Pretraga tekstova
Hrvatski proizvođači voćnih proizvoda morat će se uskladiti s europskim direktivama i promijeniti sastav svojih proizvoda
Ulaskom Hrvatske u EU i naši proizvođači voćnih proizvoda morat će se uskladiti s europskim direktivama. Pojednostavnjeno, i dalje ćemo moći prstom u pekmez, ali više ne i u marmeladu. Barem ne u marmeladu kakvu danas poznajemo, primjerice onu ukusnu od šipka, marelice ili miješanog voća.
Europska unija, naime, marmeladom priznaje samo proizvode od agruma, odnosno citrusnog voća - mandarine, limuna, naranče i limete.
- Europsko zakonodavstvo, prema kojem moramo uskladiti svoju proizvodnju, diktira nam i promjene. Tako ćemo svoje poznate marmelade koje nisu napravljene od citrusnog voća ulaskom u EU morati nazivati džemovima, a novi naziv za sadašnji džem bit će ekstra džem. Pekmez kao naš nacionalni proizvod, primjerice onaj najpoznatiji i najrašireniji - od šljiva, i dalje će ostati pekmez - rekla nam je direktorica kontrole kvalitete i laboratorija u gornjostubičkoj trgovini Dona mr. sc. Blanka Vrančić, koja je i članica Povjerenstva za izradu pravilnika o kvaliteti marmelada, džemova i želea.
Naša sadašnja marmelada ili, u budućnosti, džem radi se isključivo od pasiranog voća i zakonski propisani minimum udjela voća minimalno je 35 posto. Udio ukupnih šećera, dakle i onih iz voća i onih dodanih, izraženih kao suha tvar, mjereno refraktometrom, u marmeladi dosad je bio najmanje 67 posto, dok je po novom pravilniku propisano da udio šećera u džemu morati iznositi najmanje 60 posto. Uz pasirano voće, u marmeladu, odnosno džem dodaje se i pektin, tj. tvar za želiranje, i limunska kiselina ako je to potrebno. Sadašnji džem, odnosno u budućnosti ekstra džem, radi se od djelića ili cijelih plodova voća, a udio voća mora iznositi minimalno 45 posto. I tu se smanjuje udio šećera te, umjesto 65 posto, po novom zakonu mora biti najmanje 60 posto šećera. Također se dodaje pektin i limunska kiselina prema potrebi.
Pekmez je proizvod koji se radi isključivo od cijelih plodova voća i bez ikakva dodatka šećera, tvari za želiranje i limunske kiseline. Najčešće se radi od šljiva jer šljiva ima najbolji balans između šećera i kiselina. Što se tiče proizvodnje marmelade od citrusa, i tu je udio voća oko 35 posto, no zbog specifičnosti on je propisan za svaki agrum posebno.
Pravilnik o izradi izaći će za šest mjeseci, a novi propisi počet će se primjenjivati danom ulaska Hrvatske u EU. No, proizvodi koji se ranije proizvedu i dalje će se u trgovinama moći prodavati sve dok se ne prodaju sve zalihe...
Autor: Mladen Mandić
Izvori
Tagovi
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Naveliko se radi 🚜🌾
Damir Senjan
prije 6 dana
Goran Vizintin Ma ja sam ti takav od rođenja, uvjek nekako iako problem to prebaciti na neki šaljivi dio, pa si od problema malo i uveseliš dan. Od Više [+] tolikoga gledanja u nebo i nebo me prevarilo, pa udri Mujo u polje brže bolje da se nešto zasadi evo do današnje kiše ako ne i sutrašnje, ako nebo da pa do 1.5 bit ću gotov sa sadnjom.
Goran Vizintin
prije 1 tjedan
Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍 Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍
Damir Senjan
prije 3 tjedna
U mom kraju se to radi nabrzaka, pretežno naporno negledajuči koliko je naveliko, već gledajuči u nebo. Previše kiše i teško u polje. Eto i ja Više [+] nabrzaka u dva dana uspio izvoziti stajnjak uz jedno izvlačenje trakotra sprikolicom punom iz muljavoga polja i samo jedno prevtanje pune prikolice, ali ovaj put ne ja već sinček.