Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Obrazovanje poljoprivrednika
  • 10.07.2025. 07:30

Zeleni izazovi, zastarjela znanja: Agrobiznis u Hrvatskoj vapi za obrazovanjem

Čak 92 posto hrvatskih poljoprivrednika nema formalno poljoprivredno obrazovanje, tj. svoj rad temelji na iskustvu i praksi, rečeno je na panel raspravi na Agronomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Sveučilišni profesori i stručnjaci složili su se da nam je nužan zaokret.

Zeleni izazovi, zastarjela znanja: Agrobiznis u Hrvatskoj vapi za obrazovanjem
Foto: Prorsus komunikacije
180
0
0

"Bez ulaganja u obrazovanje upitna je budućnost hrvatskog agrobiznisa. Naime, po svojem obrazovanju njezini su kadrovi pri začelju Europske unije. Čak 92 posto hrvatskih poljoprivrednika nema formalno poljoprivredno obrazovanje, tj. svoj rad temelji na iskustvu i praksi", rečeno je na panel raspravi "Izazovi obrazovanja nakon diplome u suvremenom agrobiznisu: Iskustva, potrebe i mogući odgovori obrazovnih ustanova" koja je održana u okviru e-AgriMBA Daya na Agronomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.

Dodali su kako i stručnjaci u agrobiznisu muku muče s odgovarajućom radnom snagom - od djelatnika na najnižoj razini do menadžmenta. Smatraju kako hrvatskom agrobiznisu dodatne izazove predstavljaju europski trendovi.

"Farme postaju sve veće i teže za upravljanje. Tržište je nestabilno zbog prirodnih i političkih promjena. 'Zeleni' i 'pametni' agrobiznisi zahtijevaju kontinuirano jačanje menadžerskih znanja i kompetencija, a obrazovanje i osposobljavanje u agrobiznisu zaostaje za razvojem tehnologije", naglasio je izv. prof. dr. sc. Josip Juračak s Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Istra je svijetli primjer

Sveučilišni profesori i stručnjaci složili su se da nam je nužan zaokret.

Eurostat: Nositelji gospodarstava u Hrvatskoj su pri dnu ljestvice po poljoprivrednom obrazovanju

"Hrvatska se mora okrenuti profitabilnijim poljoprivrednim kulturama te proizvodnji prerađenih prehrambenih proizvoda. Nužno je riješiti i neuralgična mjesta hrvatske poljoprivrede među kojima su raspolaganje poljoprivrednim zemljištima i potpore poljoprivrednicima", upozorio je mr. sc. Miroslav Božić, savjetnik Uprave Hrvatske industrije šećera. Naglasio je kako nam bez društvenog konsenzusa između velikih i malih poljoprivrednika prijeti sumorna budućnost.

Direktor komercijalnog sektora u poduzeću NewMip d.o.o., Zdravko Vasilik, objasnio je da se mnogi poljoprivrednici i mali proizvođači prehrambenih proizvoda nisu snašli u tržišnoj ekonomiji te da malim vlasništvima i zastarjelim načinima rada više nisu konkurentni.

mladi poljoprivrednik
Tržište rada traži ne samo diplomu, već i prilagodljivost, inicijativu i spremnost na učenje, smatra Dragutin Vincek

"Među obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima svojim se razvojem u Hrvatskoj ističu ona koja se bave vinarstvom i maslinarstvom. Ta gospodarstva potiču mlade generacije na školovanje pa obiteljske poslove preuzimaju diplomirani agronomi. Istra nam je tu svijetli primjer", rekla je Marica Čubela, direktorica poduzeća Fito ekologija d.o.o., te dodala kako obrazovne ustanove trebaju stvoriti bazen budućih stručnjaka u agrobiznisu odakle će se crpiti i usmjeravati stručnjaci na nekoliko područja rada u poljoprivredi: mladi poljoprivrednici koji će raditi na vlastitim poljoprivrednim gospodarstvima, oni koji će raditi kao zaposlenici na tuđima, stručnjaci koji će biti zaposleni u državnim i javnim ustanovama, te oni koji će raditi kao konzultanti, odnosno savjetodavne službe.

Cjeloživotno učenje nije više izbor, to je način života

Panelisti su se složili da većina stručnjaka u agrobiznisu teško pronalazi vrijeme za poslijediplomske studije, no da su zainteresirani za cjeloživotno obrazovanje.

"Svijet oko nas mijenja se brže nego ikad. Tehnologije se razvijaju, znanja zastarijevaju, a tržište rada traži ne samo diplomu, već i prilagodljivost, inicijativu i spremnost na učenje - stalno, svaki dan, cijeli život. Cjeloživotno učenje nije više izbor, to je način života. To je znatiželja koja vas tjera da istražujete, da se uspinjete više od onoga što se od vas traži, da ostanete otvoreni, skromni i gladni znanja", poručio je dr. sc. Dragutin Vincek, pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu i zaštitu okoliša Varaždinske županije.

Kako bi stručnjacima u agrobiznisu obrazovanje bilo što dostupnije, razvijaju se programi e-učenja. Jedan od takvih programa je e-AgriMBA, ERASMUS+ projekt punog imena Elektronički paneuropski sustav učenja za održivo MBA obrazovanje u agrobiznisu. U projektu sudjeluju članice AgriMBA mreže - sedam visokoobrazovnih ustanova od Nizozemske do Moldavije među kojima je i zagrebački Agronomski fakultet. Projekt traje od rujna 2022. do kolovoza 2025. godine.


Tagovi

Agrobiznis Obrazovanje Poljoprivrednici Panel rasprava


Autorica

Karolina Rastija

Više [+]

Magistra agroekonomike s iskustvom u poljoprivredi. Svoje znanje i savjete dijeli i s čitateljima Agrokluba.


Partner

Agronomski fakultet

Svetošimunska cesta 25, 10000 Zagreb, Hrvatska
tel: +385 1 239 3779, e-mail: dekanat@agr.hr web: https://www.agr.unizg.hr/

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Noćni leptir u akciji oprašivanja cvijeća. Istina, fotka nije najbolje kvalitete jer, bilo je već pola deset, leptir se mrda, jelte... Znala sam i da noćni leptiri oprašuju cvijeće, ali nisam nikada do sada vidjela. Tako da, kada ih vidite... Više [+]