstova
Mahuna presušenog graha puca, a zrna ispadaju. Osim toga, mogu postati pretvrda i lomljiva
I berba graha je uranila ove godine pa valja paziti da se ne presuši na polju.
Naime, ako predugo stoji na biljci, na vremenskim prilikama kakve su nas zadesile ovoga ljeta - vrlo visokim temperaturama i suši, može postati krhak. To povećava rizik od pucanja mahuna i gubitka zrna.
Osim toga, prekomjerno sušenje može dovesti do smanjenja kvalitete zrna koje u ovom slučaju postaje pretvrdo, što znači da se duže kuha i teže je probavljivo. Istina, neće značajno izgubiti na nutritivnoj vrijednosti - sadržaju proteina, vlakana, vitamina i minerala, ali može na teksturi i kvaliteti okusa.
Također, u tom slučaju dolazi do oštećenja zrna što umanjuje njegovu komercijalnu vrijednost.
Kako bi se izbjegli navedeni problemi, treba ga brati čim se mahune osuše, ali prije nego što postanu prelomljive. Nakon berbe, grah se može dodatno osušiti na suhom i prozračnom mjestu prije skladištenja.
Najbolji trenutak za berbu je kada mahune postanu potpuno suhe, a zrna unutar nje tvrda, bez tragova vlage. Mahune bi trebale biti smeđe ili žućkaste boje i potpuno suhe na dodir. Ako su još zelene, nisu spremne. Kada ih protresete, trebate čuti zrna koja zveckaju unutar nje.
Idealno bi bilo da vlaga u zrnu bude između 12% i 15%.
Berbu je najbolje obaviti tijekom suhog i sunčanog dana kako bi se izbjegla pojava plijesni ili drugih bolesti koje mogu nastati zbog prekomjerne vlage. Najbolje je to činiti u prijepodnevnim satima, nakon što se digne rosa ili u kasno popodnevnim prije nego ona padne. Ako berete u rano jutro ili predvečer, moguće je da će mahune biti vlažne te će biti potrebno dodatno sušenje.
Prostrite mahune ili već odvojena zrna u tankom sloju na suho, prozračno i natkriveno mjesto. Povremeno preokrenite kako bi se sušenje odvijalo ravnomjerno. Pazite na kišu, ali i noćnu vlagu.
Nakon što se grah potpuno osuši, skladištite ga u suhim, čistim i hermetički zatvorenim spremnicima. Idealan izbor su staklenke, metalne limenke ili plastične kante s poklopcem. Hermetički zatvoreni spremnici štite od vlage, insekata i glodavaca.
Držite ih na suhom i hladnom mjestu, daleko od izvora topline i vlage. Idealna temperatura za skladištenje je između 10°C i 15°C. Čuvajte ga na tamnom mjestu jer izlaganje svjetlu može uzrokovati gubitak boje i kvalitete zrna.
Povremeno ga provjeravajte kako bi na vrijeme uočili eventualne znakove kvarenja ili napada insekata.
Pravilno osušen i pohranjen grah može trajati mjesecima, pa čak i godinu dana te pritom zadržati svoju nutritivnu vrijednost i okus.
Tagovi
Berba graha Zrno graha Sušenje graha Čuvanje graha Posuda za grah Kuhanje graha
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/