Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Poljoprivredna proizvodnja
  • 19.08.2011.

Voćari i povrćari na rubu propasti

Nakon drame s E.coli proizvođači bacaju šlepere voća i povrća

  • 853
  • 43
  • 0

Ja, ni meni slični, očito nisam bitan ovoj državi! Pitajte ministra Čobankovića zašto sam danas bacio pet šlepera lubenica na deponij, čak 100 tona - ogorčen je proizvođač iz okolice Zadra Tomislav Demo, koji ovih dana dijeli sudbinu desetaka drugih voćara i povrćara čija roba u jeku turističke sezone sigurno putuje samo do smetišta.

Hrvati manje jedu?

- Možda su Hrvati i turisti prestali jesti - crnohumorna je šala predsjednika Zajednice udruga hrvatskih povrćara Zlatka Zagorca, koji tvrdi kako je samo potrošnja povrća u sezoni pala 30% u odnosu na prošlu godinu, i to i nakon što se slegla medijska prašina zbog E. coli, koja je u Europi, poglavito Njemačkoj, uzela 50 života. No, EU je brzo reagirao i podupro svoje proizvođače s 227 milijuna eura, na što su oni snizili cijene kojima teško konkurira hrvatska proizvodnja. Rezultat? Trgovački lanci u RH pojačano i jeftino uvoze, hoteli i restorani turistima nude takvu robu i potpomažu španjolske, makedonske ili talijanske seljake, a domaći je “solist” svoju lubenicu ovih dana prisiljen u trgovačkim lancima prodavati za 0,98 kuna - ili je baciti na deponij.

- Gdje je tu računica? Tko će za to raditi? Tamo gdje je nula ispred zareza, samo se luđak može baviti voćem i povrćem - kaže Zagorec i dodaje kako se baca i paprika, rajčica, krastavac... I to svuda - u Virovitici, Varaždinu, Istri... - premda su u veleprodaji i dvostruko jeftiniji nego u istom razdoblju prošle godine. Država, kaže Zagorec, trenutačno je “jača” za milijun ljudi, a neudruženi hrvatski proizvođači, koji ne proizvedu ni 50 posto hrvatskih potreba, ne mogu ih prodati, dok posrednici i trgovci kuhinje restorana zatrpavaju uvozom i pravdaju se kako im domaći proizvođači ne mogu ispostaviti potrebne račune i nisu u sustavu PDV-a što, tvrdi, nije istina te će danas, među ostalim, i o tom problemu povrćari razgovarati s ministrom i potpredsjednikom Vlade Petrom Čobankovićem.

Lakše uvesti

Zoran Kovač iz Hrvatske poljoprivredne komore kaže kako se država mora uključiti i pomoći hrvatskim povrtlarima, koji su lani pretrpjeli velike štete od poplava, a ove zbog suša i E. coli. Zagorec dodaje kako su ratne godine bile “mila majka” u odnosu na ovu koja je najteža u hrvatskoj proizvodnji povrća, no apsurdno ali istinito, ne samo da nikad nije zaživio operativni program razvoja povrtlarstva u RH iz 2007. nego država ni danas nema registar domaćih proizvođača povrća, nego samo trgovaca. U shemi turizma ovih bi dana tako, čini se, mogli profitirati samo stočari kojima je, prema riječima direktora Croatiastočara Branka Bobetića, prodaja junetine skočila 8%, a svinjetine 7%, ali su na granici rentabilnosti s obzirom na visoku cijenu žitarica.

Stručnjak za poljoprivredu Stipan Bilić kaže kako je moguće grubo procijeniti da hoteli i restorani turistima u Hrvatskoj prodaju velike količine uvozne hrane u vrijednosti 500-600 mil. kuna te domaće u vrijednosti 600-700 mil. kuna. No, zasad nitko u RH nije pokušao organizirano poticati veću potrošnju domaće hrane u turizmu niti je zaživjela poveznica “zelene” i “plave” brazde, tako da, unatoč (ne)obrađenim površinama, kojih nam ne manjka, te povoljnoj klimi i dalje uvozimo više od 50% voća i povrća.

- Za proizvodnju voća i povrća uopće nisu potrebne velike površine, manje od 50 tisuća hektara, no umjesto da organizira intenzivnu (i jeftinu) proizvodnju, država radije naplaćuje carine i PDV na više od 250 milijuna eura te robe iz uvoza, a za proizvodnju ne mari. Da smo investirali vrijednost četverogodišnjeg nepotrebnog uvoza, danas bismo imali suficit, a ne deficit u voću i povrću, za čiju proizvodnju imamo sve uvjete - završava Bilić.

Autor: Jolanda Rak Šajn


Izvori

Večernji list


Tagovi

Poljoprivredna proizvodnja Domaća proizvodnja Voćarstvo Povrćarstvo Uvoz

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Krenula je berba kamilice! Svježe fotke dobili smo od Slavena Puzjaka iz Josipova :)