Pretraga tekstova
Zbog toga je donesena i Naredba o poduzimanju mjera obaveznog uklanjana ove invanzivne vrste, koje se osim na poljoprivrednim mora provoditi i na nepoljoprivrednim površinama.
Još nije kasno za suzbijanje ambrozije čija je cvatnja doduše započela, no traje sve do listopada.
Naime, ovaj korov važno je suzbiti prije njegovog osjemenjivanje kako bi se spriječila sve veća pojava u idućim godinama. Osim što je milijun peludi koje u cvatnji otpušta vrlo štetno za alergičare, veliki je problem i što samo jedna biljka ambrozije može proizvesti oko 60.000 sjemenki godišnje. Ove sjemenske mogu preživjeti u tlu, prema nekim istraživanjima, i do 40 godina, pa tako predstavljaju konstatnu opasnost od izbijanja zaraze ovog korva na našim poljima kad god se postignu povoljni uvjeti za njihovo klijanje.
Na mjere borbe protiv ove invazivne vrste, upozoravaju i djelatnici Uprave za stručnu podršku pri Ministarstvu poljoprivrede koji podsjećaju na Naredbu o poduzimanju mjera obveznog uklanjanja ambrozije.
Prema njoj su vlasnici i korisnici poljoprivrednog obrađenog i neobrađenog zemljišta (vrtova, oranica, livada itd.), šuma i lovišta, ovlaštenici upravljanja vodotocima i kanalima te površinama uz vodotoke i kanale, ovlaštenici upravljanja i održavanja površina uz javne prometnice i željezničke pruge, ovlaštenici upravljanja parkovima i drugim javnim zelenim površinama, dužni provoditi mjere njenog uklanjanja.
U borbi protiv ovog neugodnog korova najučinkovitije će rezultate dati istodobna primjena više mjera - mehaničkih, kemijskih i agrotehničkih.
Što se tiče mehaničkog uklanjanja, ono se obavlja međurednom kultivacijom, okopavanjem, plijevljenjem i pročupavanjem eventualno izbjeglih biljaka, redovitom (višekratnom) košnjom, odnosno priječenjem prašenja i plodonošenja biljaka.
Za kemijsko suzbijanje koriste se herbicidi koji imaju dozvolu za promet i primjenu u Republici Hrvatskoj, u skladu s uputom za primjenu koja je priložena uz sredstvo, a mogu se pronaći u FIS bazi Ministarstva poljoprivrede.
Zadnje, ali ne i manje učinkovito je agrotehničko, koje uključuje pridržavanje plodoreda, obradu tla, pravovremenu sjetvu i gnojidbu kultura, višekratno prašenje strništa i neobrađene (nezasijane) poljoprivredne površine.
Ambrozija: Invazivna, neuništiva, opasna za uzgajane kulture i ljude, ali i ljekovita?
O provedbi navedenih mjera brinu poljoprivredni i komunalni redari, fitosanitarna i šumarska inspekcija, a dopustite li da ambrozija na vašim poljima izmakne kontroli možete dobiti kaznu od 500 do više tisuća kuna.
Tagovi
Suzbijanje ambrozije Invanzivni štetnik Naredba Mehaničko suzbijanje Kemijsko tretiranje Agrotehničko uklanjanje Kazne
Autorica
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Stari grad Labin iz moje je perspektive vrlo zanimljiv...