Pretraga tekstova
Budući da crnomorski prostor teče neometano, bilo je očekivano da će prestati transport poljoprivredne robe europskim koridorima solidarnosti, upozoravaju u Poljskoj
Crnomorskim koridorom je iz Ukrajine izvezeno 45 milijuna tona robe u 44 zemlje svijeta tijekom posljednjih devet mjeseci, objavilo je Ministarstvo obnove te zemlje. U lukama u Odesi ukrcano je robe u gotovo 1.600 brodova, a njih još 108 sprema se na utovar. Smatra se da će oni preuzeti više od tri milijuna tona tereta.
Većina brodova bila je natovarena poljoprivrednim proizvodima. Više od 30 milijuna tona proizvoda ukrajinskih poljoprivrednika isporučeno je u 38 zemalja svijeta, stoji u priopćenju ministarstva.
Na poljskom poljoprivrednom portalu Farmer ističu da su ukrajinski mediji, pozivajući se na nacionalne službe, objavili da gotovo ne postoji prijetnja plovidbi trgovačke flote ukrajinskim morskim koridorom te da tom rutom izvoz stalno raste.
Na Farmeru naglašavaju kako su ukrajinske vlasti uvjeravale poljsku stranu u pregovorima oko uvoza i tranzita da je cestovni ili željeznički promet samo potreba za vrijeme rata, ali da nema ekonomskog opravdanja. Rečeno je da je kopneni promet preskup i neučinkovit u usporedbi s izvozom preko Crnog mora.
"U tom kontekstu moglo bi se očekivati da će prestati transportirati svoje poljoprivredne proizvode europskim koridorima solidarnosti. Uostalom, bili su namijenjeni samo za tranzit do europskih luka, jer su njihove žitarice bile potrebne gladnoj Africi", sarkastičan je novinar Grzegorz Tomczyk istaknuvši da je ukrajinska strana ovaj ključni argument koristila kada je od EU-a tražila kompenzaciju za svaku tonu žitarica prevezenih kopnom budući da je ta zemlja gubila na kopnenom prometu, a trebalo je namiriti zemlje trećeg svijeta.
Piše da se ti argumenti danas više ne čuju, a da Ministarstvo obnove s ponosom priznaje da "usprkos svemu ostaju vodeći izvoznik poljoprivrednih proizvoda".
"Iako je kopneni tranzit toliko ekonomski neopravdan, njihovi vlakovi i kamioni s poljoprivrednim proizvodima i dalje idu do istočnih granica i prolaze europskim rutama. A i bez subvencija se isplati. Je li se onda od početka doista radilo o tranzitu", pita ovaj novinar.
Poljski poljoprivrednici najglasniji su kada je riječ o uvozu iz Ukrajine. Mjesecima održavaju prosvjede, ali i blokade granice. Tako su i u nedjelju, 10. svibnja blokirali kretanje kamiona kroz kontrolni punkt Dolhobychuv-Uhryniv, piše APK-Inform.
Osim toga, u petak su tisuće poljoprivrednika izašle na ulice Varšave kako bi pokazali svoje protivljenje ekološkim propisima Europske unije.
Tagovi
Izvoz iz Ukrajine Crnomorski put Koridor solidarnosti Ukrajinski proizvodi Tranzit kroz EU Poljski poljoprivrednici
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/
Đuro Japaric
prije 11 mjeseci
Ma gospođo Majo Vi < obmanjujete > hrvatsku javnost pišući o tisućama prosvjednika poljoprivrednika u Poljskoj ! Pa iz Poljske su Hrvati doselili u Dalmaciju , a iz Dalmacije naseliše Slavoniju , Bosnu , dio Srbije , zemlje Južne Amerike , Australiju , Novi Zeland , zemlje Zapadne EU i NIGDJE SE NE BUNE ! A, u Hrvatskoj NEMA poljoprivrednika , pa nema razloga za bunu ! Kažu da je LAKRDIJAŠ sa Pantovčaka za četvrtak sazvao konstituiraću sjednicu NE HRVATSKOG sabora , pa predlažem Jakopoviću i Skupštini Vladine HPK , da ih dočekaju sa CVIJEĆEM , a CISTERNE sa gnojnicom ne dolaze u obzir za mirni hrvatski narod !
mali poljoprivrednik
prije 11 mjeseci
Danas je izglasano još godinu dana bescarinskog uvoza u EU.To je jedini odgovor zašto izvoze kopnenim putem i ta roba nije za gladne u Afrivi,nego za bogate zapadne zemlle.