Silba Ljutak, mlada pjesnikinja i buduća terapeutkinja, odlučila je ostati u Hrvatskoj i graditi život kroz umjetnost i pomoć drugima
Silba Ljutak dobitnica je nagrade Goran za mlade pjesnike 2024. Nagradu je osvojila za svoju zbirku poezije, čiju naslovnicu krasi i njezina vlastita fotografija - trenutak uhvaćen objektivom koji oslikava spoj njezina umjetničkog izraza u poeziji i fotografiji.
U debitantskom romanu Kuća na otoku, Silba se bavi temama rodne neravnopravnosti, a kroz svoj stvaralački rad često propituje društvene norme i stereotipe, osobito one vezane uz žene. "Pišem o buntovnoj mami", naglašava.
"Poeziju sam počela pisati još u prvom ili drugom razredu osnovne škole. Uvijek sam voljela biti u svom svijetu mašte", prisjeća se. U srednjoj školi pisala je pjesme na engleskom jeziku, koji joj je dobro išao, a 2019. objavila je i svoju prvu kratku priču. Iako je u mladosti maštala o životu u Australiji, danas kaže: "Nemam više nikakvu želju za otići negdje van. Tu se obrazujem i voljela bih jednog dana imati svoju privatnu praksu kao terapeut, ali i pisati."
Silba je apsolventica psihologije na Fakultetu Hrvatskih studija. Volontira na Plavom telefonu, gdje pruža emocionalnu podršku osobama svih dobi. "Tu sam kako bih izbrusila svoje komunikacijske vještine. Suočila sam se s teškim temama, ali i ostvarila lijepa prijateljstva", ističe.
Silbina majka, Vlatka, ponosno ističe Silbinu umjetničku i ljudsku stranu: "Umjetničke crte i kreativnost uvijek su bili prisutni - išlo joj je dobro i gluma i pjevanje. Topla je i suosjećajna prema drugima, što se vidi po izboru zanimanja i dugogodišnjem volontiranju."
Pitanje odlaska iz Hrvatske Silba ne vidi crno-bijelo: "Rekla bih da je financijska situacija svakako motiv za odlazak, odnosno da ljudi misle kako će drugdje biti bolje. Meni osobno novac nikad nije bio primaran", ispričala je. Smatra da sa svojom profesijom može pristojno živjeti i da ovdje ima mogućnosti. "Doma je obitelj, topli osjećaj doma. Ostajem pri tome da se isplati pokušati još malo. Ako stvarno ne bude išlo, postoji opcija odlaska, ali nikad mi to nije prva opcija."
Ističe i važnost jezika: "Puno ljepše mi u poeziji zvuči hrvatski jezik. Nekako mi je puno intimniji. Engleski mi više odgovara kada kroz pjesmu želim ispričati nešto fantazijsko", rekla je ova mlada studentica na koju Zagreb ima poseban utjecaj.
Njezina dugogodišnja prijateljica Andrea Abaza smatra kako zadovoljstvo kako živimo dolazi prvenstveno iz nas, ne iz države u kojoj jesmo.
"Percepcija mladih je često da je vani bolje - veće plaće, više prilika. Od pandemije je i pitanje stanovanja postalo veliki problem - visoke su rente, pa mladi moraju raditi i više poslova da sve pokriju. Nismo mi najbolja zemlja, ali nije ni neka druga", zaključila je politologinja Ivana Badžek.
Cijelu 10. epizodu serijala Talenti EU regija pogledajte niže:
Projekt Talenti EU regija, kojeg sufinancira Europska unija, fokusiran je na europski demografski problem odljeva mozgova. Budući da se neke regije bore s rastućom nerazvijenošću i nedostatkom talenata, serijal emisija RTV Slovenije se bavi upravo problemom manjih regija koje napušta mlado i visokoobrazovano stanovništvo. Kroz 26 emisija predstavit će se dobre prakse iz 11 europskih zemalja koje su se uhvatile u koštac s ovim sve brže širućim trendom.
Tagovi
Autorica
Partner
Ljubljana,
Slovenija
tel: +386 41 327851,
e-mail: barbara.zrimsek@rtvslo.si
web: https://www.rtvslo.si/talenti-eu-regij/