Epilog je to višegodišnje borbe više od 500 obiteljskih gospodarstava i upozoravanja da su stočari s krških prostora kolateralne žrtve spora bivšeg ministra poljoprivrede, kaže nam Ivan Tešija.
Visoki upravni sud Republike Hrvatske ukinuo je odluku Hrvatskih šuma o pokretanju postupka prinudne naplate s osnove korištenja šumskog zemljišta evidentiranog u ARKOD sustavu, a čiju je ocjenu zakonitosti još prije dvije godine zatražila udruga Hrvatski krški pašnjaci.
Kako stoji u presudi, zadužuju se Hrvatske šume da izvrše obračun naknade štete odnosno izgubljene dobiti za sve korisnike koji su koristili šumsko zemljište. Obračun je potrebno izraditi temeljem raspoloživih podataka iz ARKOD sustava, i to od dana upisa do dana izdavanja obračuna, odnosno dana brisanja iz ARKOD-a.
Epilog je to, kaže nam predsjednik Udruge, Ivan Tešija, njihove višegodišnje borbe i upozoravanja da su stočari s krških prostora kolateralne žrtve spora bivšeg ministra poljoprivrede Tomislava Tolušiča i poduzetnika Claudea Jambrušića. Zbog tog sukoba, bivši ministar krške je pašnjake proglasio nepoljoprivrednim zemljištem.
Ta odluka dovela je do toga da su kontrolori Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i rualnom razvoju, takve površine izbacivali iz ARKOD-a kao neprihvatljive, kažnjavali poljoprivrednike i pisali im naloge za povrat sredstava i to za 1,5 puta više nego što su ih dobili.
"Mnogi su uništeni ovakvim metodama i dovedeni na rub egzistencije i očaja. Mi smo svi oboljeli", kaže ističući da se na temelju toga i koeficijenta prihvatljivosti iživljavalo nad poljoprivrednicima u pisanju kazni i sankcija.
Uveo je Tolušić i termin “nedovoljna ispašenost” na temelju kojeg ih se također kažnjavalo, oduzimalo i uskraćivalo sredstva. Navodi i da je takvo nezakonito karakteriziranje poljoprivrednog zemljišta prenio i u Hrvatske šume koje stočarima tradicionalno pašnjačke poljoprivredne površine ne daju u zakupe. "Ne daju unatoč Zakonu o poljoprivrednom zemljištu po kojem su te površine pogodne za ispašu i poljoprivrednu proizvodnju", dodaje.
Slučaj Žampera: Agencija im odobrila, isplatila pa oduzela više od 300.000 kuna poticaja?
Potom je na temelju Uredbe o davanju u zakup šumskog zemljišta (NN 55/2019) dodatno blokirana svaka dodjela i upis novih površina u ARKOD, kao i razvoj i opstojnost stočarstva na krškim područjima.
"Želio je da plaćamo po duploj cijeni korištenje šumskog zemljišta i to retroaktivno", opisuje Tešija.
Dodaje i da je čak 90 posto kontrola provedenih ondje bilo “nesukladno”, prema čemu su, dakle, skoro svi bili u prekršajima. "Cilj je bio oteti što više sredstava. Čak su nam retroaktivno naplaćivali kazne i oduzimali sredstva", kaže nam dodajući da se znala, jer je naušnica ispala s jednog grla, odrezati kazna od 20 posto manje potpora.
Onima koji su bili u ekološkoj proizvodnji izbrisano je gotovo 90 posto površina i morali su vratiti sredstva od dana ulaska u eko. Dakako, to je povlačilo i nemogućnost ostvarivanja mjera na koje su aplicirali. Ističe i da je Uprava Hrvatskih šuma ucjenjivala poljoprivrednike da plaćaju ispašu i do tri puta više nego što, primjerice, Fortenova plaća korištenje oranica po Baranji.
"Prisiljavali su ljude da podižu kredite, plaćaju kamate i stavljaju pod hipoteku svoju imovinu kako bi platili korištenje zaraslog krškog pašnjaka", navodi dalje dodajući da su od premijera i aktualne ministrice tražili reviziju svih odluka o povratu sredstava, no nije im se udovoljilo. Na jednom sastanku pitao ju je i gdje su sva ta krškim stočarima oduzeta sredstva i dobio odgovor: Na pravom mjestu. S njima se postupalo odgovorno.
Europa potiče, a Hrvatska koči razvoj ekstenzivnog stočarstva
Protiv odgovornih u Upravi HŠ-a zbog zlouporabe položaja i ovlasti su DORH-u i USKOK-u još 2021. podnijeli kaznene prijave, ali odgovor zasad nisu dobili.
"Sada ćemo nadopuniti kaznenu prijavu i u prilog staviti odluku Visokog upravnog suda", napominje.
Zatražili su nakon dobivanja presude razgovor s ministricom poljoprivrede Marijom Vučković, a tražit će i ostavku odgovornih u APPRRR-u i Hrvatskim šumama.
"Išlo se na nas đonom, iz zle namjere. Sustav potpore složen je tako da se ljudima pomogne da ostanu na selu, a nas se opstruiralo, dovelo do toga da smo po sudovima, a to nije posao poljoprivrednika", umorno nakon svega zaključuje Tešija navodeći da će svakako svi tražiti povrat uskraćenih im sredstava i nastaviti borbu do krajnje pobjede. Riječ je, inače, o više od 500 poljoprivrednih gospodarstava!
Krški pašnjaci: Uz onu Visokog upravnog suda, stočarima stižu i presude s općinskih sudova
Ne ispoštuju li se zahtjevi, i poljoprivrednici krških područja poručuju isto što i Slavonci - slijedi prosvjed.
Presudu Visokog upravnog suda pročitajte u dokumentu ispod teksta.
Dokumenti
Tagovi
Autorica
SASA FRANIC
prije 1 godinu
bravo za poljoprivrednike. samo sto niko od beskorisnika nece za ovo odgovarati, a stetu ce snositi porezni obveznici
mali poljoprivrednik
prije 1 godinu
Istina,trebala bi HPK biti agilnija,ali zašto nije?Prvenstveno gledaju vlastite interese,ucijenjeni su,a ima tu i sranačke lojalnosti,tako da nam ostaje...uzdajse u se i u svoje kljuse.
Marta Radić
prije 1 godinu
To vam sve treba odraditi HPK...treba angažirati odvijetnički ured koji će za određeni postotak od nastale štete naplatiti svoj rad...takve štete za OPG su svuda...od osiguranja , agencije , i dr. Bilo bih tu jaaaako puno posla za odvijetnike i sud.
mali poljoprivrednik
prije 1 godinu
Prema poljoprivrednicima se ide represijom,jer znaju da su poljoprivrednici neupućeni i razjedinjeni.Ovo je dobar primjer kako se mogu ostvariti prava kada se poljoprivrednici udruže.Već sam pisao kako su se udružili poljoprivrednici i dobili prvostupanjsku presudu na 50% štete protiv osiguravajuće kuće,koja im je prošle godine isplatila štetu od suše 3%.Treba uzvratiti istom mjerom sve dok nas ne počmu poštovati i cijeniti,jer od naše muke dobivaju plaću.