Pretraga tekstova
Cilj je maksimalno smanjenje infekcijskog potencijala tijekom predstojeće vegetacijske sezone.
U povrćarskoj proizvodnji tijekom prosinca počinje priprema staklenika i plastenika za ranu proljetnu sjetvu. Jedan od prvih zadataka je svakako dezinfekcija proizvodnog prostora kako bi se uništile prezimljavajuće forme štetnih insekata, kao i uzročnici biljnih bolesti, posebno spore gljiva.
Cilj je maksimalno smanjenje infekcijskog potencijala tijekom predstojeće vegetacijske sezone.
Stručni savjetnik za zaštitu bilja Dejan Pešić ističe da nakon završene berbe povrća u zaštićenom prostoru treba ukloniti i uništiti biljne ostatke, pa onda pristupiti dezinfekciji.
"Dezinfekcija zaštićenog prostora se sastoji od dezinfekcije zemljišta, konstrukcije objekta, alata i pribora koji se koristi u proizvodnji. Naročito je važno obaviti sve preventivne mjere kako ne bi došlo do razvoja bolesti čiji su uzročnici gljivice iz roda Pythium, Fusarium, Phytophtora i Rhyzoctonia, ali i drugih patogena", kaže Pešić.
Prema njegovim riječima, zemljište se može dezinficirati fizičkim putem, izlaganjem pari visoke temperature, pri čemu dolazi do uništavanja patogena. Također, primjenjuju se i kemijske mjere, primjenom fumiganata ili kontaktnih fungicida.
"Fumiganti djeluju parom na štetne organizme, ali za njihovu primjenu treba osigurati i ispuniti određene uvjete. Da bi se fumigant pravilno inkorporirao u zemljište ono mora najprije biti potpuno očišćeno od biljnih ostataka, dobro usitnjeno s optimalnom vlažnošću i temperaturom iznad 10 oC", napominje naš sugovornik.
Maksimalno iskoristite plastenik: Četiri vrste povrća su najisplativije
Dodaje da je na tržištu dostupan jedan od najefikasnijih kemijskih preparata na bazi aktivne tvari dazomet (sterilizator tla - fumigant, dozvoljena je jedna primjena svake treće godine!)
Kako dalje ističe, osim kemijskih preparata za istu namjenu se koriste i biološka sredstva na bazi gljivice Trichoderma asperellum.
Nakon završetka tretmana nekim od navedenih sredstava zemljište treba ostaviti da "odmori" kako bi se uspostavila pravilna aktivnost i brojnost korisne mikroflore.
Kada je riječ o dezinfekciji samih objekata, opreme i alata savjetuje se korištenje preparata na bazi vodikova peroksida, natrijeva hipoklorida, formalina, alkohola ili bakrenih spojeva..
"Za uspješnu dezinfekciju, ali i djelovanje navedenih preparata, temperatura u zaštićenom prostoru mora biti 12 oC", završava ovaj stručnjak.
Tagovi
Dezinfekcija plastenika Dezinfekcija zemljišta Dejan Pešić Dezinfekcija alata Mehaničke mjere Kemijske mjee
Autorica
Više [+]
Magistrica poljoprivrede i studentica fitomedicine. Vječno zaljubljena u prirodu, biljnu proizvodnju i fotografiju. Uporna, ambiciozna i velika sanjalica.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Šetnja Gorskim kotarom - izvor Čabranke, energetska točka u Brodu na Kupi, Kupica i malo slapića :)
Blanka Kufner
prije 4 dana
Hvala Vedrane! Vuku te u Gorski kotar? :) Hvala Vedrane! Vuku te u Gorski kotar? :)