Pretraga tekstova
Vrijeme je za čišćenje, dezinfekciju plastenika i plasteničke opreme
Jesen je vrijeme kada sezonu završavaju ljetne vrste povrća koje uzgajamo u plastenicima i potrebno je pristupiti generalnom čišćenju. Ako planiramo uzgajati kulture za berbu tijekom kasne jeseni, zime i proljeća, potrebno je odraditi i pripremu za zimu.
Sve aktivnosti će doprinijeti dužem trajanju plastenika i opreme, ali i manjoj pojavi biljnih bolesti i napada štetnika.
Uklanjanjem biljnih ostataka značajno smanjujemo rizik infekcije mladih biljaka i presadnica raznim uzročnicima bolesti, mogućnost prezimljavanja štetnih organizama i olakšavamo pripremu za sljedeću sjetvu, odnosno sadnju.
Lijepe jesenske dane je potrebno iskoristiti za skidanje veziva koja su držala stabljike rajčica, krastavca. Uklanjaju se i svi biljni ostaci i korovi. To je posao koji nikako ne treba preskočiti. Potrebno je iznijeti stabljike, listove, opale plodove. Uklanjamo malč ili agrofolije koje su bile na površini zemlje.
Kako bi nam plastenik što duže trajao, neophodno je ukloniti nečistoće i oprati konstrukciju. Prašina, nečistoće, alge, mahovine i plijesan mogu prekriti cijevi, ali i plasteničku foliju. Sve je potrebno očistiti i oprati deterdžentom. Istovremeno ćemo obaviti dezinfekciju površina. Koristite mekane krpe, spužve i četke.
Ove sustave je potrebno isprati i provjeriti ima li mjesta na kojima dolazi do curenja kako bi uobavili neophodne popravke. Nakon sušenja odvojiti pumpu, filter, ventile, glavne i razvodne cijevi. Sve je potrebno očistiti, oprati, osušiti i čuvati na suhom mjestu.
Dezinfekcija cijevi za navodnjavanje se obavlja propuštanjem namjenskog sredstva kroz cijevi u kojima treba stajati sljedeća 2 do 3 h. Zatim se sve treba dobro isprati. Operite i dezinfikcirajte bačve za vodu i spremite na sigurno mjesto.
Unutrašnjost je odlična sredina za razvoj i prezimljavanje patogena i štetnih organizama, posebno zemljište. Zahvaljujući slaboj izmjeni zraka, visokoj vlažnosti i povišenoj temperaturi stvoreni su idealni uvjeti za rast mikroflore. Taj problem je naročito izražen u plastenicima u kojima se svake godine uzgajaju iste vrste povrća, bez poštivanja plodoreda. Kako bi spriječili propadanje usjeva potrebno je obaviti dezinfekciju ili potpunu zamjenu zemljišta.
Jeftinija varijanta je dezinfekcija zemljišta, ali zamjena u potpunosti rješava problem na četiri do pet godina. Može se obaviti skidanje površinskog sloja debljine 10 do 15 cm i zamjena samo tog dijela zemljišta. Međutim, ako se javi trulež korijena to neće pomoći u rješavanju problema.
Zbog intenzivne proizvodnje izraženo je iznošenje hranjivih tvari, koje je potrebno vratiti dodavanjem organskog gnojiva. Iscrpljeno zemljište gubi rahlost, mijenja strukturu, smanjuje mu se kapacitet za vodu i zrak. Jesen je idealna za sjetvu siderata ili dodavanje organske tvari (pepela, komposta, humusa) kako bi se poboljšale karakteristike supstrata.
Gorušica je čistač zemljišta - koristi se kao zeleno gnojivo i biopesticid
Ukoliko imate električne uređaje za opremu i senzore potrebno ih je skloniti na sigurno mjesto ili zaštititi, jer variranje temperature i povećana vlaga mogu uništiti skupe aparate.
Najbolje je da ih čuvate u suhim prostorijama sa stabilnom temperaturom gdje neće biti izložene izmrzavanju i djelovanju vlage.
Tagovi
Plastenička proizvodnja Čišćenje plastenika Dezinfekcija plastenika
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Naveliko se radi 🚜🌾
Damir Senjan
prije 6 dana
Goran Vizintin Ma ja sam ti takav od rođenja, uvjek nekako iako problem to prebaciti na neki šaljivi dio, pa si od problema malo i uveseliš dan. Od Više [+] tolikoga gledanja u nebo i nebo me prevarilo, pa udri Mujo u polje brže bolje da se nešto zasadi evo do današnje kiše ako ne i sutrašnje, ako nebo da pa do 1.5 bit ću gotov sa sadnjom.
Goran Vizintin
prije 1 tjedan
Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍 Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍
Damir Senjan
prije 3 tjedna
U mom kraju se to radi nabrzaka, pretežno naporno negledajuči koliko je naveliko, već gledajuči u nebo. Previše kiše i teško u polje. Eto i ja Više [+] nabrzaka u dva dana uspio izvoziti stajnjak uz jedno izvlačenje trakotra sprikolicom punom iz muljavoga polja i samo jedno prevtanje pune prikolice, ali ovaj put ne ja već sinček.