Pretraga tekstova
Cijena dušičnog gnojiva uvelike ovisi o cijeni prirodnog plina, jer to predstavlja 60% do 80% proizvodnih troškova. Za poljoprivredni sektor to povećava njihovu izloženost nestabilnim svjetskim cijenama energije.
Europska komisija objavila je izvješće o tržištu gnojiva. Fokusirajući se na gospodarski utjecaj i utjecaj gnojiva na okoliš, zaključak je pokazao da se njihova uporaba u EU posljednjih godina stabilizirala. Međutim, usvajanje preciznih poljoprivrednih tehnologija nudi potencijal za učinkovitiju uporabu.
Ekonomske koristi od učinkovitije primjene gnojiva su jasne. Razina cijena gnojiva može imati značajan utjecaj na poljoprivrednike jer čine prosječno 10% troškova potrošnje. Osim toga, cijena dušičnog gnojiva uvelike ovisi o cijeni prirodnog plina, jer to predstavlja 60% do 80% proizvodnih troškova. Za poljoprivredni sektor to povećava njihovu izloženost nestabilnim svjetskim cijenama energije.
U pogledu stope upotrebe, uporaba gnojiva znatno se smanjila tijekom 1990-ih i 2000-tih godina zbog tržišno orijentiranih reformi Zajedničke poljoprivredne politike. Ovo izjednačavanje prvenstveno je posljedica blagog rasta korištenja među državama članicama koje su se nedavno pridružile EU (EU-N13: Bugarska, Hrvatska, Cipar, Češka, Estonija, Mađarska, Latvija, Litva, Malta, Poljska, Rumunjska, Slovačka i Slovenija).
Unatoč tome što je 90% gnojiva u EU domaće proizvodnje, EU je još uvijek neto uvoznik. Većina opskrbe dolazi iz Sjeverne Afrike, Rusije i SAD-a. Fosfatna gnojiva se uvoze u EU iz Maroka i Rusije, a proizvodi s kalijem potječu uglavnom iz Rusije i Bjelorusije, objavila je Europska komisija.
Utjecaj korištenja gnojiva na okoliš je mješovit. Kada se koriste na odgovarajući način, njihova upotreba može povećati proizvodnju biomase, pomoći apsorbirati više ugljičnog dioksida, a istodobno povećati prinose. Ovi povećani prinosi također smanjuju pritisak na zemlju dopuštajući da se proizvodi više hrane na manjem području, što smanjuje emisije. Ipak, prekomjerna uporaba gnojiva može imati negativne učinke. To može dovesti do propuštanja dušika u vodotoke i narušiti ravnotežu okolnih ekosustava.
Izvori
Tagovi
Upotreba gnojiva Mineralna gnojiva Pad potrošnje Dušik Kalij Fosfor
Autorica
Više [+]
Magistra agroekonomike s iskustvom u poljoprivredi. Svoje znanje i savjete dijeli i s čitateljima Agrokluba.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Što jest, jest.
Karolina Rastija
prije 6 dana
Mene boli od sekiracije, od rakije nije nikad 😄 Mene boli od sekiracije, od rakije nije nikad 😄
Damir Senjan
prije 6 dana
Karolina Rastija Ajme majko mila koja rakija, pij vodu od rakije boli glava, za ostale nus pojave neznam kakve su od rakije 🤔 Karolina Rastija Ajme majko mila koja rakija, pij vodu od rakije boli glava, za ostale nus pojave neznam kakve su od rakije 🤔