Pretraga tekstova
Na Haitiju je i dan danas situacija, najblaže rečeno, katastrofalna. Sve je veća glad i siromaštvo, skladištenje hrane rizično zbog pljački, a uvoz opasan zbog otimanja pošiljki. Kako Marijini obroci djeluju i pomažu tamošnjoj djeci, saznajte u nastavku.
Petnaest godina nakon katastrofalnog potresa na Haitiju, svjetska humanitarna organizacija Marijini obroci poslužuje obrok za 175.000 djece svaki dan u 500 škola okruženih terorom i sve većim nasiljem.
"Hrana je najbolji poticaj kako bismo spriječili djecu da se pridruže bandi", poručili su iz ove organizacije.
Pojašnjavaju kako sada glavna prijetnja s kojom se ta država suočava nije prirodna katastrofa, nego krajnja nesigurnost uzrokovana bezvlađem i vladavinom bandi. Svakodnevne pucnjave i ubojstva sastavni su dio života, a velika su područja pod vlašću bandi, što stanovnike čini potpuno bespomoćnima kada je u pitanju sigurnost.
Kažu kako vrlo vrijedna roba lokalnih uzgajivača trune jer poljoprivrednici nemaju pristup tržištu, što dovodi do toga da si hranu ne mogu priuštiti ni proizvođači ni potrošači. Istovremeno, cijena osnovnih namirnica, na primjer riže, otišla je u nebo, te kao posljedicu ima glad među stanovništvom koje je već opustošeno nestašicom radnih mjesta i stalnim uništavanjem domova, u kojima se često nalazi obiteljska životna ušteđevina.
"Skladištenje hrane rizično je zbog pljački, a uvoz hrane skup je i opasan jer se pošiljke otimaju", ističu.
"Trudimo se svim silama osigurati hranu svaki dan jer bez svakodnevnoga programa školske prehrane, djece neće imati ništa", rekla je Emmline Toussaint, jedan od koordinatora programa hranjenja Marijinih obroka na Haitiju.
Svjetska humanitarna organizacija Marijini obroci u suradnji s najsiromašnijim zajednicama svijeta omogućuje svakodnevne obroke za 2,4 milijuna djece, i prva je započela djelovati u Haitiju 2006. godine. Od tada, hranjivi obrok u školi privukao je stotine tisuća djece u učionice, gdje se mogu usredotočiti na svoje obrazovanje i pronaći stabilnost i nadu u bolju budućnost.
"Naša pravila niskih troškova omogućuju nam da za samo 22 eura možemo osigurati Marijine obroke za jedno dijete tijekom cijele nastavne godine. To je moguće isključivo zahvaljujući tisućama predanih volontera diljem zemlje", poručuju te pozivaju sve zainteresirane da o radu i viziji Marijinih obroka pročitaju na www.marysmeals.hr te na društvenim mrežama Facebook i Instagram gdje možete saznati i podatke za donaciju.
Tagovi
Marijini obroci Haiti Siromaštvo Glad Pomoć siromašnima
Autorica
Više [+]
Magistra agroekonomike s iskustvom u poljoprivredi. Svoje znanje i savjete dijeli i s čitateljima Agrokluba.
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/
mali poljoprivrednik
prije 3 mjeseca
Gdje je zapadna demokracija u koju se kunu,da uvede reda,ili demokraciju privlače prirodni resursi ,koje Haiti izgleda nema.Ovakve pozitivne vijesti rijetko kada možeš čuti u javnim medijima,sve sama negativa.