Pretraga tekstova
Proizvodnja amonijaka u Europi je gotovo duplo skuplja nego u drugim dijelovima svijeta
Norveška Yara, jedan od najvećih svjetskih proizvođača gnojiva, priopćila je u utorak da će u idućih nekoliko dana obustaviti proizvodnju u svojoj belgijskoj jedinici, kao dio šireg plana smanjenja proizvodnje u Europi, a koji je vezan uz povećanje cijene plina.
Za proizvodnju gnojiva potrebna je velika količina energije, a značajan skok cijena plina već je potaknuo nekoliko proizvođača, uključujući Yaru, da smanje proizvodnju, navodi Reuters.
Europske tvornice gnojiva smanjuju proizvodnju amonijaka zbog visokih cijena plina
Godišnji proizvodni kapacitet u belgijskom mjestu Tertre, smještenom u blizini granice s Franucuskom, iznosi 400.000 tona amonijaka, 950.000 tona AN gnojiva i 800.000 tona dušične kiseline, priopćila je tvrtka.
Ovom viješću je ostalo zatečeno 280 radnika te tvornice. "Najavu o zatvaranju tvrtke saznali smo iz tiska", rekao je sindikalist Lionel Quebela. On smatra da u komunikaciji nedostaje riječ "privremeno". Podsjeća da, kao što je najavljeno krajem kolovoza, grupacija namjerava zaustaviti proizvodnju zbog previsoke cijene energenata.
"Gašenje, prvotno planirano za 15. rujna, odgođeno je za 3. listopada zbog stabilizacije cijena plina. A nije isključeno da će se rok još pomaknuti", naglasio je dodajući da će u slučaju privremenog prekida proizvodnje radnici Tertrea nastaviti raditi na poslovima održavanja tvornice, piše lalibre.be.
Le producteur d'engrais Yara compte fermer son site en Wallonie : 280 emplois menacés https://t.co/yIPBHyF61K pic.twitter.com/5tqpNd66nH
— La Libre (@lalibrebe) September 20, 2022
U svakom slučaju, prekid, bio privremen ili ne, dovest će do pada ponude amonij nitrata (AN) od 10 posto na francuskom tržištu, što uglavnom planiraju kompenzirati proizvodnjom u jedinici Montoir-de-Bretagne na zapadu te zemlje, izjavio je predsjednik Yara France Nicolas Broutin.
Pojasnio je da se istovremeno povećava uvoz amonijaka u Europu, a dolazi iz SAD-a, Trinidada i Tobaga te Australije gdje je njegova proizvodnja puno jeftinija. "Tona amonijaka proizvedena na europskom tlu košta 2.500 dolara u usporedbi s 1.300 dolara na međunarodnom tržištu", naglasio je za francetvinfo.
Do sada je amonijak većinom dolazio iz Rusije, a uvoz je obustavljen nakon invazije te zemlje na Ukrajinu. Nedavno je ukrajinski predsjednik Volodomir Zelenski izjavio da će podržati ideju ponovnog pokretanja izvoza kroz Ukrajinu samo ako Moskva izruči ratne zarobljenike.
Ruski amonijak u zamjenu za ratne zarobljenike: Zelenski ima uvjet za isporuku gnojiva
Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov odbacio je tu ideju. "Jesu li ljudi i amonijak ista stvar?", komentirao je tada.
Tagovi
Yara Cijena plina Proizvodnja amonijaka Proizvodnja gnojiva Europsko gnojivo
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Nakon kiše 🥰🥰🥰
Maja Celing Celić
prije 4 dana
Kod nas nakon petka nije padala, a prema prognozi ni neće. Ovo su fotke od jučer i od petka ;) Kod nas nakon petka nije padala, a prema prognozi ni neće. Ovo su fotke od jučer i od petka ;)
Đuro Japaric
prije 5 dana
Nije nakon kiše , baš pada u brdskom dijelu Sl. Broda ! Samo kajsije mi smrznule u drugom valu , trešanja i nešto višanja ima , na 2 kruške , grožđe Više [+] nije ubijeno , jučer i danas sam vršio odbacivanje dijela izbojaka , ostavim više pupova a onda dio bacim ! Dobro je došla kiša da rastopi pokoricu , a i za puževe !