Pretraga tekstova
Mir u pogonu: Čepinska tvornica opet radi u četiri smjene
Nema otpuštanja dok se sve ne dotjera do kraja. Do 15. veljače imamo posla, a do tada će se valjda pojaviti i novi vlasnik tvornice, kaže sindikalna povjerenica PPDIV-a Helena Žeravica.
Mir se vratio u proizvodne hale IPK Tvornice ulja Čepin. Ulje se ponovno toči i to čak u četiri smjene. Zaostala plaća za listopad “sjela“ je na račune 214 radnika, a ona za studeni trebala bi se uplatiti do Božića. Obećanja koja im je prije tjedan dana dao ministar poljoprivrede Petar Čobanković potpisujući sporazum između IPK Tvornice stočne hrane Osječanka i IPK Osijeka, za sada se ostvaruju prema zacrtanom kalendaru.
- Nema opuštanja dok se sve ne dotjera do kraja! Do 15. veljače imamo posla, a do tada će se valjda pojaviti i novi vlasnik tvornice - odlučna je Helena Žeravica, sindikalna povjerenica PPDIV-a u čepinskoj Uljari.
Posla u ovoj tvrtki za sada imaju, ali ga i dalje odrađuju uslužno, odnosno prerađujući i puneći ulje za druge jer vlastite sirovine nemaju. Zbog toga njihovih proizvoda već mjesecima nema na policama trgovačkih centara. - Vidimo se uz Agrokor, ali kada se raspiše natječaj za prodaju, dobrodošao je svaki onaj vlasnik koji neće dopustiti da odemo u stečaj, nego nastavimo proizvodnju, očuvamo radna mjesta i ponovno se vratimo na tržište - kaže Žeravica.
Potencijalni kupci svoj interes već su obznanili direktoru Stjepanu Komaru. No, dok se ne raspiše natječaj za prodaju ove tvrtke, jedine preostale i neprivatizirane iz sastava nekadašnjeg agrokombinata IPK Osijeka, u javnost s kalkulacijama ne želi izlaziti.
- Interes postoji i to nas veseli. Neka je njih više, pa će i ponude biti bolje. No, prije nego li skočimo neću vikati hop, odnosno vidjet ćemo što će biti - poručio je Komar dodajući kako je još u rujnu blokirani žiro-račun tvrtke jučer odblokirala Zagrebačka banka, a isto bi danas trebala učiniti i Partner banka.
- Nastavljamo dalje normalno poslovati, koliko je to moguće u ovakvim uvjetima - kaže Komar.
Autor: Ivana Barišić
Izvori
Tagovi
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/