Pretraga tekstova
Čini se da su, prema istraživanjima Kraljevskog udruženja britanskih proizvođača mlijeka (RABDF), baza radne snage u poljoprivredi upravo stranci.
Kraljevsko udruženje britanskih proizvođača mlijeka (RABDF) upozorilo je kako bi se radnici iz središnje i istočne Europe mogli vratiti u svoje zemlje, zbog čega bi se britanske mliječne farme mogle naći u problemima. Naime, Odjel britanske vlade za useljenike navodi kako se britansko gospodarstvo, pa i poljoprivreda, previše oslanja na strane radnike, što ih zabrinjava.
"Želimo izgraditi naše istraživanje 2014., vjerujemo kako je to prvo takve vrste u sektoru, i proširiti ga na 2.500 proizvođača kako bismo pojasnili situaciju, a potom izradili neke čvrste preporuke za rješavanje različitih pitanja koja okružuju radne migrante", kaže politički direktor RABDF-a Tim Brigstocke.
Ako se radnici iz središnje i istočne Europe vrate kućama, britanske mliječne farme u škripcu!
Dodao je kako će rezultate istraživanja podijeliti s vladom koja, začudo, ne prikuplja podatke o bilo kakvom migrantskom radu, i sektoru u cjelini, a posebice poljoprivredne škole koje imaju sasvim jasnu ulogu u treningu migranata kako bi prevladali jezične poteškoće.
Naime, RABDF-ovo istraživanje iz 2014. godine pokazalo je kako je 40% od 250 ispitanika imalo poteškoće prilikom pronalaska kvalitetnih, kvalificiranih radnika.
Kao rezultat toga, jedna trećina ispitanika zaposlila je strane radnike, a njih devet od 10 reklo je kako je to bio jako uspješan izbor. Isto istraživanje je pokazalo kako 57% migrantskih radnika dolazi iz Poljske, značajan ih je broj i iz Baltičkih država, posebice Latvije, ali i niza drugih zemalja izvan Europske unije, od Filipina do Novoga Zelanda.
Više od polovice ispitanih britanskih proizvođača mlijeka očekuje da radnici ostanu dvije ili više godina, a vrlo malo ih smatra prolaznim ili privremenim.
Rasprave oko korištenju migranata na mliječnim farmama nije samo britanski problem jer se o tome govori i u američkoj predsjedničkoj kampanji. Prema novom izviješću tamošnjeg Nacionalnog saveza proizvođača mlijeka (NMPF), polovica radnika na američkim mliječnim farmama su useljenici. Ako se oni izgube, NMPF procijenjuje kako bi moglo doći do zatvaranja 7.000 farmi, što bi uzrokovalo gotovo dvostruko povećanje maloprodajne cijene mlijeka, kao i porast troškova u ekonomiji za više od 32 milijarde dolara, odnosno 20 milijardi funti, piše Farmers Weekly.
Foto: pixabay.com
Tagovi
Proizvođači mlijeka Mliječne farme Migranti Velika Britanija SAD Kvalificirani radnik Poljska Radnik Poljoprivredna škola Migrantski rad Istraživanje
Autorica
Više [+]
Prije nego je upisala pravo, počela se baviti novinarstvom. I u njemu ostala. Pisala je za Večernji list, Poslovni dnevnik i Tportal, a televizijsko iskustvo stekla je na RTL-u. Kada ne piše, vozi bicikl, romobil ili skija :)
AJMOOO - Na 27. međunarodne Dane masline 25. i 26. u Zadar i na otok Ugljan. Bit će svega. Ića, pića, lipog druženja... Jedva čekam. A Vi?!
Nedjeljko Jusup
prije 1 tjedan
Vedrane pa Ti i Agroklub ste uvik dobrodošli. Rado viđeni. Dođi(te) drage volje😊 Vedrane pa Ti i Agroklub ste uvik dobrodošli. Rado viđeni. Dođi(te) drage volje😊
Srećko Biro
prije 9 godina
Svi se boje ako robovi odu kako će primorati domače nezaposlene ljude na posao na farmama i po kojoj cijeni.
Vedran Stapić
prije 9 godina
Kontrola migracije osnovni je alat u čuvanju standarda pojedine zamlje. Pitanje je koji je limit priljeva za stvarnu ugrozu standarda Unije, s obzirom da imamo depopulaciju.