Dokumentarni film redatelja Jasona Wisea vodi nas u svijet vrhunske vinske elite, a pratimo četvoricu muškaraca koji su odlučili položiti jedan od najtežih ispita na svijetu – za prestižnu titulu Master Sommeliera
U svibnju se očigledno puno pije na ovim prostorima. Sudim to po brojnim vinskim festivalima ili samo jednodnevnim manifestacijama koji slave dobru kapljicu. Ali takva je tradicija našeg kraja.
Stoga, prigodno je bilo da pogledam jedan film koji ima veze s vinom. Izbor je na kraju pao na film "Somm“ (2012.), i to iz jednostavnog razloga – dostupan je na YouTubeu. Neće meni Šveđani ubacivati trojance (zlonamjerni program koji krade podatke s vašeg računala) ovaj tjedan.
Redateljski debi Jasona Wisea, vodi nas u zatvoreni, gotovo opskurni svijet vrhunske vinske elite sommeliera i njihove "izuzetno zahtjevne“ misije – polaganja ispita za titulu Master Sommeliera.
Titula koja u vinskom svijetu ima mitski status. Naime, do 2012. samo je 170 ljudi u svijetu uspjelo položiti taj ispit. Dakle, ako ne želite biti astronaut ili neurokirurg, uvijek možete pokušati ono najteže – postati dirigent ili sommelier.
S obzirom da pripovijeda o strasti, žrtvi i opsesiji, Wise je uspio od svojeg debija napraviti pravi napeti triler. Jer iako nema konkretne akcije, životi četiri glavna lika mijenjaju se radikalno.
Njihova predanost cilju ugrožava njihove privatne živote, veze pucaju, a njihova svakodnevica ispunjena je beskonačnim učenjem, kušanjem vina naslijepo, ponavljanjem zemljopisnih regija, tlovnih sastava, mikroklima i sorti grožđa.
U fokusu filma su četvorica kandidata: Ian Cauble, Dustin Wilson, Brian McClintic i DLynn Proctor. I svi su nalik jedan na drugoga. Slične dobne i socijalne skupine. Muškarci kojima je stres zvijezda vodilja. Nužan dio vašeg postojanja ako želite doći do plemenitog cilja.
Vizualno, film je zaista impresivan. Sniman na više lokacija - od vinograda preko restorana i vinskih podruma do hotelskih soba.
Vino je snimano u krupnim kadrovima. Kapljice izlijeću iz čaša dok ih kušači i proizvođači okreću, kao da gledamo nešto više od običnog pića; mitsku kreaciju koju je sam bog vina Dioniz/Bakus natočio u čašu ovog trenutka.
Nekoliko je zaista sjajnih epizoda u filmu. Naime, u Italiji je više od tri tisuće vrsta grožđa. Master Sommelier bi ih, barem u teoriji, trebao poznavati sve. I onda u sljedećem trenutku saznamo od talijanskog vinara Andreje Cecchija, "Samo nekoliko luđaka, koji su posvetili cijeli svoj život cilju, su to i uspjeli“.
Komentari glavnog kvarteta dok kušaju vina na početku svoga putovanja su zaista odlični. "Miriše kao svježe otvorena limenka teniskih loptica".
Ili pak priče svih tih sudionika u filmu, od proizvođača vina, do onih koji su položili ispit za master sommeliera, koji opsesivno pričaju o vinskim regijama, brusnicama ili dašku cedrovine.
Sjetio sam se sebe kada je Marco Van Basten zabio onaj volej Sovjetima na Euru 1988. Pa mi je baka morala izvesti njegovo prezime na nekoliko majica. Mama je, naravno, bila presretna kada je to vidjela.
Neki od kritičara su mu zamjerili što ne nudi dovoljno edukacije o samom vinu – regijama, sortama, proizvodnji – već se gotovo u potpunosti fokusira na psihologiju kandidata.
Ali s obzirom na uspjeh filma, snimljena su i dva nastavka "SOMM: Into the Bottle", "SOMM 3" koji su dodatno proširili tematiku – više se bave poviješću vina, kulturom pijenja i evolucijom vinskog ukusa.
Ako vam se pak ne gleda dokumentarac o vina, toplo preporučam humorističnu dramu "Stranputica“ iz 2004. redatelja Alexandera Paynea, koji je osvojio je Oskara i čak 92 druge nagrade na raznim filmskim festivalima, koji priča o dvojici prijatelja na putovanju kalifornijskom vinskom regijom.
Tagovi
Autor
Miroslav997
prije 8 sati
Kako da ubacim oglas da prodajem zemljiste
Vedran Stapić
prije 12 sati
Čuo sam za svakakve asocijacije, ali da miriši poput svježe otvorenih teniskih loptica, nisam ;)